76 Lidzki Pułk Piechoty

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Ten artykuł dotyczy 76 Lidzkiego Pułku Piechoty. Zobacz też: 76 Pułk Piechoty – inne pułki piechoty z numerem 76.
76 Lidzki Pułk Piechoty
Lidzki Pułk Strzelców
Ilustracja
Odznaka 76 Lidzkiego Pułku Piechoty
Historia
Państwo  II Rzeczpospolita
Sformowanie 1919
Rozformowanie 1939
Patron Ludwik Narbutt
Tradycje
Święto 5 stycznia (1920-1925)
2 sierpnia (1926-1939)[1]
Kontynuacja 29 BZ
Działania zbrojne
wojna polsko-bolszewicka
bitwa pod Szelkowem (9 sierpnia 1920)
kampania wrześniowa
Organizacja
Dyslokacja Grodno
Rodzaj sił zbrojnych Wojska lądowe
Podległość 2 Dywizja L-B
29 Dywizja Piechoty
76pstrz.png
Bitwa wilno 1920.png
Tereny działań bojowych pułku w latach 1919-1920
Uczczenie pamięci Marszałka Polski Józefa Piłsudskiego - 76 pp przed katedrą na Wawelu; sierpień 1939

76 Lidzki Pułk Piechoty im. Ludwika Narbutta (76 pp) – oddział piechoty Wojska Polskiego II RP.

Świętem pułkowym był w latach 1920 – 1925 dzień 5 stycznia, na honor decyzji III batalionu o nieoddaniu broni Niemcom, a w latach 1926 – 1939 dzień 2 sierpnia, na honor obrony Łomży.

Przed 1939 pułk stacjonował w Grodnie[2].

Formowanie i zmiany organizacyjne[edytuj | edytuj kod]

Pułk początek bierze w samoobronie Litwy i Białorusi. Trzeci batalion piechoty samoobrony na początku stycznia 1919 wszedł w skład oddziału mjr. Władysława Dąbrowskiego, gdzie przemianowano go na pierwszy batalion zwany „Wileńskim”. Pod koniec stycznia utworzono drugi batalion zwany „Lidzkim”.

6 czerwca 1919 dowódca Frontu Litewsko-Białoruskiego z oddziału mjr. Dąbrowskiego utworzył dwa pułki: z piechoty – Lidzki Pułk Strzelców, a z jazdy – Wileński Pułk Ułanów. Batalion piechoty „lidzki” otrzymał nr I a bp „wileński” nr II. Dowództwo pułku objął ppłk Zubrzycki.

Po 21 X 1922 – zmieniono nazwę na 76 Lidzki pułk piechoty i włączono go do 29 Dywizji Piechoty. Pełną nazwę nadano pułkowi w Dzienniku Rozkazów MSWojsk. nr 2 z 1938, poz. 26.

Pułk w walce o granice[edytuj | edytuj kod]

Po reorganizacji pułk wyruszył na front biorąc udział w ofensywie na Mińsk. Osiągnąwszy w walkach linię Berezyny, w początkach września 1919 pułk został zluzowany, przerzucony na zachód i pełnił służbę patrolową na polsko-litewskiej linii demarkacyjnej.

Dopiero w lipcu 1920 jego dwa bataliony wzięty udział w obronie Wilna, po czym wycofały się do Klepacz. Tu dołączył do nich I batalion będący do tej pory na linii demarkacyjnej. Pod Klepaczami pułk stoczył zaciętą walkę z Litwinami i wycofał się do Oran. Tu walczył już z wojskami rosyjskimi, wspomaganymi przez oddziały litewskie.

Oderwawszy się od nieprzyjaciela, pułk dotarł do Marcinkaniec i dalej transportem kolejowym do Grodna. Po walkach w okolicach Kuźnicy i Nowego Dworu pułk przeszedł do Ostrowi Mazowieckiej, a stąd został przetransportowany pod Łomżę. 1 sierpnia 1920 pułk odrzucił nieprzyjaciela z przedpola fortu IV z południowego brzegu Łomżyczki. Następnego dnia zaciekłe walki toczyły się już u bram Łomży, przy mostach na Narwi i w samym mieście. W nocy musiano Łomżę opuścić. W dalszych bojach odwrotowych pułk doszedł nad Wkrę. Tu zreorganizowano jego pododdziały i sformowano na ich bazie jedynie jeden batalion piechoty.

