Kamienica Heinricha von Rybischa

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Kamienica Heinricha von Rybischa
Obiekt zabytkowy nr rej. A/5251/126 15.02.1962
Ilustracja
Kamienica Heinricha von Rybischa we Wrocławiu
Państwo  Polska
Miejscowość Wrocław
Adres ul. Ofiar Oświęcimskich 1
Typ budynku mieszkalno-użytkowy
Styl architektoniczny renesans
Rozpoczęcie budowy 1526
Ukończenie budowy 1531
Ważniejsze przebudowy po 1945
Położenie na mapie Wrocławia
Mapa lokalizacyjna Wrocławia
Kamienica H. von Rybischa
Kamienica H. von Rybischa
Położenie na mapie Polski
Mapa lokalizacyjna Polski
Kamienica H. von Rybischa
Kamienica H. von Rybischa
Położenie na mapie województwa dolnośląskiego
Mapa lokalizacyjna województwa dolnośląskiego
Kamienica H. von Rybischa
Kamienica H. von Rybischa
Ziemia51°06′31,6″N 17°01′47,9″E/51,108778 17,029972

Kamienica Heinricha von Rybischa we Wrocławiu – dom, wzniesiony w latach 1526-1531, częściowo tylko odbudowany po zniszczeniach wojennych z 1945, zlokalizowany przy ul. Ofiar Oświęcimskich (dawniej Junkerstraße) nr 1.

Historia[edytuj | edytuj kod]

Heinrich von Rybisch był pomysłodawcą rozbiórki w roku 1529 dwunastowiecznego opactwa w podwrocławskim wówczas (dziś w granicach miasta) Ołbinie, na którego miejscu później powstał kościół św. Michała Archanioła. Materiały, które pozostały z rozbiórki przeznaczono na budowę rezydencji Rybischa oraz wybrukowanie Nowego Targu, a rzeźby zostały wmurowane w inne domy.

Dom Rybischa zajmował obszerny kompleks pomiędzy dzisiejszą ul. Ofiar Oświęcimskich (róg Gepperta) a Kazimierza Wielkiego. Rybisch nakazał wyrzeźbić na portalach i pilastrach portret własny i własnej żony, rodowe herby, a także scenę przedstawiającą narodziny ich syna Siegfrieda. Oprócz tego polecił umieścić aforyzmy skierowane do zazdroszczących mu bogactwa mieszczan, jeden z nich głosił, w wolnym przekładzie, "Jeśli jesteś pobożny, bez zawiści i nienawiści, wybuduj sobie lepszy dom, a mnie pozostaw ten".

Budynek był dwupiętrowy, służył głównie celom reprezentacyjnym: mieścił bibliotekę, zbiór obrazów i kolekcję monet. Znajdujący się na nim taras zwieńczała wieża widokowa z miedzianym hełmem. Z tyłu domu znajdował się dziedziniec z fontanną, i dalej pomieszczenia gospodarcze i mieszkalne, a jeszcze dalej, nad brzegiem Czarnej Oławy (płynącej wówczas mniej więcej w miejscu dzisiejszej ul. Kazimierza Wielkiego) – letni dom, połączony drewnianym mostkiem z ogrodem po drugiej stronie.

Ozdoba portalu

Do dziś zachował się tylko fragment budynku – pieczołowicie odrestaurowany fragment bogato zdobionej fasady i portal przy Ofiar Oświęcimskich 1. Przed II wojną światową znajdowała się tam cukiernia. Na pierwszym piętrze kamienicy mieści się dawna pracownia i mieszkanie Hanny Krzetuskiej i Eugeniusza Gepperta; potem w tym miejscu znajdowało się tu muzeum ich imienia prowadzone przez Akademię Sztuk Pięknych we Wrocławiu. W tej chwili w mieszkaniu działa Galeria Sztuki Współczesnej "Mieszkanie Gepperta"

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]