45 Pułk Piechoty Strzelców Kresowych

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
45 pułk piechoty
Strzelców Kresowych
Ilustracja
Odznaka pamiątkowa 45 pp
Historia
Państwo

 Polska

Sformowanie

16 lutego 1918

Rozformowanie

1939

Nazwa wyróżniająca

Strzelcy Kresowi

Tradycje
Święto

14 lipca

Nadanie sztandaru

22 czerwca 1918 i 1931[1]

Rodowód

3 pułk strzelców polskich
3 pułk strzelców pieszych

Dowódcy
Pierwszy

mjr armii franc. Till

Ostatni

płk piech. Stanisław Hojnowski

Działania zbrojne
wojna polsko-bolszewicka
bitwa pod Napadówką
bitwa pod Kurowicami (18 VIII 1920)
kampania wrześniowa
bitwa pod Piotrkowem (4–6 IX 1939)
bitwa pod Tomaszowem M. (6 IX 1939)
Organizacja
Dyslokacja

Garnizon Równe

Rodzaj wojsk

piechota

Podległość

1 Dywizja Strzelców Polskich
13 Kresowa Dywizja Piechoty

Wojsko polskie Francja.png
Szlak 45pp.png

45 pułk piechoty Strzelców Kresowych (45 pp) - oddział piechoty Armii Polskiej we Francji i Wojska Polskiego II RP.

Formowanie i zmiany organizacyjne[edytuj | edytuj kod]

Sformowany jako 3 pułk strzelców polskich (franc. 3e Régiment de Chasseurs Polonais) Armii Polskiej we Francji gen. Józefa Hallera. W 1919 w Wojsku Polskim przemianowany na 45 pułk strzelców Kresowych.

22 czerwca 1918 roku w okolicy Dienville pułk otrzymał chorągiew ufundowaną przez miasto Nancy, stolicę Lotaryngii oraz złożył przysięgę. 6 października 1918 roku na polach Haussonville pułk wziął udział w rewii 1 Dywizji Strzelców Polskich[2].

W połowie października 1918 roku 1 Dywizja Strzelców Polskich została włączona w skład X Korpusu francuskiej 7 Armii i objęła spokojny odcinek frontu „Saint Dié-Nord” w górach Wogezach. W nocy z 17 na 18 października 1918 roku pułk zluzował Amerykanów na dwukilometrowym pododcinku „Ravines”. 21 października 1918 roku 3. kompania odparła niemiecki wypad. W czasie walki zginął szeregowiec Jan Suchomski. 4 listopada pułk został zluzowany przez Francuzów i rozpoczął kilkudniowy marsz do Ramberville, gdzie miał wejść w skład francuskiej 8 Armii i wziąć udział w ofensywie na Metz i Strasburg. Zawieszenie broni podpisane 11 listopada 1918 roku wstrzymały ofensywę. W grudniu 1918 roku pułk powrócił w okolicę Bayon. 18 kwietnia 1919 roku pierwszy transport pułku wyjechał do Polski. 24 kwietnia 1919 roku pułk przybył do Kowla.

1 września 1919 roku rozpoczęła się reorganizacja jednostki, w ramach której oddział otrzymał nazwę „45 pułk piechoty Strzelców Kresowych” i został włączony w skład XXVI Brygady Piechoty. Zmieniono wówczas etat i system gospodarczy, a także „porzucono zbyt ciężkie dla polskich dróg francuskie wozy, wymieniono nieznoszące polskiego klimatu konie, częściowo zdemobilizowano starsze roczniki Amerykanów. Wszystko to wniosło czasowo pewną dezorganizację, osłabiało siłę materialną, tworzyło ferment. Wkrótce jednak silny organizm pułku opanował ten kryzys i pułk nadal przedstawiał nie mniej silną jednostkę bojową”[3].

W grudniu 1919 batalion zapasowy pułku stacjonował we Włodzimierzu Wołyńskim[4].

