18 Pułk Piechoty (II RP)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
18 Pułk Piechoty
Ilustracja
Odznaka 18 pułku piechoty (II RP)
Historia
Państwo

 II Rzeczpospolita

Sformowanie

1918

Rozformowanie

1939

Tradycje
Święto

24 czerwca[1]

Nadanie sztandaru

10 lipca 1921

Rodowód

batalion strzelców Sanockich
batalion piechoty Ziemi Ropczyckiej
1 batalion strzelców Wojska Polskiego
batalion polowy pułku piechoty ziemi rzeszowskiej

Dowódcy
Ostatni

ppłk dypl. Wiktor Majewski

Działania zbrojne
wojna polsko-bolszewicka
bitwa pod Stepanówką (19 III 1920)
bitwa pod Korcem (VII 1920)
bitwa nad Niemnem (20–26 IX 1920)
kampania wrześniowa
bitwa nad Bzurą (9–18 IX 1939)
Organizacja
Dyslokacja

Skierniewice

Rodzaj wojsk

piechota

Podległość

26 Dywizji Piechoty

18 Pułk Piechoty (18 pp) – oddział piechoty Wojska Polskiego II RP.

Ofensywa 4lipca1920.png

Pułk stacjonował w Skierniewicach. W kampanii wrześniowej 1939 walczył w składzie macierzystej 26 Dywizji Piechoty (Armia „Poznań” i „Pomorze”).

Formowanie pułku[edytuj | edytuj kod]

Po demoralizacji C.K. Armii oficerowie narodowości polskiej garnizonu rzeszowskiego przejęli władzę w mieście i po odesłaniu do domów żołnierzy obcych narodowości z przebywających w Rzeszowie pułków austro-węgierskich (17 pułku strzelców i 89 pułku piechoty) sformowali zaczątki pododdziałów „pułku piechoty ziemi rzeszowskiej”. Na początku listopada wrócił do Rzeszowa, jako swojego macierzystego garnizonu, batalion zapasowy (złożony głównie z Polaków) 40 pułku piechoty C.K. Armii w sile 9 oficerów i 400 szeregowych (dowódca por. Wilusz). W dniu 12 listopada dowództwo formującego się w Rzeszowie pułku objął por. Wilusz. W czasie listopadowych walk pod Przemyślem wysłane tam pododdziały sformowane z Rzeszowie skonsolidowały się, jako „batalion polowy pułku piechoty ziemi rzeszowskiej”, późniejszy I batalion 18 pułku piechoty.

II batalion 18 pułku piechoty swoich korzeni upatruje w zorganizowanych w Sanokubatalionu strzelców sanockich” i w Dębicy „batalionu piechoty ziemi ropczyckiej” (dowodzonym przez rotmistrza Łubieńskiego)[2].

W tym samym czasie w Krakowie na bazie batalionu zapasowego 33 pułku strzelców C.K. Armii został stworzony „1 batalion strzelców Wojska Polskiego” włączony później do 18 pułku piechoty, jako jego III batalion.

Zanim pułk otrzymał swój ostateczny numer porządkowy 1 stycznia 1919 roku nadano mu nazwę „2 pułku piechoty ziemi rzeszowskiej”, 24 stycznia 1919 roku numer porządkowy „15” i wreszcie 8 lutego 1919 roku ostateczny numer, tj. 18 pułk piechoty[2].

W grudniu 1919 batalion zapasowy pułku stacjonował w Koninie[3].

Obsada personalna pułku w 1920[4]
Stanowisko Stopień, imię i nazwisko
Dowódca mjr Jan Hyc
Adiutant por. Stefan Bąkowski
Oficer broni ppor. Eugeniusz Teofil Sokołowski
Oficer łączności ppor. Władysław Skrzypecki
Oficer prowiantowy por. Maurycy Hirschhorn (ranny 12 IX)
Dowódca taborów ppor. Stefan Dul
Dowódca plutonu jazdy ppor. Józef Jezierski
Lekarz ppor. lek. Jan Chrzanowski
Kapelan ks. Franciszek Karoń
Dowódca kompanii sztabowej por. Tomasz Dziama
Dowódca I batalionu kpt. Jan Jabłoński
Adiutant ppor. Jan Berger
Oficer prowiantowy ppor. Stefan Tymiński
Lekarz ppor. san. Eryk Erben
Dowódca 1 kompanii por. Józef Wojnar
Dowódca plutonu ppor, Józef Sarna
Dowódca 2 kompanii ppor. Abraham Thaler
Dowódca 3 kompanii por. Julian Saganowski
Dowódca plutonu ppor. Antoni Kozłowski
Dowódca 4 kompanii por. Jerzy Kramarczyk
Dowódca plutonu ppor. Józef Neugebauer
Dowódca plutonu ppor. Stanisław Rzeczycki
Dowódca 1 KKM ppor. Henryk Józef Tor
Dowódca II batalionu por. Roman Werpachowski
Adiutant ppor. Stanisław Pociask
Oficer kasowy ppor. Kazimierz Zaziemski
Oficer prowiantowy ppor. Stanisław Woźniakowski
Dowódca 5 kompanii ppor. Stanisław Adamowicz
Dowódca 7 kompanii ppor. Witold Sawicki
Dowódca 2 kompanii km ppor. Stanisław Amirowicz
Dowódca plutonu chor. Stefan Nowakowski
Dowódca III batalionu por. Władysław Kubrycht
Adiutant ppor. Józef Daniel
Oficer kasowy ppor. rach. Ignacy Penziarz
Oficer prowiantowy ppor. Jan Olich
Lekarz pchor. san. Gustaw Terlecki
Dowódca 9 kompanii ppor. Jan Rymarz
Dowódca 10 kompanii ppor. Michał Śledziona †8 VIII 1920
ppor. Stanisław Basler
Dowódca 11 kompanii ppor. Jan Feret
Dowódca plutonu ppor. Juliusz Knycz
Dowódca 12 kompanii ppor. Jan Latawiec
Dowódca 3 kompanii km ppor. Stanisław Węgrzyński
Dowódca kompanii technicznej ppor. Józef Skowron

Pułk w walkach o granice 1918-1920[edytuj | edytuj kod]