W okresie kontrofensywy pułk działał w składzie 5 Armii. Wraz z innymi oddziałami doszedł pod Chorzele. W końcu sierpnia pułk został skierowany do Modlina na odpoczynek i uzupełnienie.

21 października 1920 pułk w sile jednego batalionu złożonego z żołnierzy kresowych wszedł w skład wojsk generała Żeligowskiego[3].

Pułk brał udział ogółem w 41 bitwach. W latach 1919–1920 zginęło w walkach 116 oficerów i szeregowych.

Za bohaterstwo w walce 11 żołnierzy odznaczono Srebrnym Krzyżem Orderu Wojennego „Virtuti Militari”, a 128 Krzyżem Walecznych. Krzyżem Zasługi Wojsk Litwy Środkowej odznaczono 26 żołnierzy[4].

Pułk w okresie pokoju[edytuj | edytuj kod]

29 DP w 1938

W okresie międzywojennym 76 pułk piechoty stacjonował na terenie Okręgu Korpusu Nr III w Grodnie, wchodząc w skład 29 Dywizji Piechoty[5].

Na podstawie rozkazu wykonawczego Ministerstwa Spraw Wojskowych do Departamentu Piechoty o wprowadzeniu organizacji piechoty na stopie pokojowej PS 10-50 z 1930 roku, w Wojsku Polskim wprowadzono trzy typy pułków piechoty. 76 pułk piechoty zaliczony został do typu II pułków piechoty (tzw. wzmocnionych). W każdym roku otrzymywał około 845 rekrutów. Stan osobowy pułku wynosił 68 oficerów oraz 1900 podoficerów i szeregowców. Na czas wojny przewidywany był do pierwszego rzutu mobilizacyjnego. W okresie zimowym posiadał dwa bataliony starszego rocznika i batalion szkolny, w okresie letnim zaś trzy bataliony strzeleckie. Jego stany były wyższe od pułku „normalnego” (typ I) o ok. 400-700 żołnierzy[6].

Wojna obronna 1939[edytuj | edytuj kod]

Narew w okolicach Łomży – tu toczyły się walki

We wrześniu 1939 walczył w składzie 29 Dywizji Piechoty w odwodowej armii Prusy[7].

3 września pułk osiągnął rejon koncentracji w Lasach Sulejowskich nad Pilicą. W kolejnych dniach poszczególne bataliony pułku maszerowały celem poprawy położenia.

O świcie 6 września II batalion mjr. Eugeniusza Justyniaka działając jako straż przednia natknął się w Milejowie na niemiecką kompanię i gwałtownym uderzeniem odrzucił ją od miasta. Kwaterujący we dworze sztab niemieckiej 1 Dywizji Pancernej został zaskoczony i ratował się ucieczką, jednak silny ogień artylerii oraz pospiesznie ściągnięte posiłki zatrzymały polskie natarcie.

Na północy od II batalionu maszerowała kolumna I batalionu, przy której znajdował się dowódca pułku, ppłk dypl. Stanisław Sienkiewicz. Ta kolumna również natknęła się na oddziały niemieckie. Brawurowy atak piechoty spowodował duże straty wśród Niemców (ok. 200 zabitych i rannych, zniszczonych 40 czołgów)

Po początkowych sukcesach i walkach wręcz (m.in. w obronie sztandaru pułku), pododdziały polskie znalazły się w okrążeniu. Koncentryczne uderzenie niemieckich czołgów i piechoty zmotoryzowanej 1 DPanc. spowodowało całkowite zniszczenie sił głównych pułku. Zginął dowódca pułku ppłk Sienkiewicz, 20 oficerów (w tym mjr Korneliusz Kosiński, dowódca batalionu i autor hymnu jednostki pt. Narbuttczycy[8]) i 426 żołnierzy III batalionu oraz 12 oficerów i 218 szeregowych II batalionu – łącznie 32 oficerów i 652 szeregowych[a]. Na cmentarzu wojennym w Milejowie spoczywa 631 żołnierzy.

