Strażnica WOP Lutowiska

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Strażnica WOP Lutowiska
Strażnica SG w Lutowiskach
ilustracja
Budynek byłej strażnicy WOP w Lutowiskach (sierpień 2011)
Historia
Państwo  Polska
Rozformowanie 23 marca 2004
Organizacja
Dyslokacja Lutowiska 76
Formacja Wojska Ochrony Pogranicza
Straż Graniczna
Podległość Bieszczadzka Brygada WOP
Bieszczadzki Oddział SG

Strażnica Wojsk Ochrony Pogranicza Lutowiska – nieistniejący obecnie podstawowy pododdział graniczny Wojsk Ochrony Pogranicza pełniący służbę ochronną na granicy polsko-radzieckiej.

Strażnica Straży Granicznej w Lutowiskach – nieistniejąca obecnie graniczna jednostka organizacyjna polskiej straży granicznej realizująca zadania bezpośrednio w ochronie granicy państwowej z Ukrainą.

Formowanie i zmiany organizacyjne[edytuj | edytuj kod]

W 1964 roku w Lutowiskach stacjonowała placówka WOP nr 1 26 Przemyskiego Oddziału Wojsk Ochrony Pogranicza[1].

W 1976 roku odtwarzano brygady na granicy ze Związkiem Radzieckim. Na bazie 26 Przemyskiego Oddziału WOP sformowano Bieszczadzką Brygadę WOP. W jej strukturach, na bazie placówki WOP Lutowiska zorganizowano strażnicę WOP Lutowiska[2].

Straż Graniczna:
Po rozwiązaniu w 15 maja 1991 roku Wojsk Ochrony Pogranicza, 16 maja 1991 roku strażnica w Lutowiskach weszła w podporządkowanie Bieszczadzkiego Oddziału Straży Granicznej[3] i przyjęła nazwę Strażnica Straży Granicznej w Lutowiskach.

W wyniku realizacji kolejnego etapu zmian organizacyjnych w Straży Granicznej, w 2002 roku strażnica uzyskała status strażnicy SG I kategorii[a].

23 marca 2004 roku Strażnica SG w Czarnej Górnej, po włączeniu do systemu ochrony granicy, przejęła odcinek granicy państwowej po zlikwidowanej strażnicy w Lutowiskach[4].

Ochrona granicy[edytuj | edytuj kod]

Z chwilą utworzenia Bieszczadzkiego Oddziału Straży Granicznej w Przemyślu, w maju 1991 roku strażnica SG w Lutowiskach ochraniała odcinek granicy państwowej z Ukrainą od znaku granicznego nr 376 do „Krzemieniec” zn. gran. nr l/1[5].

Linie rozgraniczenia:
  1. ze strażnicą SG w Wetlinie wyłącznie znak graniczny „Krzemieniec” nr I/1, granicą gminy Lutowiska i Czarna oraz Cisna i Solinka
  2. ze strażnicą SG w Cisnej granicą gmin Czarna oraz Cisna i Solina do styku z linią rozgraniczenia strażnicy SG w Ustrzykach Dolnych i Lutowiskach[5].

Dowódcy/ komendanci strażnicy[edytuj | edytuj kod]

  • mjr Michał Skrzypek[6]

Komendanci strażnicy SG:

  • por. SG Artur Drogosz (1991-?)[7].

Uwagi[edytuj | edytuj kod]

  1. Zarządzenie Komendanta Głównego Straży Granicznej nr 3 z 11.01.2002

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]