Na początku istnienia poszczególne bataliony pułku walczyły w odosobnieniu. Pierwszy chrzest ogniowy pododdziałów pułku miał miejsce pod Przemyślem. Późniejszy I batalion 12 grudnia 1918 roku ruszył do szturmu na obsadzony przez Ukraińców fort pod Grochowcami. Po sukcesie kolejnym zadaniem było odzyskanie utraconych przez inne pododdziały Niżankowic. Natarcie zostało przeprowadzone z podstawy wyjściowej w Pikulicach. 15 grudnia kpt. Kawiński poprowadził batalion do zwycięskiego szturmu na fort nr 5. W okolicach Przemyśla batalion pozostawał do 17 kwietnia, staczając zwycięskie potyczki pod Popowicami, Wołostkowem, Dmytrowicami, Bandrowem i Daszówką. Następnie koleją 17 kwietnia został przerzucony do Gródka Jagiellońskiego w celu przerwania pierścienia wojsk Ukraińskiej Armii Ludowej otaczających Lwów. Do 20 kwietnia batalion znajdował się w pierwszej linii biorąc udział w działaniach na Basiówkę, Ferdynandówkę, Polankę wieńcząc swoje działanie zdobyciem Hodowicy. Następnie batalion przeszedł do odwodu frontu do Skniłowa skąd po sporadycznym używaniu poszczególnych kompanii odszedł na odpoczynek do Lwowa. W dniu 1 maja został zluzowany przez III batalion 10 pułku piechoty i zajął pozycję, na której przebywał do 13 maja, czyli do dnia dołączenia reszty batalionów 18 pułku piechoty.

II batalion swój szlak bojowy rozpoczął walcząc w grudniu w okolicach Gródka i Przemyśla. Zadaniem batalionu była obrona toru kolejowego między tymi miastami. Batalion w czasie realizacji tego zadania poniósł dotkliwe straty. Wykrwawiona kompania dębicka (80 bagnetów z etatowego stanu 200) tegoż batalionu otrzymała zadanie obrony mostu kolejowego na rz. Wereszycy w miejscowości Kamienobrodzie. 20 grudnia o 23.00 na pozycję kompanii uderzyły dwie kompanie wspierane przez 5 karabinów maszynowych. Ukraińcy uderzali z dwóch stron, od strony Mszany i Gródka Jagiellońskiego. Najbliższe własne pododdziały znajdowały się w odległości kilkunastu kilometrów. Kryzys walki nastąpił o godzinie 4 nad ranem 21 grudnia, kiedy to straty i brak amunicji osłabiły morale obrońców. Niespodziewanie przybyła odsiecz w postaci własnego pociągu pancernego. Po pierwszych salwach z jego armat kompania ruszyła do kontrataku, który całkowicie rozgromił siły przeciwnika.

III batalion 1 stycznia 1919 roku został przewieziony koleją do Sądowej Wiszni i z marszu wziął udział w działaniach obronnych tego miasta. 10 stycznia nastąpiło przesunięcie do Mszany, z której batalion miał działać w kierunku na Bartatów. Bartatów przechodził wielokrotnie z rąk do rąk, w krytycznych momentach Polacy szturmem wypierali przeciwnika. O świcie 11 stycznia na własne pozycje ruszyło natarcie świeżego ukraińskiego batalionu. Ukraińcom udało się zniszczyć własną kompanię piechoty ogniem karabinów maszynowych i zdobyć baterię artylerii. Ze 100 szeregowych i 4 oficerów tej kompanii, poległo 2 oficerów i 40 szeregowych, reszta żołnierzy była ranna. W tym krytycznym momencie o 8.00 dowódca okrążonej w lesie placówki por. Skowron uderzył na bagnety na odwody ukraińskie. Powodzenie było pełne, gdyż zupełnie zdezorientowany nieprzyjaciel wycofał się w popłochu. Po boju pod Bartatowem tylko 4 kompania batalionu brała udział w walkach w okolicach Kamienobrodu. Na początku kwietnia batalion przebywał bez styczności z przeciwnikiem w rejonie Lubienia Wielkiego i po zluzowaniu połączył się z resztą macierzystego pułku.

Po okresie osobnego działania 15 maja zgrupowane zostały wszystkie bataliony pułku. Pierwszym dowódcą całości został płk Marian Herbert. Pułk został podporządkowany 4 Dywizji Piechoty. Pierwszym zadaniem bojowym postawionym przed pułkiem było zdobycie Sambora. Zadanie to zostało zrealizowane bez wysiłku, gdyż przeciwnik opuścił wcześniej miasto. Po przesunięciu pułku do odwodu dywizji 21 maja nastąpiła zmiana na stanowisku dowódcy pułku – został nim ppłk Becker. Pod wodzą nowego dowódcy kierunkiem działania był Stanisławów, który również zdobyto praktycznie bez walki, gdyż miasto zostało wcześniej opanowane przez miejscową komórkę POW. Po wyparciu własnym oddziałów z Czortkowa, 18 pułk piechoty otrzymał zadanie odzyskania miasta. Dwustronnym natarciem poprzez Jazłowiec na Jagielnicę i z drugiej strony przez Dżuryn na Czortków, zabezpieczono miasto i wzięto kilkudziesięciu jeńców.

Kontrofensywa Ukraińskiej Armii Ludowej wymusiła odwrót pułku na linii Czortków – Buczacz. Po zgrupowaniu całości pułku z Rozworzanach otrzymano meldunki o całkowitym okrążeniu przez nieprzyjaciela. Droga odwrotu wiodła przez Martynów, który został silnie obsadzony przez Ukraińców. 24 czerwca pułk wyruszył marszem ubezpieczonym, w straży przedniej II batalion wraz z artylerią, trzon kolumny stanowił 3 batalion, który grupował jednocześnie resztę artylerii i tabory. Tył i ubezpieczenie boczne tworzył I batalion. Ppłk Becker prowadził osobiście straż przednią. Determinacja i gwałtowność natarcia II batalionu była tak duża, że bez rozwinięcia całości sił udało się rozbić przeciwnika. Po wywalczeniu sobie drogi odwrotu, pułk zajął stanowiska obronne nad rz. Świrz. Już następnego dnia wróg rozpoczął natarcie. Kluczowym punktem było wzgórze 272, które przechodziło z rąk do rąk, by w końcu pozostać w rękach Polaków.

Odwrót Wojska Polskiego zakończył się 28 czerwca, kiedy to własne oddziały rozpoczęły kontrofensywę. Pułk otrzymał zadanie zdobycia Żurowa, które przy stracie kilkunastu żołnierzy zrealizował. Do 4 lipca zajęte zostały: Lipica Dolna, Narajówka, Szumlany, Monasterzyska, Jeziorzany i Buczacz.

W dniu 14 lipca rozpoczęła się wielka ofensywa na froncie przeciwukraińskim. Pułk nacierał na linii Trybuchowiec – Białobożnica. Opór ukraiński powoli wygasał, aż po ponownym zdobyciu przez pułk Czortkowa zupełnie ustał. Ukraińcy wycofali się za Zbrucz. Po zasłużonym odpoczynku w Wygnance, pułk został skierowany koleją na nowy odcinek frontu.