Wielu jeńców oraz 89 mieszkańców wsi Milejów oraz Longinówka żołnierze niemieckiej 1 Dywizji Pancernej spalili lub zastrzelili w jednym z zabudowań w odwet za duże straty jakie ponieśli w walce.

Odtworzenie pułku w ramach Armii Krajowej[edytuj | edytuj kod]

W ramach Akcji Burza 76 pułk piechoty AK był odtwarzany na bazie obwodu AK Wysokie Mazowieckie. Wobec szybkich postępów Armii Czerwonej pułk nie zdążył się skoncentrować. Do walki weszło kilka pojedynczych plutonów i kompanii. Pododdziały pułku rozbrajały mniejsze grupy wycofujących się Niemców. Kilka potyczek stoczyła m.in. kompania ppor. „Topora”, a oddział por. Romana Ostrowskiego – „Wichra” walczył pod Bogutami, Nurem i Czyżewem. Żołnierze pułku wspomagali też 33 pułk piechoty AK w akcji na niemiecką kolumnę ewakuacyjną pod wsią Czarnowo – Undy. Uwolniono 150 jeńców sowieckich. 3 VIII 1944 pododdział ppor. „Dziadka” przy współudziale Armii Czerwonej zajął Łapy. W połowie sierpnia cały teren działania pułku był już wolny od Niemców.

Część oddziałów po pierwszym kontakcie z Armią Czerwoną była rozbrajana, niektóre zdołano rozformować, a żołnierze rozeszli się do domów, lub od razu zaczęli się ukrywać, innych, ujawnionych w czasie akcji zatrzymano i aresztowano lub skierowano do jednostek armii Berlinga.

Symbole pułku[edytuj | edytuj kod]

Sztandar
Nowy, przepisowy sztandar, ufundowany przez Koło Polek w Lidzie, wręczył pułkowi marszałek Józef Piłsudski w Grodnie 11 lutego 1923[9]. Pierwsze gwoździe wbili: marsz. Piłsudski, dowódca III DOK gen. Malczewski, dowódca 29 DO gen. Osikowski, dowódca pułku ppłk Dzierżykraj-Stokalski[1]

W czasie walk pułku pod Sulejowem sztandar na krótko dostał się w rękach Niemców. Adiutant pułku, kpt. Józef Malinowski, tak opisuje ten epizod:

„O 2:40, 6 września, 200 m przed Longinówką samochód nasz został ostrzelany silnym ogniem karabinów maszynowych. Natychmiast stanęliśmy i wszyscy wyskoczyliśmy do rowu przy szosie [...] Rowem cofnęliśmy się do szpicy [ ... ] Wysłane patrole do Longinówki zostały zatrzymane około 60 m w kartofliskach przed Longinówką przez silny ogień karabinów maszynowych z czołgów [ ... ] O świcie, gdy nasze patrole cofnęły się, wyskoczyło kilkudziesięciu Niemców z pobliskich zabudowań Longinówki, skoczyło do opuszczonego samochodu. Widzieliśmy, jak z niego wyciągali nasze walizki i w pewnej chwili zobaczyliśmy z przerażeniem, że wyciągają nasz sztandar pułkowy. Widząc to, dowódca pułku [...] wraz z mjr. Kosińskim, poderwali około 60 szeregowych z oddziału przedniego straży przedniej i rzuciliśmy się na Niemców celem wyrwania sztandaru. Walka wręcz toczyła się nie tylko bagnetem na karabinie, ale łopatkami [...] duszono się rękami […] Walka toczyła się około 15 minut. Sztandar przechodził z rąk do rąk, w końcu ja rzuciłem go do tyłu. Pochwycił go sierżant Stanisław Biela i odskoczył. W tym momencie nadeszła straż przednia batalionu, tj. pozostałe dwie kompanie. Niemcy [...] wyginęli wszyscy. Naszych żołnierzy poległo 16, a rannych zostało około 20. Ja byłem dwukrotnie ranny. Po skończonej walce cofnęliśmy się do miejsca, skąd wykonaliśmy skok do samochodu. Tu sztandar wręczyłem kapelanowi pułku ks. Worobiejowi, przydzielając do osłony 6 zwiadowców konnych z zadaniem odwiezienia go do sztabu dywizji w Sulejowie”[10]