Obsada personalna pułku w 1920[5]
Stanowisko Stopień, imię i nazwisko
Dowódca pułku ppłk Michał Bajer
wz mjr Zygmunt Polak
wz ppłk Wincenty Ruszkowski (X)
Adiutant pułku por. Sylwester Draczkowski
Oficer broni ppor. Julian Makno
Oficer łączności por. Władysław Czaban
Oficer gazowy por. Stanisław Kuraszkiewicz
Oficer oświatowy ppor. Stanisław Świątecki
Oficer informacyjny por. Władysław Sobczyk
Lekarz pułku kpt. lek. dr Paweł Frankenstein
kpt. lek. Józef Michalski
Kapelan ks. Władysław Pieniążek
Dowódca taborów por. Stanisław Najdała
Dowódca I batalionu kpt. Bolesław Grzebień
Adiutant batalionu ppor. Antoni Opolski
Oficer prowiantowy ppor. Jan Kostołowski
Lekarz ppor. lek. Zygmunt Niepokój
Dowódca 1 kompanii por. Antoni Mieczkowski
Dowódca plutonu? por. Adam Dąbrowski (do 30 V)
Dowódca plutonu por. Kalikst Piechowicz
Dowódca 2 kompanii ppor. Józef Ciapka
Dowódca plutonu por. Aleksander Świętorzecki
Dowódca 3 kompanii ppor. Tomasz Fuczyła
Dowódca plutonu ppor. Adam Malinowski
Dowódca 4 kompanii por. Izydor Rozeman (do 18 VIII)
ppor. Franciszek Markulis
Dowódca 1 kompanii km por. Władysław Smakosz
Dowódca plutonu ppor. Apolinary Pasternacki
Dowódca II batalionu kpt. Wincenty Rusiecki
Adiutant ppor. Stefan Turkowski
Oficer prowiantowy ppor. Michał Kurs
Lekarz por. lek. Michał Jossem
Dowódca 5 kompanii por. Jan Kostrubala
Dowódca plutonu por. Józef Perzan
Dowódca plutonu ppor. Stanisław Pietrkiewicz
Dowódca 6 kompanii por. Franciszek Nodzyński
Dowódca plutonu por. Wacław Ciecierski
Dowódca plutonu por. Władysław Rokicki
Dowódca plutonu ppor. Leon Świacki
Dowódca 7 kompanii por. Jan Pospula
Dowódca plutonu ppor. Jan Chełmicki
Dowódca 8 kompanii por. Aleksander Radziwanowicz
Dowódca plutonu por. Czesław Sosnowski
Dowódca 2 kompanii km por. Wacław Gemichow
Dowódca plutonu por. Władysław Kaniewski
Dowódca plutonu ppor. Michał Paluch
Dowódca III batalionu kpt. Witold Sułkowski
kpt. Józef Rosiak
Adiutant ppor. Witold Bielowski
Oficer gazowy ppor. Antoni Kościuk
Oficer kasowy ppor. Józef Piec
Dowódca 9 kompanii por. Wojciech Albrycht
Dowódca plutonu por. Wojciech Stygor
Dowódca plutonu ppor. Izydor Nowak
Dowódca 10 kompanii por. Józef Tenerowicz
Dowódca plutonu ppor. Stefan Borowski
Dowódca 11 kompanii ppor. Edward Witkowski
Dowódca plutonu ppor. Antoni Kościuk
Dowódca 12 kompanii por. Konstanty Lubicz-Kosmiński
Dowódca plutonu ppor. Izydor Seyłe
Dowódca 3 kompanii km por. Stanisław Pułaski
Dowódca kompanii technicznej por. Stanisław Kuraszkiewicz
Dowódca 4 kompanii km ppor. Ludwik Graf
Oficer pułku por. Jan Chodźko
Oficer pułku por. Czesław Wisłocki
Oficer pułku ppor. Franciszek Majewski
Lekarz (przydział nieustalony) por. lek. dr Witold Gumiński

Pułk w walce o granice[edytuj | edytuj kod]

W trzeciej dekadzie maja 1920 45 pułk piechoty ppłk. Michała Bajera utworzył cztery „węzły obronne”: pod wsią Skitki, na południe od wsi Rossosza, na wschód od Napadówki oraz w Lipowcu. Na prawym skrzydle pułk współdziałał z oddziałami 18 Dywizji Piechoty rozmieszczonymi w Hordyjówce, a na lewym jego skrzydle rozwinął swoje punkty oporu 50 pułk piechoty[6]. Dowództwo pułku znajdowało się w Lipowcu[7]. 30 maja na lewym skrzydle pułku, ale jeszcze w rejonie odpowiedzialności sąsiedniego 50 pp, zauważono sowiecką kawalerię. Dowódca 45 pp ppłk Bajer postanowił skierować na Oczeretnię swój II batalion, wzmocniony 2 baterią 13 pułku artylerii polowej, z zadaniem opanowania miejscowości i ochrony swojego skrzydła. Tymczasem 50 pułk piechoty już poprzedniego dnia został rozbity pod Nowo-Żywotowem i Medówką, a w polskim froncie wytworzyła się siedemnastokilometrowa luka, w którą wchodziły oddziały 6 Dywizji Kawalerii z armii Siemiona Budionnego[8].