27 lipca 1919 roku pułk został wywagonowany w Brodach. Początkowo przeciwnik, jakim była Armia Czerwona nie był zbyt wymagający i cofał się niemal bez walki tak, że 15 sierpnia osiągnięto Horyń. Od 28 września pułk zajmował stanowiska nad rz. Uborć, w pobliżu Horodnicy, realizując od czasu do czasu nękające wypady, celem zdobycia wiadomości o przeciwniku jak np. wypad z 21 października na Seredy.

Całą jesień i zimę pułk spędził na fortyfikacyjnej rozbudowie własnych stanowisk. Wypad na Stepanówkę z 19 marca 1920 roku zakończył okres wojny pozycyjnej. W celu zdezorganizowania przeciwnika, przygotowującego się do nowej ofensywy, wykonano koncentryczne natarcia na wieś, w której według meldunków[czyich?] było około 300 nieprzyjaciół. Szturm na bagnety przyniósł całkowite zwycięstwo, mimo iż nieprzyjaciel otrzymał wzmocnienie w postaci całego batalionu. Na polu walki pozostało około 100 Rosjan przy minimalnym stratach własnych w postaci 1 zabitego i 1 rannego. Do 24 marca nieprzyjaciel próbował przerwać polskie linie obronne, jednak bez powodzenia.

Na początku drugiej połowy kwietnia pułk liczący wtedy 50 oficerów i 2000 żołnierzy został zgrupowany pod Łopatyczami. 18 pułk piechoty miał być użyty w polskiej ofensywie na Kijów. Rozkaz do wymarszu dotarł do pułku 24 kwietnia. Pułk naciskał na cofającego się przeciwnika, aż po krótkiej walce opanował Korosteń, następnie został przerzucony do Koziatyna i pozostał w nim do 3 maja w charakterze odwodu Naczelnego Wodza.

Z powodu nowej rosyjskiej ofensywy na północnym froncie, na zagrożony odcinek frontu został skierowany pułk w ramach swojej macierzystej dywizji. 25 maja nastąpił podział pułku, I i III batalion zostały przetransportowane do Mińska, a II batalion pozostał na Ukrainie. Walki pod Mińskiem prowadzone były z dużym poświęceniem, nieprzyjaciel stale wprowadzał nowe siły, które były rozbijanie polskimi kontratakami. Aktywna polska obrona, która dążyła do opanowania Klinna, dopiero po uzyskaniu wsparcia w postaci półbatalionu z 24 pułku piechoty i I batalionu 61 pułku piechoty odniosła sukces. W ciągu kilkudniowych walk w rejonie Mińska pułk stracił 30 poległych i 130 rannych. Po odparciu rosyjskiego natarcia pułk przeszedł do odwodu frontu w rejonie Bohuszewicz.

4 lipca ruszyło generalne natarcie całego frontu rosyjskiego. Rosjanie mieli przygniatającą przewagę liczebną, dlatego już 6 lipca 18 pułk piechoty znajdujący się dotychczas w odwodzie musiał zostać użyty. Rosjanie zdobyli Bohuszewicze, a pułk cofnął się do Ład. W celu przywrócenia pierwotnej linii frontu, zarządzono przeciwdziałanie całej 4 Dywizji Piechoty. Natarcie ruszyło 8 lipca i po ciężkich walkach ulicznych pułk odzyskał Bohuszewicze, z których wkrótce pod ciężkim ogniem artyleryjskim musiał się wycofać.

Pułk pozostawał w odwrocie na kierunku Puchowicze – Ihumeń – Dwurzecze by w końcu 16 lipca osiągnąć linię starych okopów pod Baranowiczami. Tego dnia dołączyły do pułku resztki II batalionu, walczącego do tej pory na Ukrainie.

II batalion działający, jako odwód pod Koziatynem został wciągnięty w ciężkie walki odwrotowe z kawalerią Budionnego, która pod Korcem otoczyła batalion. Batalion poniósł ciężkie straty, a po wyczerpaniu amunicji uległ masom kawalerii wroga. Jedynie kilkudziesięciu żołnierzy przedarło się do własnych pododdziałów i przez Równe, Łuck, Lublin i Chełm dołączyło do macierzystego pułku.

Niemirów – mogiła 14 żołnierzy 18 Pułku Piechoty poległych w wojnie polsko-bolszewickiej w 1920 r.

Od 1 sierpnia pułk brał udział w walkach nad Bugiem, w czasie których starał się odepchnąć przeciwnika za rzekę. Kiedy kalkulacje te okazały się nierealne, był zmuszony cofać się dalej ku Wiśle. Do najcięższych walk z tego okresu można zaliczyć walki pod Niemirowem, w czasie których pułk był zmuszony stawić czoła czterem pułkom sowieckiej piechoty. A sama miejscowość przechodziła sześciokrotnie z rąk do rąk. Marszruta odwrotowa pułku przebiegała przez Szpaków – Wolne – Terlików – Sierpielice; w każdej z tych miejscowości pułk z poświęceniem bronił się i niejednokrotnie zmuszony był odrzucać przeciwnika w walce na bagnety.

9 sierpnia pułk stoczył ostatnie walki w sąsiedztwie Bugu i rozpoczął realizację rozkazu nakazującego wycofanie się za Wisłę. Po walkach odwrotowych pod Klimontami poprzez Siedlce, pułk przemieścił się do Garwolina, gdzie udało mu się odeprzeć nieprzyjacielskie natarcie. Na wysokości tej miejscowości pułk przekroczył Wisłę i rozpoczął dozorowanie przepraw przez rzekę na południe od Warszawy. Po rozpoczęciu polskiej kontrofensywy znad Wieprza, nacisk nieprzyjaciela na odcinek pułku zupełnie ustał. Już 17 sierpnia pułk transportem kombinowanym (kolejka podmiejska, statki, transport pieszy) przemieścił się przez Warszawę pod Płońsk i wszedł do składu 5. Armii.

Ostatnią dużym bojem 18 pułku piechoty była walka pod Ćwieklinkiem wieczorem 18 sierpnia. Bój ten rozpoczął się dość niespodziewanie, kiedy w czasie grupowania batalionów w zagajniku pod folwarkiem Ćwieklinek, jeden z nich pobłądził w ciemnościach, a wysłane patrole celem odnalezienia II batalionu natrafiły na atakujące tyraliery rosyjskie. Pułk całością sił ruszył na przeciwnika i przy manewrze oskrzydlającym wykonanym przez współdziałający 201 pułk szwoleżerów do świtu rozstrzygnął walkę na swoją korzyść. Po zakończonych walkach na północ od Warszawy, 1 września w m. Karczew pułk został załadowany na transport kolejowy i odjechał do Lwowa, by wziąć udział w swoim ostatnim akordzie w wojnie polsko-bolszewickiej.