Dalsze dzieje sztandaru opisuje relacja ze zbioru w Banknock. Po rozbiciu pułku pod Sulejowem, sztandar został przywieziony przez ppor. Batkę do Ośrodka Zapasowego 76 pp do Grodna. 14 września sztandar przewieziony został do Wilna. Tu trafił do rodziny kpt. Leśniewskiego, która to zakopała sztandar w ziemi. W 1940 r. sztandar został odkopany i dostarczony do polskiej placówki dyplomatycznej przy poselstwie brytyjskim w Kownie i dalej do ambasady RP przy Watykanie. W sierpniu 1944 sztandar został przywieziony do Wielkiej Brytanii i przekazany Muzeum PSZ. Sztandar znajduje się w zbiorach Muzeum im. gen. Sikorskiego w Londynie. W zbiorach Muzeum WP w Warszawie przechowywany jest pierwszy sztandar 76 pp, z 1919 r. [11].

Tablica z koszar 29 BZ[b]

Odznaka
Pierwszy wzór odznaki zatwierdzony Dz. Rozk. MSWojsk. nr 16, poz. 159 z 18 maja 1929 roku. Wykonana w kształcie krzyża o wydłużonym dolnym ramieniu pokrytego białą emalią z czarną obwódką wokół krzyża. Na górnym ramieniu krzyża napis WILNO, na dolnym data powstania pułku 5 ST. 1919. Na krzyż nałożony jest srebrny stylizowany orzeł typu jagiellońskiego, trzymający w szponach zerwany łańcuch. Oficerska - czteroczęściowa, wykonana w tombaku złoconym i srebrzonym, emaliowana, orzeł łączony czterema drutami. Wymiary: 65x44 mm. Wykonanie: Teodor Filipski - Wilno[2]

Drugi wzór zatwierdzony Dz. Rozk. MSWojsk. nr. 5, poz. 51 z 14 maja 1938 roku. Odznaka ma kształt krzyża o wydłużonym dolnym ramieniu. Na krzyż nałożony jest herb dwupolowy z Orłem i Pogonią, zwieńczony zamkniętą koroną i rokiem 1863. Herb ujęty został w cierniową koronę. Na górnym ramieniu krzyża wpisano DUBICZE, na dolnym inicjały LN i 1919 WILNO. Jednoczęściowa - wykonana w srebrze, bez emalii. Wymiary: 43x31 mm. Wykonanie: Józef Michrowski - Warszawa[12]

Strzelcy lidzcy[edytuj | edytuj kod]

 Z tym tematem związana jest kategoria: oficerowie 76 Lidzkiego Pułku Piechoty.
Dowódcy pułku[13]
Ppłk Stanisław Pietrzyk - I zastępca dowódcy 76 pp (od marca do sierpnia 1939 r.).
Zastępcy dowódcy pułku (od 1938 roku - I zastępca dowódcy)
 • mjr / ppłk piech. Wilhelm Zagórski (10 VII 1922 - † 3 XII 1925[16])
 • ppłk piech. inż. Eugeniusz Jeleniewski (od 20 I 1926[17][18])
 • ppłk dypl. Stanisław Maczek (X[19] 1927 – 12 III 1929 → dowódca 81 pp)
 • ppłk piech. Edward Korwin-Kossakowski (12 III 1929 - 28 I 1931 → zastępca dowódcy 3 pp Leg.)
 • ppłk dypl. Jan Naspiński (od 1 IX 1932)
 • ppłk piech. Stanisław Pietrzyk (30 III - VIII 1939 → dowódca OZ 29 DP)
Oficerowie pułku
Podoficerowie i szeregowcy
Odznaczeni Krzyżem Srebrnym Orderu Virtuti Militari za wojnę 1918-1920

Spis utworzony na podstawie Zarys historji wojennej 76-go Lidzkiego pułku piechoty 1930 ↓, s. 46

Order Virtuti Militari
 • kpt. Leon Bąkowski
 • kpt. Witold Chmielewski
 • kpt. Piotr Mienicki
 • kpt. Jan Ogiński
 • kpt. Wilhelm Zagórski
 • por. Jan Dmochowski
 • por. Wacław Wolski
 • ppor. Władysław Gliński
 • plut. Stefan Nagat
 • plut. Stefan Tomkiewicz
 • szer. Jerzy Laskarys