 Osobny artykuł: Bitwa pod Nowym Żywotowem.
Bój pod Napadówką

Sowieci napotkali jednak pod Pohrebyszczem silny opór grupy podpułkownika Arnolda Szyllinga; skierowali się na Napadówkę i Lipowiec[9]. Dowództwo 45 pp, nie znając sytuacji ogólnej, realizowało swój plan zaczepny[10]. Rano 31 maja, wzmocniony artylerią II batalionu kpt. Wincentego Rusieckiego, wyruszył z Napadówki na Oczeretnię. Po przejściu kilkuset metrów zauważono kolumny sowieckie. Towarzysząca batalionowi bateria zajęła natychmiast stanowiska u wylotu drogi z Napadówki na Oczeretnię i otworzyła ogień, a piechota ruszyła w tyralierach do ataku. Szarżowała też sowiecka kawaleria, ale jej pierwszy atak został powstrzymany ogniem artylerii i karabinów maszynowych. Przy drugim ataku czerwonoarmistom towarzyszyły, nieznane jeszcze żołnierzom 45 pp, taczanki oraz samochód pancerny. Dzięki skuteczności polskiej artylerii i ten atak odrzucono, a samochód pancerny został zdobyty przez polskich żołnierzy. W tym samym czasie kolumna sowieckiej jazdy, maszerując brzegiem Ulianówki, obeszła lewe skrzydło II batalionu i wdarła się do Napadówki. Kontratakowała kompania odwodowa batalionu i w walce wręcz wyparła przeciwnika z miejscowości. Kompanię wspierali taboryci i kanceliści sztabu pułku[11][12].

W tym czasie III/45 pp atakowany był w Lipowcu przez kilka szwadronów 6 DK, wzmocnionych samochodem pancernym. Sowiecka kawaleria w pierwszym impecie weszła do Lipowca, ale w walce w terenie zabudowanym poniosła duże straty i musiała wycofać się porzucając dwa ckm-y. Żołnierze 3 kompanii km zaatakowali i zdobyli samochód pancerny[13]. Kawaleria sowiecka ponowiła atak w szyku pieszym i ponownie została odrzucona[11]. Także III batalion 45 pp walczył z oddziałem sowieckiej 6 DK. Na tym kierunku czerwonoarmiści otrzymali wsparcie w postaci trzech pociągów pancernych, a polskiej artylerii w tym obszarze nie było. Mimo to III/45 pp z powodzeniem odpierał ponawiane ataki[14].

Walki na całym odcinku obrony 45 pułku piechoty trwały do godzin wieczornych. Około 18.00 oddziały 6 Dywizji Kawalerii rozpoczęły odwrót[14][15].

 Osobny artykuł: Bitwa pod Napadówką.
Walki obronne na linii Bugu

18 sierpnia 1920 XXVI Brygada Piechoty cofała się na Kurowice i Winniki. W awangardzie maszerował 45 pułk piechoty Strzelców Kresowych ppłk. Michała Bajera, wzmocniony 2 i 3 baterią 13 pułku artylerii polowej. Oddziały sowieckiej 6 Dywizji Kawalerii Iosifa Apanasienki prowadziły pościg równoległy. Walkę prowadziła artyleria i pododdziały ubezpieczeń bocznych obu stron. Przed południem 18 sierpnia oddziały 11 Dywizji Kawalerii wyprzedziły maszerującą polską piechotę, zajęły stanowiska na zachód od Kurowic i zagrodziły XXVI Brygadzie Piechoty drogę na Lwów[16][17].