Od 4 do 23 września pułk operował nad rz. Świrz, odpierając ataki nieprzyjaciela, a po rozpoczętej kontrofensywie 6 Armii ścigał straż tylną nieprzyjaciela na kierunku Gniła Lipa – Holeszew – Narajów. 3 października pułk został przetransportowany na granicę z Litwą, na której pozostał do 25 listopada 1920 roku[5].

Po ponad dwóch latach spędzonych na frontach walk o granicę Rzeczypospolitej, pułk zimę 1920/1921 spędził w Łomży, by ostatecznie w październiku 1921 roku osiąść w swym pokojowym garnizonie w Skierniewicach.

Za okres od listopada 1918 roku do września 1920 roku, pułk mógł pochwalić się następującą zdobyczą wojenną w postaci: 948 jeńców, 40 karabinów maszynowych, 1 pociągu pancernego i 9 dział.

Za okres walk oficerowie i żołnierze pułku zostali uhonorowani: 28 Krzyżami Srebrnymi „Virtuti Militari”, 78 Krzyżami Walecznych w tym nadanymi czterokrotnie 8 żołnierzom, trzykrotnie 7 żołnierzom, dwukrotnie 3 żołnierzom[6].

Kawalerowie Virtuti Militari[edytuj | edytuj kod]

Order Virtuti Militari
Żołnierze pułku odznaczeni Krzyżem Srebrnym Orderu Virtuti Militari za wojnę 1918–1920[6][a]
por. Stefan Bąkowski sierż. Józef Baluch[b] * por. Józef Bischof
śp. ppor. Władysław Blatt * †2 VIII 1920 Janów Podl.[8] st. szer. Paweł Boćko * sierż. Marian Józiński[c] *
sierż. Izydor Kielar[b] * kpr. Tomasz Knurek * sierż. Wincenty Kominek *
st. szer. Józef Kosztura (Kosztyła) * chor. Wojciech Książek * por. Wiktor Kulczycki[d] *
sierż. Jan Kukulski * sierż. Jan Maniecki ppor. Kazimierz Poschinger *
kpt. Jan Radoliński * kpt. Julian Saganowski ppor. Józef Sarwa
por. Franciszek Siemasz * ppor. Józef Skowron śp. ppor. Michał Śledziona *
śp. kpr. Stanisław Sądel * †27 V 1920 Klin[9] ppor. Henryk Szmyd[b] * plut. Jan Sznajber (Schneiberg) *
plut. Karol Szajna * mjr dr Józef Wojnar[e] * kpr. Stanisław Wojton (Wojtoń) *
pchor. Zygmunt Zawadowski[b] * kpr. Kazimierz Żywiec[b] *

Pułk w okresie pokoju[edytuj | edytuj kod]

26 DP w 1938.jpg

Koszary[edytuj | edytuj kod]

Szkic rozmieszczenia pododdziałów 18 pp w koszarach przy ul. Batorego w Skierniewicach

Pułk stacjonował w Skierniewicach w koszarach po carskim 38. Aleksiejewskim pułku piechoty zwanym Tobolskim przy obecnej ul. Stefana Batorego (dawniej ul. Piotrkowska). Budowa koszar trwała w latach 1885–1895 autorem projektu był Aleksander Woyde. Założenie architektoniczne polegało na wybudowaniu czterech dużych budynków z przeznaczeniem na zakwaterowanie żołnierzy, budynku kasyna oficerskiego, budynku dowództwa i stajni. Pod koniec budowy kompleksu koszarowego przy ul. Batorego, rozpoczęto budowę kolejnego kompleksu koszarowego po drugiej stronie drogi, przy obecnej ul. Kilińskiego. W koszarach tych stacjonował najpierw 170. Ostrołęcki rezerwowy pułk piechoty, a w okresie międzywojennym 26 pułk artylerii lekkiej. Na obecnym placu Jana Pawła II znajdującym się pomiędzy koszarami pod koniec XIX w. wybudowano cerkiew garnizonową, którą po odzyskaniu przez Polskę niepodległości przemianowano na garnizonowy Kościół Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Skierniewicach[14].

Organizacja[edytuj | edytuj kod]

Wiosną 1921 pułk przeniesiony został z Łomży do Konina. Od października 1921 stacjonował na terenie Okręgu Korpusu Nr IV[15] w garnizonie Skierniewice[16], [15]. Wchodził w skład 26 Dywizji Piechoty[15].

Na podstawie rozkazu wykonawczego Ministerstwa Spraw Wojskowych do Departamentu Piechoty o wprowadzeniu organizacji piechoty na stopie pokojowej PS 10-50 z 1930 roku, w Wojsku Polskim wprowadzono trzy typy pułków piechoty. 18 pułk piechoty zaliczony został do typu I pułków piechoty (tzw. „normalnych”). W każdym roku otrzymywał około 610 rekrutów. Stan osobowy pułku wynosił 56 oficerów oraz 1500 podoficerów i szeregowców. W okresie zimowym posiadał batalion starszego rocznika, batalion szkolny i skadrowany, w okresie letnim zaś batalion starszego rocznika i dwa bataliony poborowych[17]. Po wprowadzeniu organizacji piechoty na stopie pokojowej, pułk szkolił rekrutów dla potrzeb batalionu Korpusu Ochrony Pogranicza[18].