Obsada personalna w 1939 roku[edytuj | edytuj kod]

Obsada personalna i struktura organizacyjna w marcu 1939 roku[20][d]:

 • dowódca – płk Stanisław Jakub Czuryłło
 • I z-ca dowódcy – ppłk Stanisław Pietrzyk
 • adiutant – kpt. adm. (piech.) Stanisław II Bielecki
 • starszy lekarz – ppłk dr Jerzy Stanisław Krzywiec
 • młodszy lekarz – por. lek. Mirosław Bogdan Grubiński
 • II z-ca dowódcy (kwatermistrz) – mjr Jan Toroń
 • oficer mobilizacyjny – kpt. adm. (piech.) Czesław Gałyński
 • z-ca oficera mobilizacyjnego – kpt. adm. (piech.) Henryk Biernacki
 • oficer administracyjno-materiałowy – kpt. Władysław Zygmunt Żołnierczyk
 • oficer gospodarczy – por. int. Mikołaj Wyskoczyl
 • oficer żywnościowy – chor. Władysław Berstling
 • dowódca kompanii gospodarczej i oficer taborowy – por. tab. Witold Jan Lepieszo
 • kapelmistrz – vacat
 • dowódca plutonu łączności – kpt. Lucjan Grajewski
 • dowódca plutonu pionierów – por Bronisław Antoni Zgorzelski
 • dowódca plutonu artylerii piechoty – kpt. art. Mieczysław Chmielowiec
 • dowódca plutonu ppanc. – p o. kpt. Wilhelm Leopold Stawarz (*)[e]
 • dowódca oddziału zwiadu – por. Wacław Bujko
I batalion
 • dowódca batalionu – mjr Korneliusz Kosiński
 • dowódca 1 kompanii – kpt. Jan Grażulcwicz
 • dowódca plutonu – por. Władysław Godlewski
 • dowódca 2 kompanii – kpt. Wilhelm Leopold Stawarz (*)
 • dowódca plutonu – ppor. Eryk Griiner
 • dowódca 3 kompanii – kpt. Szacki Antoni
 • dowódca plutonu – por. Zbigniew Wiktor Józef Tryba
 • dowódca plutonu – ppor. Jan Krzywicki
 • dowódca 1 kompanii km – kpt. Józef Marian Ekiert
 • dowódca plutonu – por. Władysław Niezgoda
 • dowódca plutonu – ppor. Roman Kurpiński
 • dowódca plutonu – chor. Stefan Tomkiewicz
II batalion
 • dowódca batalionu – mjr Eugeniusz Tomasz Justyniak
 • dowódca 4 kompanii – kpt. Czarkowski Karol
 • dowódca plutonu – por. Józef Władysław Gniewkowski
 • dowódca plutonu – por. Jan Piotr Radzewicz
 • dowódca plutonu – ppor. Konstanty Buda
 • dowódca 5 kompanii – kpt. Stefan II Sopoćko
 • dowódca plutonu – por. Franciszek Ciągło
 • dowódca plutonu – ppor. Ernest Sikora
 • dowódca 6 kompanii – por. Wilhelm Bergiel
 • dowódca plutonu – ppor. Zdzisław Gumkowski
 • dowódca 2 kompanii km – kpt. Stefan Myśliwski
 • dowódca plutonu – ppor. Edward Władysław Dzierżek
III batalion
 • dowódca batalionu – vacat
 • dowódca 7 kompanii – kpt. Stanisław Olechnowicz
 • dowódca plutonu – por. Zdzisław Julian Malinowski
 • dowódca plutonu – ppor. Franciszek Józef Śniechota
 • dowódca 8 kompanii – kpt. Józef II Malinowski
 • dowódca plutonu – por. Wiktor Dawidowicz
 • dowódca 9 kompanii – kpt. Alfred Ernest Wiesław Machnicki
 • dowódca plutonu – ppor. Michał Józef Pulchny
 • dowódca 3 kompanii km – kpt. Stanisław Górski
 • dowódca plutonu – ppor. Lech Kazimierz Grygier
 • na kursie – por. Władysław Jaczynic
 • na kursie – por. Wilhelm Jakubianiec
Dywizyjny Kurs Podchorążych Rezerwy 29 DP
 • dowódca – mjr Balcerzak Józef
 • dowódca plutonu – por. Oszczakiewicz Franciszek
 • dowódca plutonu – por. Szczęsny Mieczysław
 • dowódca plutonu – por. Dowgiało Bronisław
 • dowódca plutonu – ppor. Mickiewicz Mikołaj
76 obwód przysposobienia wojskowego „Grodno”
 • komendant obwodowy PW – kpt. adm. (piech.) Tadeusz Józef Erben
 • komendant powiatowy PW „Grodno” – ppor. kontr. piech. Witold Tomaszewski
 • komendant powiatowy PW „Wołkowysk” – ppor. kontr. piech. Alfons Wróblewski