II batalion 45 pułku piechoty kpt. Wincentego Rusieckiego po wyjściu z Kurowic został ostrzelany ogniem artylerii i broni maszynowej. Dowódca batalionu rozwinął swój pododdział i zepchnął nieprzyjaciela w kierunku na Mogiłę. Tutaj jednak został zatrzymany silnym ogniem karabinów maszynowych na taczankach. Tym samym zatrzymana została kolumna marszowa całego 45 pułku piechoty. Wówczas z kierunku północno-zachodniego Sowieci wyprowadzili natarcie[18]. Baterie 13 pułku artylerii polowej zajęły stanowiska po obu stronach drogi (bateria 13 pułku artylerii ciężkiej bezpośrednio na drodze) i przystąpiły do zwalczania sowieckiej broni maszynowej pod Mogiłą. Przeciwko atakującym kozakom płk Michał Bajer skierował I batalion kpt. Bronisława Grzebienia. Ten uszykował swój batalion w dwuszereg, a karabiny maszynowe rozmieścił na skrzydłach. Szarżującą sowiecką kawalerię dopuszczono na 600 m i rozpoczęto walkę ogniową[19]. Kawaleryjska szarża załamała się około 150 kroków od ugrupowania polskiej piechoty.

Kolejne szarże Sowieci wyprowadzili od zachodu i od północy. W odpowiedzi batalion rozwinął się wzdłuż drogi, ruszył do ataku i zepchnął przeciwnika na północny zachód. Atakujące polskie kompanie powstrzymał jednak ogień sowieckich baterii artylerii[18], a sowieckie dowództwo wprowadziło do walki świeże oddziały ze składu 6 Dywizji Kawalerii. Uderzyły one na czoło i skrzydła I i II batalionu 45 pułku piechoty. W niektórych miejscach pękła polska obrona, ale działania kompanii odwodowych w walce wręcz odtworzyły przedni skraj obrony. Po tej akcji przeciwnik zaczął wycofywać się na północny wschód. Pojedynek artyleryjski trwał jeszcze do godziny 22.00. Po północy oddziały XXVI Brygady Piechoty podjęły dalszy marsz odwrotowy w kierunku Lwowa[16][20].

 Osobny artykuł: bitwa pod Kurowicami.

Kawalerowie Virtuti Militari[edytuj | edytuj kod]

Order Virtuti Militari
Żołnierze pułku odznaczeni Krzyżem Srebrnym Orderu Virtuti Militari za walki 1919-1920[21][22]
ppłk Michał Bajer plut. Józef Bajorek sierż. Tomasz Borowicz
st. szer. Jan Brzuszkiewicz plut. Jan Cenek kpr. Józef Chachaj
por. Wacław Ciecierski szer. Baltazar Czapla por. Sylwester Drączkowski
ppor. Tymoteusz Fuczyła szer. Jan Gromek st. sierż. Szczepan Gruza
kpt. Bronisław Grzebień sierż. Wacław Klemczak sierż. Alojzy Kurtok
kpr. Edward Kuta kpt. Konstanty Lubicz-Kośmiński[a] kpr. Stefan Małoga
por. Antoni Mieczkowski st. szer. Jan Mikuła szer. Szczepan Mizio
sierż. Józef Nowak szer. Kazimierz Nowak płk Leon Pachucki
szer. Franciszek Panicz plut. Józef Paprocki por. Józef Perzan
por. Jan Pospuła plut. Franciszek Ratajczak kpt. Józef Rosiak
kpt. Wiktor Rusiecki sierż. Paweł Rychlik plut. Stefan Simiński
por. Wacław Smakosz st. sierż. Paweł Stefaniak plut. Damazy Święcicki
sierż. Antoni Szymański por. Czesław Wisłocki

Pułk w okresie pokoju[edytuj | edytuj kod]

Święto 13 Dywizji Piechoty w Równem - dobosze 45 pp w historycznych strojach legii gen. Józefa Zajączka

W okresie międzywojennym 45 pułk piechoty stacjonował na terenie Okręgu Korpusu Nr II[23] w garnizonie Równe[24], a batalion zapasowy we Włodzimierzu Wołyńskim[23]. Wchodził w skład 13 Kresowej Dywizji Piechoty[1].

29 czerwca 1926 roku w katastrofie pod Powurskiem śmierć poniosło 3 oficerów i 38 szeregowców III batalionu, a kolejnych 44 żołnierzy zostało rannych.

Na podstawie rozkazu wykonawczego Ministerstwa Spraw Wojskowych do Departamentu Piechoty o wprowadzeniu organizacji piechoty na stopie pokojowej PS 10-50 z 1930 roku, w Wojsku Polskim wprowadzono trzy typy pułków piechoty. 45 pułk piechoty zaliczony został do typu III pułków piechoty o stanach zbliżonych do wojennych. Na czas wojny przewidywany był do działań osłonowych. Corocznie otrzymywał około 1010 rekrutów. Jego obsadę stanowiło 68 oficerów i 2200 podoficerów i żołnierzy[25].