Obsada personalna i struktura organizacyjna w marcu 1939[19][f]
Dowództwo, kwatermistrzostwo i pododdziały specjalne[21]
dowódca pułku płk Franciszek Matuszczak
I zastępca dowódcy ppłk dypl. Antoni Karol Stefan Rosner
I zastępca dowódcy (dubler) mjr dypl. kontr. Paweł Szandruk
adiutant kpt. Józef Witkowiak
starszy lekarz mjr dr Marian Józef Gröger
młodszy lekarz ppor. lek. Dominik Koczan
kmdt Rejonu PW Konnego nr 18 por. Mieczysław Jan Jagodziński
oficer placu Skierniewice kpt. adm. (piech.) Stefan Maria Korski
II zastępca dowódcy (kwatermistrz) mjr Edmund Izydor Kolendowski
oficer mobilizacyjny kpt. Józef Łobarzewski
zastępca oficera mobilizacyjnego kpt. Józef Rudewicz
oficer administracyjno-materiałowy por. adm. (piech.) Antoni Porcz
oficer gospodarczy por. int. Adam Szopa
oficer żywnościowy por. Rajmund Bernard Ciechowicz
oficer taborowy[g] por. Tadeusz Sylwester Łańcucki
kapelmistrz kpt. adm. (kapelm.) Kazimierz Wójcik
dowódca plutonu łączności por. Wacław Madaliński
dowódca plutonu pionierów por. Józef Adam Kałuża
dowódca plutonu artylerii piechoty kpt. Antoni Sierpiński
dowódca plutonu ppanc. por. Jerzy Szkaradziński
dowódca oddziału zwiadu por. Stanisław Antoni Grzegorz Puchała
I batalion
dowódca batalionu mjr Andrzej Bronisław Kulczycki
dowódca 1 kompanii kpt. Antoni Ratyński
dowódca plutonu por. Stanisław Wiktor Schindler
dowódca plutonu ppor. Antoni Koprowicz
dowódca plutonu ppor. Stefan Stando
dowódca 2 kompanii kpt. Maciej Antoni Romański
dowódca plutonu ppor. Jan Marian Ślifierz
dowódca 3 kompanii por. Kazimierz Wilhelm Pauzner
dowódca plutonu chor. Józef Rybka
dowódca 1 kompanii km kpt. Bronisław Nowacki
dowódca plutonu ppor. Kazimierz Mędrecki
II batalion
dowódca batalionu mjr Feliks Kozubowski
dowódca 4 kompanii kpt. Ignacy Frankowski
dowódca plutonu ppor. Edmund Werner
dowódca 5 kompanii kpt. Antoni Sygnarek
dowódca plutonu ppor. Adam Marian Wzorek
dowódca 6 kompanii por. Edward Białach
dowódca plutonu chor Michał Papuszka
dowódca 2 kompanii km por. Zdzisław Eugeniusz Kozdęba
dowódca plutonu chor. Wojciech Książek
III batalion
dowódca batalionu ppłk Tadeusz Mikoś
dowódca 7 kompanii por. Bronisław Malinowski
dowódca plutonu ppor. Władysław Tadeusz Kinastowski
dowódca 8 kompanii kpt. Mieczysław Marian Hala
dowódca plutonu ppor. Mieczysław Paweł Białas
dowódca 9 kompanii kpt. Marian Mieczysław Dąbrowski
dowódca plutonu ppor. Stanisław Antoni Kruszewski
dowódca 3 kompanii km kpt. Wojciech Krasodomski
dowódca plutonu por. Tadeusz Stanisław Kulczycki
na kursie por. Jan Jarmurzyński
Dywizyjny Kurs Podchorążych Rezerwy 26 DP
dowódca mjr Kazimierz Dorożyński
dowódca plutonu strzeleckiego por. Jerzy Dominik
dowódca plutonu strzeleckiego ppor. Edward Bandt
dowódca plutonu strzeleckiego ppor. Kazimierz Mańczak
dowódca plutonu km por. Felicjan Władysław Nawrot
18 obwód przysposobienia wojskowego „Skierniewice”
kmdt obwodowy PW kpt. adm. (piech.) Bolesław Józef Blokus
kmdt powiatowy PW Skierniewice kpt. adm. (piech.) Józef Ignacy Skrzat
kmdt powiatowy PW Rawa Mazowiecka por. piech. Stanisław Bednarek

Pułk w kampanii wrześniowej 1939[edytuj | edytuj kod]

W dniach 23–25 marca pułk został zmobilizowany w ramach mobilizacji alarmowej. 18 pułk piechoty wchodził w skład jednostek z grupy tzw. „czarnej”. Jednostki tej grupy w czasie pokoju były przeznaczone do zadań specjalnej interwencji wewnątrz lub na zewnątrz państwa. W czasie mobilizacji jednostki grupy czarnej stanowiły wzmocnienie sił na zagrożonym odcinku granicy.

Po zakończeniu mobilizacyjnego rozwinięcia pułku (przyjęciu rezerwistów, uzupełnieniu zapasów do stanów wojennych i przyjęciu sprzętu z gospodarki narodowej) poszczególne pododdziały pułku przemieściły się do wsi[22]:

 • I batalion – wsie: Podtrzciana, Rawiczów, Strzyboga
 • II batalion – wsie: Strobów, Podstrobów, Leonów
 • III batalion – wsie: Dębowa Góra, Rzyniec
 • kolumna taborowa nr 418 – wsie: Dąbrowice
 • kompania zwiadowcza – wsie: Zadębie i Sadowiczów

Poszczególne pododdziały 18 pułku piechoty zostały uzupełnione do następujących stanów podchorążych, podoficerów i szeregowych:

 • dowództwo I batalionu – 13 żołnierzy służby czynnej i 76 żołnierzy rezerwy
 • 1 kompania strzelecka – 40 żołnierzy służby czynnej i 182 żołnierzy rezerwy
 • 2 kompania strzelecka – 42 żołnierzy służby czynnej i 182 żołnierzy rezerwy
 • 3 kompania strzelecka – 43 żołnierzy służby czynnej i 190 żołnierzy rezerwy
 • 1 kompania karabinów maszynowych – 41 żołnierzy służby czynnej i 120 żołnierzy rezerwy
 • dowództwo II batalionu – brak danych (przypuszczalnie około 90 żołnierzy)
 • 4 kompania strzelecka – 41 żołnierzy służby czynnej i 188 żołnierzy rezerwy
 • 5 kompania strzelecka – 39 żołnierzy służby czynnej i 187 żołnierzy rezerwy
 • 6 kompania strzelecka – 39 żołnierzy służby czynnej i 182 żołnierzy rezerwy
 • 2 kompania karabinów maszynowych – 47 żołnierzy służby czynnej i 220 żołnierzy rezerwy
 • dowództwo III batalionu – 12 żołnierzy służby czynnej i 73 żołnierzy rezerwy
 • 7 kompania strzelecka – 42 żołnierzy służby czynnej i 180 żołnierzy rezerwy
 • 8 kompania strzelecka – 43 żołnierzy służby czynnej i 180 żołnierzy rezerwy
 • 9 kompania strzelecka – 44 żołnierzy służby czynnej i 180 żołnierzy rezerwy
 • 3 kompania karabinów maszynowych – 48 żołnierzy służby czynnej i 127 żołnierzy rezerwy

Łącznie: 547 żołnierzy służby czynnej i 2344 żołnierzy rezerwy[23].

O reszcie pododdziałów pułku brak szczegółowych danych. Łącznie etatowo w pułku piechoty powinno być: 92 oficerów, 2874 podoficerów i szeregowych, 90 rkm, 36 ckm, 27 granatników, 6 moździerzy 81 mm, 27 karabinów ppanc, 9 armat ppanc 37 mm wz. 36, 2 armaty 75 mm wz. 02/26, 664 koni, 1 samochód[24].