Uwagi[edytuj | edytuj kod]

 1. Według Mariana Porwita „Komentarze do historii polskich działań obronnych 1939”, t. 2, s. 327; Wróblewski w książce „Armia Prusy” podaje, że w II i III batalionie pułku zginęło ponad 30 oficerów i około 650 żołnierzy
 2. W okresie III Rzeczypospolitej tradycje pułku kultywował 2 batalion zmechanizowany29 Brygady Zmechanizowanej ze Szczecina.
 3. Wykaz dowódców pułku w latach 1918-1921 podano na podstawie: Księga chwały piechoty, oprac. zbiorowe pod przewodnictwem Bronisława Prugar-Ketlinga, Wydawnictwo Bellona, Warszawa 1992, reprint wydania z 1939 roku. Tam podano, że ppłk Władysław Żubrycki nazywał się Zubrzycki.
 4. Wykaz zawiera obsadę jednostki według stanu bezpośrednio przed rozpoczęciem mobilizacji pierwszych oddziałów Wojska Polskiego w dniu 23 marca 1939, ale już po przeprowadzeniu ostatnich awansów ogłoszonych z datą 19 marca 1939[21].
 5. Gwiazdką oznaczono oficera, który pełnił jednocześnie więcej niż jedną funkcję[22].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

 1. a b Zarys historji wojennej 76-go Lidzkiego pułku piechoty 1930 ↓, s. 44.
 2. a b Sawicki i Wielechowski 2007 ↓, s. 122.
 3. Zarys historji wojennej 76-go Lidzkiego pułku piechoty 1930 ↓, s. 38.
 4. Zarys historji wojennej 76-go Lidzkiego pułku piechoty 1930 ↓, s. 46.
 5. Almanach Oficerski 1923/24 ↓, s. 52.
 6. Jagiełło 2007 ↓, s. 63-65.
 7. Satora 1990 ↓, s. 137-141.
 8. Aleksander Markowski: Zapomniana piosenka, gdzieś pod sercem ukryta.... niedziela.pl. [dostęp 7 lutego 2015].
 9. Satora 1990 ↓, s. 141.
 10. Satora 1990 ↓, s. 142.
 11. Satora 1990 ↓, s. 141-144.
 12. Sawicki i Wielechowski 2007 ↓, s. 123.
 13. Prugar-Ketling (red.) 1992 ↓, metryka.
 14. a b Dz. Pers. MSWojsk. ↓, Nr 41 z 26 kwietnia 1924 roku, s. 235.
 15. Dziennik Personalny Ministerstwa Spraw Wojskowych Nr 106 z 15 października 1925 roku.
 16. Dziennik Personalny Ministerstwa Spraw Wojskowych Nr 6 z 20 stycznia 1926 roku, s. 35.
 17. Dziennik Personalny Ministerstwa Spraw Wojskowych Nr 6 z 20 stycznia 1926 roku, s. 34.
 18. Dz. Pers. MSWojsk. ↓, Nr 25 z 31 października 1927 roku, s. 300. Został przydzielony z 29 DP do 3 Okręgowego Szefostwa Budownictwa na stanowisko szefa.
 19. Dz. Pers. MSWojsk. ↓, Nr 25 z 31 października 1927 roku, s. 297.
 20. Rocznik oficerski 1939 ↓, s. 636-637 i 681.
 21. Rocznik oficerski 1939 ↓, s. VI.
 22. Rocznik oficerski 1939 ↓, s. VIII.

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]