Obsada personalna i struktura organizacyjna w marcu 1939[26][a]
dowódca pułku płk Stanisław Piotr Hojnowski
I zastępca dowódcy ppłk Rudolf Ksieniewicz
adiutant kpt. Bronisław Ciosański
starszy lekarz mjr dr Erazm Władysław Chodorowski
młodszy lekarz ppor. lek. Tadeusz Zdzisław Osiński
II zastępca dowódcy (kwatermistrz) ppłk Zygmunt Kostkiewicz
oficer mobilizacyjny kpt. Piotr Władysław Nowosielski
zastępca oficera mobilizacyjnego kpt. adm. (picech.) Marceli Pabjan
oficer administracyjno-materiałowy p.o. chor. Karol Michał Janusz
oficer gospodarczy kpt. int. Władysław I Tomaszewski
oficer żywnościowy por. adm. (piech.) Antoni Poczobut
oficer taborowy[b] kpt. Eugeniusz Zarański
kapelmistrz vacat
dowódca plutonu łączności por. Józef Skup
dowódca plutonu pionierów por. Kazimierz Jan Bieńkowski
dowódca plutonu artylerii piechoty por. art. Jan Cieślak
dowódca plutonu ppanc. por. Stanisław Skórka
dowódca oddziału zwiadu ppor. Jan Antoni Kaczmarczyk
I batalion
dowódca batalionu mjr Franciszek Kasztelowicz
dowódca 1 kompanii kpt. Jerzy Hieronim Koczay
dowódca plutonu por. Edmund Stanisław Domaradzki
dowódca plutonu chor. Marian Serafinowski
dowódca 2 kompanii kpt. Kazimierz Sulatycki
dowódca plutonu ppor. Mieczysław Jan Skólski
dowódca 3 kompanii kpt. Stefan II Borowski
dowódca plutonu por. Feliks Fręchowicz
dowódca plutonu ppor. Stanisław Sztukowski
dowódca plutonu chor. Michał Sochański
dowódca 1 kompanii km kpt. Stefan Rudnicki
II batalion
dowódca batalionu mjr Stefan Jan Tomków
dowódca 4 kompanii kpt. Stanisław Marchel
dowódca plutonu por. Józef Jan Ożana
dowódca plutonu ppor. Adam Szumielewski
dowódca 5 kompanii kpt. Michał Jęglet
dowódca plutonu ppor. Zbigniew Teofil Gnilka
dowódca 6 kompanii kpt. Tadeusz Ludwik Heinrich
dowódca plutonu ppor. Wilhelm Franciszek Sumara
dowódca 2 kompanii km kpt. Józef II Rzeczkowski
dowódca plutonu ppor. Stanisław Mańko
III batalion
dowódca batalionu mjr Ludwik Grynkiewicz-Sudnik
dowódca 7 kompanii kpt. Tomasz Reutt
dowódca plutonu por. Stanisław Dzik
dowódca plutonu por. Bronisław Józef Krasnopolski
dowódca plutonu por. Jan Połujański
dowódca 8 kompanii kpt. Roman Krupiński
dowódca plutonu por. Mirosław Zakrzewski
dowódca plutonu ppor. Zdzisław Marian Świderski
dowódca 9 kompanii kpt. Andrzej Biliński
dowódca plutonu por. Józef Zygmunt Wyspiański
dowódca plutonu ppor. Tadeusz Henryk Deiholos
dowódca plutonu ppor. Tadeusz Julian Dzerowicz
dowódca 3 kompanii km kpt. Antoni Gębski
dowódca plutonu por. Stanisław Bielski
dowódca plutonu ppor. Józef Zelniker
na kursie ppor. Józef Karol Eugeniusz Tunikowski
odkomenderowany kpt. Tomasz Srokowski
Dywizyjny Kurs Dla Podoficerów Nadterminowych 13 DP
dowódca kpt. kontr. Jerzy Mrelaszwili
dowódca plutonu por. Aleksander Adam Kita
dowódca plutonu ppor. Marcin Stachecki

Pułk w kampanii wrześniowej[edytuj | edytuj kod]