W macierzystym garnizonie pozostał ośrodek zapasowy OZN 18 pp, którego zadaniem było zbieranie nadwyżek rezerwistów i zmobilizowanie dodatkowo:

 • I batalionu piechoty dla 145 rezerwowego pułku piechoty rezerwowego (dowódca kpt. Bolesław Blockus);
 • batalionu zapasowego dla 18 pułku piechoty (dowódca mjr Andrzej Bronisław Kulczycki)
 • kompanii asystentacyjnej nr 143 (dowódca por. Stanisław Bednarek);
 • kolumny taborowej parkowej nr 418 (dowódca ppor. rez. tab. Feliks Jerzyński);
 • kompanii sanitarnej nr 403 (dowódca kpt. lek. dr Władysław Płoszko).
 • samodzielnej kompanii karabinów maszynowych i broni towarzyszącej nr 44 (dowódca por. Zdzisław Eugeniusz Kozdęba)
 • kompanii kolarzy nr 44 (dowódca ppor. rez. Edward Beyga)

Do momentu wyruszenia pułku w rejon nadgraniczny, na stanie gospodarczym OZN 18 pp pozostawały 42 pododdziały[22].

Na podstawie rozkazu Sztabu Głównego L.8700/Mob.39 wszyscy oficerowie, podoficerowie, szeregowi rezerwy powołani w Okręgu Korpusu nr IV na ćwiczenia wojskowe z dniem 1 kwietnia 1939 zostali powołani do czynnej służby wojskowej. Tym samym okres ćwiczeń wskazany w kartach powołania tych żołnierzy został anulowany[22].

W dniach 4–11 lipca pułk został przetransportowany z Kutna do Wągrowca[25].

Na początku września 26 Dywizja Piechoty – w jej składzie 18 pułk piechoty – walczyła w obronie pozycji żnińskiej, a potem nad Notecią w rejonie Łabiszyna. W dniach 8 do 12 września przemaszerowała na pozycje obronne na kierunku: Inowrocław – Radziajów – Lubraniec – Żychlin[26]. Wieczorem 12 września II batalion został transportem samochodowym przewieziony z okolic Żychlina do przedmieść Sochaczewa, do których batalion dociera o świcie 13 września. Żołnierze II batalionu wymieniają na stanowiskach na prawym brzegu Bzury III batalion 144 pułku piechoty (rezerwowy) i 67 batalion saperów. Rozmieszczenie pododdziałów w Sochaczewie wygląda następująco: 4 kompania zajmuje pozycje na północnym skraju i wylocie szosy na Błonie, 5 kompania wraz z plutonem z 6 kompanii zajmuje rejon dworca kolejowego z wylotem szosy na Żyrardów, 6 kompania bez plutonu pozostaje, jako odwód batalionu w rejonie rynku dozorując jednocześnie południowy skraj miasta z wylotem drogi na Bolimów. Pomimo ciężkiego ostrzału artyleryjskiego batalion wielokrotnie odpiera natarcia Wehrmachtu. Dopiero około północy z 12 na 13 września polska obrona pęka i batalion oddaje stanowiska wycofując się na zachodni brzeg Bzury. Dopiero o świcie w miejscowości Kąty batalion otrzymuje rozkaz od dowódcy piechoty dywizyjnej 26 Dywizji Piechoty płk dypl. Parafińskiego zawrócenia na Sochaczew i odebrania utraconych pozycji za prawym brzegu rzeki. Około godziny 10 rano 13 września batalion wypiera Niemców z Sochaczewa. Pomimo podciągana odwodów przez Niemców i ciągłego bombardowania artyleryjskiego II batalion wytrwał na swoich pozycjach do 15 września. Tego dnia od świtu najcięższe walki trwają na odcinku 4 kompanii, która po śmierci swego dowódcy ulega przewadze przeciwnika. Z braku nadziei na utrzymanie swoich stanowisk dowódca II batalionu mjr Feliks Kozubowski wydaje rozkaz odwrotu resztek batalionu najpierw do centrum miasta, a następnie za rzekę. W trakcie ponownego forsowania Bzury pod ogniem przeciwnika ginie mjr Kozubowski, a na prawy brzeg docierają tylko niedobitki batalionu w liczbie około 100 żołnierzy. 15 września II batalion 18 pułku piechoty uległ rozbiciu[27].

Wobec nowej koncepcji wyższego dowództwa odnośnie do kierunku natarcia Armii „Poznań” i „Pomorze”. 16 września I i III batalion 18 pułku piechoty wraz z 10 pułkiem piechoty biorą udział w próbie opanowania przepraw przez Bzurę pod Kozłowem Szlacheckim. Od razu natarcie zalega pod morderczym ogniem przeciwnika. Po drugiej próbie natarcia podjętej po południu, bataliony odskoczyły mając na karkach kontratakujących Niemców w postaci 1 Dywizji Pancernej. Dzięki bohaterskiej postawie 2 kompanii I batalionu wspartej przez artylerię dywizyjną, celnym ogniem udało się powstrzymać napierających Niemców na stanowiskach pod Emilianowem. Niemcy zostali odcięci na przeprawie od posiłków, ale czołgi, którym udało się przebrnąć rzekę parły na przód. Najpierw zniszczona została 2 kompania w Emilianowie, a następnie kolejne linie oporu organizowane przez oddziały 26 Dywizji. I i III batalion przestały funkcjonować organizacyjnie, jako całość i de facto zostały rozbite[28]. W rejonie Budy Stare resztki pułku wraz z dowódcą ppłk. Wiktorem Majewskim zostają otoczone przez nieprzyjaciela. Na rozkaz dowódcy pułku nastąpiła likwidacja kasy pułkowej i dokumentów[26]. Do walczących Warszawy i Modlina docierają tylko pojedynczy żołnierze, los 18 pułku piechoty dopełnił się w bitwie nad Bzurą.

