Strażnica KOP „Bałuje”

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Strażnica KOP „Bałuje”
Historia
Państwo  II Rzeczpospolita
Rozformowanie 1939
Organizacja
Dyslokacja Baluje”[a]
Formacja Korpus Ochrony Pogranicza
Podległość Kompania graniczna KOP „Druja”
Rozmieszczenie batalionu KOP „Słobódka” w 1931
Kompania KOP Druja w 1934.png

Strażnica KOP „Bałuje” – zasadnicza jednostka organizacyjna Korpusu Ochrony Pogranicza pełniąca służbę ochronną na granicy polsko-łotewskiej.

Formowanie i zmiany organizacyjne[edytuj | edytuj kod]

W 1926 roku, w składzie Brygady KOP „Wilno”, został sformowany 19 batalion graniczny. W 1928 roku w skład batalionu wchodziło 12 strażnic[1]. W latach 1929 – 1939 strażnica znajdowała się w strukturze 1 kompanii KOP „Druja”[2][3][4][5][6] batalionu KOP „Słobódka”[7]. Strażnica liczyła około 18 żołnierzy i rozmieszczona była przy linii granicznej z zadaniem bezpośredniej ochrony granicy państwowej[8].

W 1932 roku obsada strażnicy zakwaterowana była w budynku prywatnym[4]. Strażnicę z macierzystą kompanią łączyła droga polna długości 8 km[6].

Służba graniczna[edytuj | edytuj kod]

Podstawową jednostką taktyczną Korpusu Ochrony Pogranicza przeznaczoną do pełnienia służby ochronnej był batalion graniczny. Odcinek batalionu dzielił się na pododcinki kompanii, a te z kolei na pododcinki strażnic, które były „zasadniczymi jednostkami pełniącymi służbę ochronną”, w sile półplutonu. Służba ochronna pełniona była systemem zmiennym, polegającym na stałym patrolowaniu strefy nadgranicznej, wystawianiu posterunków alarmowych, obserwacyjnych i kontrolnych stałych, patrolowaniu i organizowaniu zasadzek w miejscach rozpoznanych jako niebezpieczne, kontrolowaniu dokumentów i zatrzymywaniu osób podejrzanych, a także utrzymywaniu ścisłej łączności między oddziałami i władzami administracyjnymi[9]. Strażnice KOP stanowiły pierwszy rzut ugrupowania kordonowego Korpusu Ochrony Pogranicza[8].

Strażnica KOP „Bałuje” w 1932 roku ochraniała pododcinek granicy państwowej szerokości 8 kilometrów 750 metrów[4], a w 1938 roku pododcinek szerokości 9 kilometrów 300 metrów od słupa granicznego nr 16 do 26[6].

Sąsiednie strażnice:

Uwagi[edytuj | edytuj kod]

  1. folwark Baluje, gmina Druja, powiat brasławski, województwo wileńskie

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]