Struktura organizacyjna i obsada personalna we wrześniu 1939[28]
Dowództwo
dowódca pułku płk piech. Stanisław Hojnowski do 6/7 IX (poległ w Tomaszowie Mazowieckim)
ppłk art. Klaudiusz Reder 7 IX -11 IX; 13 - 27 IX w 13 DP
I adiutant kpt. Józef Rzeczkowski
naczelny lekarz por. rez. lek. dr Kazimierz Uszycki
kapelan ks. kap. Janusz Iwanicki
I batalion
dowódca I batalionu mjr Franciszek Kasztelowicz
dowódca 1 kompanii strzeleckiej kpt. Jerzy Hieronim Koczay
dowódca 2 kompanii strzeleckiej kpt. Jerzy Sulatycki
dowódca 3 kompanii strzeleckiej kpt Stefan Borowski
dowódca 1 kompanii cekaemów por. Aleksander Kita
II batalion
dowódca II batalionu mjr Stefan Jan Tomków
dowódca 4 kompanii strzeleckiej kpt. Stanisław Marchel
dowódca 5 kompanii strzeleckiej kpt. Tadeusz Ludwik Heinrich
dowódca 6 kompanii strzeleckiej kpt. Jerzy Merełneszwili
dowódca 2 kompanii cekaemów kpt. Tomasz Srokowski
III batalion
dowódca III batalionu mjr Józef Pałac
dowódca 7 kompanii strzeleckiej por. Bronisław Krasnopolski
dowódca 8 kompanii strzeleckiej kpt. Andrzej Biliński
dowódca 9 kompanii strzeleckiej kpt. Eugeniusz Zarański
dowódca 3 kompanii cekaemów kpt. Antoni Gębski
Pododdziały specjalne
dowódca kompanii przeciwpancernej ppor. Zygmunt Gorgol
dowódca plutonu artylerii piechoty por. Jan Cieślak
dowódca kompanii zwiadowców por. Jan Krawczyń
dowódca plutonu pionierów NN
dowódca plutonu przeciwgazowego NN

Symbole pułkowe[edytuj | edytuj kod]

Wręczenie sztandarów 44 pp i 45 pp w Równem - msza polowa; 14 czerwca 1931.
Wręczenie sztandarów 44 pp i 45 pp. Wiceprezydent Paryża Georges Contenot wpisuje się do księgi pamiątkowej pułku.

Sztandar[edytuj | edytuj kod]

 Osobny artykuł: Polskie sztandary wojskowe.

Stary, nietypowy sztandar pułk otrzymał w 1918 roku. W 1931 roku pułk otrzymał sztandar typowy ufundowany przez społeczeństwo Paryża. Wręczył go pułkowi w Równem gen. Jan Romer[29]. Sztandary zostały w 1939 roku spalone. W 1966 roku do Muzeum Wojska Polskiego trafiło kilka gwoździ ze sztandaru[30]

Odznaka pamiątkowa[edytuj | edytuj kod]

9 stycznia 1931 roku kierownik Ministerstwa Spraw Wojskowych, generał dywizji Daniel Konarzewski zatwierdził wzór i regulamin odznaki pamiątkowej 45 Pułk Piechoty Strzelców Kresowych[31]. Odznaka ma kształt srebrnego krzyża nawiązującego do herbu Wołynia, z ramionami pokrytymi błękitną emalią. Na krzyż nałożono tarczę rycerską z pionową wstęgą o barwach narodowych, na której wpisano numer i inicjały 45 PSK. Z lewej strony miniatura emblematu Towarzystwa Gimnastycznego "Sokół", z prawej miniatura oznaki rozpoznawczej noszonej przez 3 Pułk Strzelców Polskich we Francji (cyfra 3 nad trąbką strzelecką). Na szczyt tarczy nałożony srebrny orzeł państwowy wz. 1927. Oficerska - trzyczęściowa, wykonana w srebrze, emaliowana, łączona pięcioma nitami. Wymiary: 40x32 mm. Wykonanie: Wiktor Gontarczyk - Warszawa[24].

Strzelcy kresowi[edytuj | edytuj kod]

 Z tym tematem związana jest kategoria: oficerowie 45 Pułku Piechoty Strzelców Kresowych.
Dowódcy pułku[32][c]
Zastępcy dowódcy pułku[d]
II zastępca (Kwatermistrz)

Żołnierze 45 pułku piechoty – ofiary zbrodni katyńskiej[edytuj | edytuj kod]

 Osobny artykuł: Zbrodnia katyńska.