Struktura organizacyjna i obsada personalna we wrześniu 1939[23]
Dowództwo
dowódca pułku ppłk dypl. Wiktor Majewski
adiutant kpt. Józef Witkowiak
kwatermistrz kpt. Bronisław Nowacki
naczelny lekarz kpt. lek. Walter Ruszkowski
oficer łączności kpt. Dąbrowski Mieczysław
oficer gospodarczy por. Szopa Adam
oficer żywnościowy ppor. Grocholski Mikołaj
oficer taborowy por. rez. Józef Marcin Mielczarski
kapelmistrz kpt. Kazimierz Wójcik
oficer informacyjny kpt. Mieczysław Węgrzecki
I batalion
dowódca mjr Kazimierz Dorożyński
adiutant ppor. rez. Józef Duk
pluton łączności sierż. Łomiński Stanisław
lekarz batalionu ppor. Sokół Henryk
oficer gospodarczy ppor. Beugebauer Bronisław
oficer żywnościowy ppor. Hecolt Stanisław Jan
1 kompania kpt. Antoni Ratyński
1 pluton ppor. Räsler Otton
2 pluton ppor. Dąbrowski Marian
3 pluton plut. pchor. Łacek Mieczysław
2 kompania kpt. Adam Leopold Romański
1 pluton ppor. Sztykgold Jerzy Feliks
2 pluton ppor. Strżeżek Wacław
3 pluton pchor. Dominik Józef
3 kompania ppor. rez. Stanisław Lach
1 pluton ppor. Zajączkowski Stefan
2 pluton pchor. Dąbrowski Stanisław
3 pluton ppor. Stańdo Stefan
1 kompania ckm por. Stanisław Puchała
1 pluton ppor. Robaczyński Roman
2 pluton ppor. Waśniewski Jan
3 pluton por. Skład Stanisław
4 pluton por. Jankowski Teofil Brunon
pluton moździerzy ppor. Kolaszyński Zbiegniew
II batalion
dowódca mjr Feliks Kozubowski
adiutant ppor. rez. Tadeusz Sułkowski
pluton łączności ppor. Nogowski Kazimierz
lekarz batalionu ppor. Kurc Chaim-Zelman
oficer gospodarczy ppor. Skopiński Michał
oficer żywnościowy ppor. Paul Bolesław
4 kompania por. rez. Marian Tomasz Himmel
1 pluton pchor. Dłużniewski Zbigniew
2 pluton ppor. Świderek Bolesław
3 pluton ppor. Wżorek Adam
5 kompania kpt. Antoni Sygnarek
1 pluton ppor. Skuza Michał
2 pluton ppor. Micek Zygmunt
3 pluton ppor. Wałęza Ignacy
6 kompania por. Edward Białach
1 pluton ppor. Iżeps Icek
2 pluton ppor. Wierzbicki Ryszard Marian
3 pluton ppor. Wojdalski Jan
2 kompania ckm ppor. Kazimierz Mańczak
1 pluton plut. pchor. Rogaczewski
2 pluton ppor. Kleniewski Jerzy
3 pluton por. Jackowski Jan Piotr
4 pluton ppor.?
pluton moździerzy ppor. Klein Feliks Wiktor
III batalion
dowódca kpt. Ignacy Frankowski
adiutant ppor. rez. Tadeusz Rembowski
pluton łączności ppor. Kaczmarczyk Kazimierz
lekarz batalionu ppor. Martynowski Stefan
oficer gospodarczy ppor. Zdziech Edward
oficer żywnościowy ppor. Ścisłowski Zygmunt
7 kompania por. rez. Konstanty Kozioł
1 pluton ppor. Ślifierz Jan Marian
2 pluton pchor. Cwetschek Aleksander
3 pluton ppor. Chruściel Franciszek
8 kompania kpt. Mieczysław Marian Hala
1 pluton ppor. Tkaczyk Henryk
2 pluton ppor. Szubert Edgarn
3 pluton ppor. Zambrzycki Remigiusz
9 kompania ppor. Antoni Koprowicz (VM za 1939)[29]
1 pluton ppor. Jackowski Wojciech
2 pluton ppor. Michalski Leopold
3 pluton ppor. Owczarski Bogumił
3 kompania ckm por. Tadeusz Kulczycki
1 pluton ppor. Kabziński Edmund
2 pluton ppor. Małuszyński Jerzy
3 pluton pchor. Czarnecki Joachim
4 pluton ppor. Olszewski Włodzimierz
pluton moździerzy por. Krzesak Józef
Pododdziały specjalne
kompania zwiadowców por. Mieczysław Jan Jagodziński
dowódca plutonu zwiadu konnego por. Luboradzki Stanisław
dowódca plutonu kolarzy ppor. Skupiński Eugeniusz
kompania przeciwpancerna por. Jerzy Szkaradziński
dowódca 1 plutonu ppor. Wójcik Wacław
dowódca 2 plutonu ppor. Leszczyński Stanisław
dowódca 3 plutonu sierż. Niemiec Stanisław
pluton łączności plut. Stanisław Fastyn
pluton artylerii piechoty kpt. Antoni Sierpiński
pluton pionierów ppor. rez. Józef Kulisiewicz
pluton przeciwgazowy por. Józef Adam Kałuża

Symbole pułkowe[edytuj | edytuj kod]

Sztandar
 Osobny artykuł: Polskie sztandary wojskowe.

10 lipca 1921 w Koninie marszałek Józef Piłsudski wręczył dowódcy pułku chorągiew ufundowaną przez społeczeństwo miast i powiatów Konin, Koło i Słupca. 14 grudnia 1923 Prezydent RP zatwierdził wzór chorągwi 18 pp[30][26]. Obecnie sztandar znajduje się w Muzeum Wojska Polskiego w Warszawie[31]

Odznaka pamiątkowa
Odznaka pamiątkowa 18 pułku piechoty.jpg

Zatwierdzona Dz. Rozk. MSWojsk. nr 9, poz. 87 z 3 kwietnia 1926 roku. Odznaka ma kształt pięcioramiennego krzyża o ramionach pokrytych granatową i żółtą emalią. Między ramionami krzyża umieszczone są srebrne oksydowane orły, wzorowane na orłach stanowiących groty sztandarów. W centrum znajduje się rozeta pokryta czerwoną emalią, na której wpisano wiązany monogram z numerem i inicjałami pułku 18 PP w otoku zielonego wieńca laurowego. Oficerska – dwuczęściowa, wykonana w srebrze, emaliowana, bita z kontrą. Wymiary: 47×47 mm. Projekt: Jan Amirowicz Wykonanie: Józef Michrowski – Warszawa[32].

Żołnierze pułku[edytuj | edytuj kod]

 Z tym tematem związana jest kategoria: oficerowie 18 Pułku Piechoty (II RP).
Dowódcy pułku[33]
Zastępcy dowódcy pułku

W latach 1938–1939, w organizacji pokojowej było to stanowisko I zastępcy dowódcy pułku. W 1939 roku, w organizacji wojennej, stanowisko to nie występowało.

II zastępcy dowódcy pułku – kwatermistrzowie
 • mjr piech. Edmund Izydor Kolendowski (1939)

Żołnierze 18 pułku piechoty – ofiary zbrodni katyńskiej[edytuj | edytuj kod]

Biogramy ofiar zbrodni katyńskiej znajdują się między innymi w bazach udostępnionych przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego[39] oraz Muzeum Katyńskie[40][h][i].

Nazwisko i imię stopień zawód miejsce pracy przed mobilizacją zamordowany
Andrychowicz Antoni ppor. rez. nauczyciel instruktor JHP Charków
Biernacki Tadeusz ppor. rez. nauczyciel szkoła powszechna w Pruszkowie Katyń
Dziechciński Bronisław ppor. rez. urzędnik Starostwo w Piotrkowie Katyń
Jankowski Mieczysław por. rez. mierniczy przysięgły biuro w Sierpcu Katyń
Koczan Dominik[43] por. lekarz żołnierz zawodowy młodszy lekarz 18 pp Charków
Kmieć Tadeusz ppor. rez. nauczyciel szkoła powszechna w Łodzi Katyń
Nawrot Felicjan Władysław[44] porucznik żołnierz zawodowy Charków
Paradowski Jan[45] policjant Kalinin
Peńsko Zygmunt ppor. rez. Charków
Sobczyński Romuald ppor. rez. Katyń
Urbach Mieczysław[46] ppor. rez. lekarz Charków

Uwagi[edytuj | edytuj kod]

 1. Gwiazdką przy nazwisku oznaczono żołnierzy odznaczonych dekretami Naczelnego Wodza L. 2861 i 2864 z 13 kwietnia 1921[7].
 2. a b c d e Odznaczony, jako żołnierz Lotnego Oddziału Pościgowego 4 Dywizji Piechoty.
 3. Nie został wymieniony w „Zarysie historji...”.
 4. Odznaczony, jako żołnierz Lotnego Oddziału Pościgowego 4 Dywizji Piechoty.
 5. Józef Wincenty Wojnar urodził się 13 lipca 1890 roku. Do 26 października 1933 roku figurował w ewidencji Wojska Polskiego jako „Józef II Wojnar ur. 3 lipca 1890 roku”. 19 sierpnia 1920 roku został zatwierdzony z dniem 1 kwietnia 1920 roku w stopniu kapitana, w piechocie, w grupie oficerów byłej armii austro-węgierskiej. W 1922 roku był oficerem rezerwy 18 pp w Skierniewicach, a w latach 1923–1924 oficerem rezerwy 2 pspodh w Sanoku. Później przydzielony do Oficerskiej Kadry Okręgowej Nr X. Pozostawał w ewidencji PKU Sanok. Zweryfikowany w stopniu majora ze starszeństwem z dniem 1 czerwca 1919 roku[10][11][12][13].
 6. Wykaz zawiera obsadę jednostki według stanu bezpośrednio przed rozpoczęciem mobilizacji pierwszych oddziałów Wojska Polskiego w dniu 23 marca 1939, ale już po przeprowadzeniu ostatnich awansów ogłoszonych z datą 19 marca 1939[20].
 7. Oficer taborowy był jednocześnie dowódcą kompanii gospodarczej.
 8. Jeśli nie zaznaczono inaczej, miejsce służby żołnierzy zawodowych przed mobilizacją podano za: Ryszard Rybka, Kamil Stepan; Rocznik oficerski 1939. Stan na dzień 23 marca 1939[41].
 9. Jeśli nie zaznaczono inaczej, informacje o żołnierzach znajdujących się na Białoruskiej Liście Katyńskiej pochodzą z książki: Maciej Wyrwa; Nieodnalezione ofiary Katynia? : lista osób zaginionych na obszarze północno-wschodnich województw II RP od 17 września 1939 do czerwca 1940[42].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

 1. Dziennik rozkazów MSWojsk. nr. 16 z 19 maja 1927 roku.
 2. a b Roszkiewicz 1929 ↓, s. 5.
 3. Odziemkowski 2010 ↓, s. 226.
 4. Tuliński 2020 ↓, s. 833.
 5. Roszkiewicz 1929 ↓, s. 5–24.
 6. a b Roszkiewicz 1929 ↓, s. 27.
 7. Dz. Pers. MSWojsk. ↓, Nr 16 z 23 kwietnia 1921 roku, s. 810.
 8. Lista strat 1934 ↓, s. 54.
 9. Lista strat 1934 ↓, s. 774.
 10. Dz. Pers. MSWojsk. ↓, Nr 12 z 26 października 1933 roku, s. 236.
 11. Spis oficerów rezerwy 1922 ↓, s. 324.
 12. Rocznik Oficerski 1923 ↓, s. 380, 469.
 13. Rocznik Oficerski 1924 ↓, s. 328, 411.
 14. Agnieszka Sitek, Skierniewice 24 – Miasto garnizonowe [dostęp 2018-05-03] [zarchiwizowane z adresu 2018-05-04] (pol.).
 15. a b c Almanach Oficerski 1923/24 ↓, s. 51.
 16. Sawicki i Wielechowski 2007 ↓, s. 44.
 17. Jagiełło 2007 ↓, s. 63–65.
 18. Jagiełło 2007 ↓, s. 64.
 19. Rocznik oficerski 1939 ↓, s. 568–569, 672.
 20. Rocznik oficerski 1939 ↓, s. VI.
 21. Rocznik oficerski 1939 ↓, s. 568–569.
 22. a b c CAW, I.320.18.32, Rozkazy Tajne.
 23. a b CAW, I.320.18.68, Listy imienne oficerów, podoficerów zaw. i ndt i szeregowych. Rozkazy zmian stanu.
 24. Jagiełło 2007 ↓, s. 283.
 25. Jerzy Murgrabia, Skierniewice 24 – Skierniewicka 26 Dywizja Piechoty w 1939 r. [dostęp 2018-05-03] [zarchiwizowane z adresu 2018-05-04] (pol.).
 26. a b c Satora 1990 ↓, s. 55.
 27. Piotr Bauer i Bogusław Polak, Armia „Poznań” w wojnie obronnej 1939, Wydawnictwo Poznańskie, Poznań 1983, ISBN 83-210-0385-0, s. 355, 359.
 28. Tadeusz Jurga, Bzura 1939, 2013.
 29. M.P. z 1947 r. nr 51, poz. 354).
 30. Dziennik Rozkazów M.S.Wojsk. z 08.01.1924, nr 1, poz. 1.
 31. Satora 1990 ↓, s. 56.
 32. Sawicki i Wielechowski 2007 ↓, s. 46–47.
 33. Księga Chwały 1992 ↓, 492.
 34. Zarządzenia Ministra Spraw Wojskowych. „Dziennik Personalny Ministerstwa Spraw Wojskowych”. Nr 4, s. 41, 20 lutego 1928. 
 35. Dz. Pers. MSWojsk. ↓, Nr 22 z 22 lipca 1922 roku, s. 543.
 36. Dz. Pers. MSWojsk. ↓, Nr 42 z 11 października 1926 roku, s. 335.
 37. Dz. Pers. MSWojsk. ↓, Nr 14 z 5 listopada 1928 roku, s. 339.
 38. Tadeusz Jurga: Obrona Polski 1939. s. 768.
 39. Katyń – miejsca pamięci. [dostęp 2022-01-10]. [zarchiwizowane z tego adresu (2021-12-19)].
 40. Muzeum Katyńskie – Księgi Cmentarne.
 41. Rocznik oficerski 1939 ↓.
 42. Wyrwa 2015 ↓.
 43. Księgi Cmentarne – wpis 5785.
 44. Księgi Cmentarne – wpis 6576.
 45. Księgi Cmentarne – wpis 11597.
 46. Księgi Cmentarne – wpis 14083.

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]