Biogramy zamordowanych oficerów znajdują się na stronie internetowej Muzeum Katyńskiego[38]

Nazwisko i imię stopień zawód miejsce pracy przed mobilizacją zamordowany
Bauer Ludwik Paweł ppor. rez. Katyń
Bieńkowski Kazimierz[39] porucznik żołnierz zawodowy dowódca plutonu pionierów 45 pp Katyń
Błoński Stanisław ppor. rez. nauczyciel Katyń
Bochniak Franciszek ppor. rez. urzędnik Bank Polski w Warszawie Katyń
Brudziński Jerzy Jan ppor. rez. nauczyciel szkoła w Lublinie Katyń
Chmieliński Witold[40] chorąży żołnierz zawodowy Katyń
Ciosański Bronisław[41] kapitan żołnierz zawodowy adiutant 45 pp Katyń
Gajewski Jan Radomir ppor. rez. inżynier mechanik GISZ Katyń
Głodek Jakub ppor. rez. nauczyciel szkoła w Równem Katyń
Korzeniowski Izydor ppor. rez. nauczyciel szkoła w Moszczenicy Katyń
Kostkiewicz Wincenty ppor. rez. nauczyciel szkoła w Miłostowie Katyń
Kostkiewicz Zygmunt ppłk żołnierz zawodowy kwatermistrz 45 pp Katyń
Kukiołka Józef Leon por. rez. Katyń
Kussyk Feliks ppor. rez. nauczyciel szkoła w Bercznem Katyń
Maliszewski Bolesław ppor. rez. farmaceuta, mgr pracował w Białej Podlaskiej? Katyń
Matkowski Kamil kapitan żołnierz zawodowy kmdt PW Równe (45 pp) Katyń
Olszewski Damazy ppor. rez. nauczyciel Katyń
Pospieszałowski Wiktor ppor. rez. inżynier Katyń
Skup Józef[42] porucznik żołnierz zawodowy dowódca plutonu łączności 45 pp Katyń
Staliszewski Jan por. rez. nauczyciel szkoła w Turce Katyń
Szymański Józef ppor. rez. nauczyciel Katyń
Świerk Józef ppor. rez. nauczyciel szkoła we Włodzimierzu Woł. Katyń
Tomaszewski Tadeusz ppor. rez. technik meliorant Katyń
Wierzyński Stefan ppor. rez. prawnik Bank Gosp. Kraj. w Równem Katyń
Wujastyk Jan ppor. rez. prawnik majątek Józefin Katyń
Zieliński Stanisław ppor. rez. rolnik osadnik wojskowy Katyń
Żarczyński Jan ppor. rez technik rolnictwa leśniczówka Nujno Katyń
Gniłka Zbigniew[43] podporucznik żołnierz zawodowy dowódca plutonu 5/45 pp Charków
Jałowy Tadeusz ppor. rez. Charków
Kwiatkowski Stefan kpt. rez. prawnik Bank KKO we Lwowie Charków
Lebenbaum Dawid ppor. rez. absolwent WSH Charków
Matejec Adam Paweł ppor. rez. prawnik, mgr Charków
Melnarowicz Tadeusz ppor. rez. Charków
Miziniak Kazimierz ppor. rez. Charków
Oczko Jan ppor. rez. deometra pracował w Dubnie Charków
Popławski Zenon ppor. rez. urzędnik Urząd Skarbowy w Krzemieńcu Charków
Świdrygiełło-Świderski por. rez. ziemianin wł. maj. Barysz Charków
Wójcik Marian por. rez. nauczyciel gimnazjum Charków
Dobrzycki Stanisław ppor. rez. urzędnik radny miejski w Sarnach ULK
Ksieniewicz Rudolf podpułkownik żołnierz zawodowy I zastępca dowódcy 45 pp ULK
Wyspiański Józef porucznik żołnierz zawodowy dowódca plutonu 9/45 pp ULK

Uwagi[edytuj | edytuj kod]

 1. Wykaz zawiera obsadę jednostki według stanu bezpośrednio przed rozpoczęciem mobilizacji pierwszych oddziałów Wojska Polskiego w dniu 23 marca 1939, ale już po przeprowadzeniu ostatnich awansów ogłoszonych z datą 19 marca 1939[27].
 2. Oficer taborowy był jednocześnie dowódcą kompanii gospodarczej.
 3. Dowódca pułku kierował osobiście szkoleniem oficerów i był odpowiedzialny za gotowość bojową, całokształt wyszkolenia, służbę gospodarczą i wewnętrzną pułku[33].
 4. 13 czerwca 1922 roku Minister Spraw Wojskowych zniósł dotychczasowe stanowisko referenta wyszkolenia pułku piechoty i ustanowił etatowe stanowisko zastępcy dowódcy pułku zaszeregowanego do stopnia podpułkownika, wyznaczanego przez Ministra Spraw Wojskowych. Zakres działania zastępcy dowódcy określał dowódca pułku, przed którym był on całkowicie odpowiedzialny[36]. W 1938 roku zmieniona została nazwa stanowiska na „I zastępca dowódcy”. W organizacji wojennej pułku nie było stanowiska zastępcy dowódcy.
 5. Dz. Pers. MSWojsk. ↓, Nr 9 z 27 kwietnia 1929 roku, s. 118 zatwierdzony na stanowisku zastępcy dowódcy pułku

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

 1. a b Satora 1990 ↓, s. 96.
 2. Dąbrowski 1928 ↓, s. 9-10.
 3. Dąbrowski 1928 ↓, s. 14.
 4. Odziemkowski 2010 ↓, s. 226.
 5. Tuliński 2020 ↓, s. 919.
 6. Odziemkowski 1998 ↓, s. 104.
 7. Dąbrowski 1928 ↓, s. 19.
 8. Wyszczelski 2009 ↓, s. 134.
 9. Dąbrowski 1928 ↓, s. 20.
 10. Wysocki (red.) 2005 ↓, s. 257.
 11. a b Odziemkowski 2004 ↓, s. 276.
 12. Biernacki 1924 ↓, s. 50.
 13. Dąbrowski 1928 ↓, s. 21.
 14. a b Wysocki (red.) 2005 ↓, s. 258.
 15. Biernacki 1924 ↓, s. 51.
 16. a b Odziemkowski 2004 ↓, s. 217.
 17. Dąbrowski 1928 ↓, s. 25.
 18. a b Wysocki (red.) 2005 ↓, s. 201.
 19. Odziemkowski 1996 ↓, s. 84.
 20. Dąbrowski 1928 ↓, s. 26.
 21. Dąbrowski 1928 ↓, s. 33.
 22. Dz. Pers. MSWojsk. ↓, Nr 16 z 23 kwietnia 1921 roku, s. 812.
 23. a b Almanach Oficerski 1923/24 ↓, s. 51.
 24. a b Sawicki i Wielechowski 2007 ↓, s. 87.
 25. Jagiełło 2007 ↓, s. 63-65.
 26. Rocznik oficerski 1939 ↓, s. 602-603 i 676.
 27. Rocznik oficerski 1939 ↓, s. VI.
 28. Bieliński 2017 ↓, s. 91.
 29. Satora 1990 ↓, s. 96-97.
 30. Satora 1990 ↓, s. 97.
 31. Dziennik Rozkazów Ministerstwa Spraw Wojskowych Nr 1 z 9 stycznia 1931 roku, poz. 2.
 32. Prugar-Ketling (red.) 1992 ↓, metryka.
 33. Almanach 1923 ↓, s. 49.
 34. Dziennik Personalny Ministerstwa Spraw Wojskowych Nr 11 z 6 lipca 1929 roku, s. 190.
 35. Witold Jarno. 45. Pułk Strzelców Kresowych w obronie Tomaszowa Mazowieckiego we wrześniu 1939 r. „Przegląd Nauk Historycznych”. 2, s. 127-128, 2012. 
 36. Dz. Rozk. MSWojsk. Nr 24 z 13 czerwca 1922 roku, poz. 357.
 37. Dz. Pers. MSWojsk. ↓, Nr 11 z 7 czerwca 1934 roku, s. 153.
 38. Księgi Cmentarne – biogramy oficerów.
 39. Księgi Cmentarne – wpis 203.
 40. Księgi Cmentarne – wpis 431.
 41. Księgi Cmentarne – wpis 502.
 42. Księgi Cmentarne – wpis 3380.
 43. Księgi Cmentarne – wpis 5220.

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

 • Ryszard Rybka, Kamil Stepan: Rocznik oficerski 1939. Stan na dzień 23 marca 1939. T. 29. Kraków: Fundacja Centrum Dokumentacji Czynu Niepodległościowego. Biblioteka Jagiellońska, 2006. ISBN 83-7188-899-6.
 • Arkadiusz Tuliński: 6 Armia Wojska Polskiego w wojnie polsko-bolszewickiej w 1920 r. T. 1 i 2. Warszawa: Instytut Pamięci Narodowej – Komisja Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu, 2020. ISBN 978-83-8229-062-2.