Strażnica KOP „Wygoda Boryszkowiecka”

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Strażnica KOP „Wygoda Boryszkowiecka”
Historia
Państwo  II Rzeczpospolita
Sformowanie 1926
Rozformowanie ~ 1938
Organizacja
Dyslokacja Wygoda Boryszkowiecka[a]
Formacja Korpus Ochrony Pogranicza
Podległość Kompania graniczna KOP „Boryszkowce”

Strażnica KOP „Wygoda Boryszkowiecka”[b] – zasadnicza jednostka organizacyjna Korpusu Ochrony Pogranicza pełniąca służbę ochronną na granicy polsko-sowieckiej.

Formowanie i zmiany organizacyjne[edytuj | edytuj kod]

W 1925 roku, w składzie 4 Brygady Ochrony Pogranicza, został sformowany 14 batalion graniczny. W 1928 roku w skład batalionu wchodziło 12 strażnic[1]. W latach 1928 – 1934 strażnica „Wygoda Boryszkowiecka” znajdowała się w 1 kompanii granicznej KOP „Boryszkowce”[2][3][4][5][6]. W komunikacie dyslokacyjnym z 1938 roku nie występuje[7]. Strażnica liczyła około 18 żołnierzy i rozmieszczona była przy linii granicznej z zadaniem bezpośredniej ochrony granicy państwowej[8].

W 1932 roku obsada strażnicy zakwaterowana była w budynku popolicyjnym[5].

Służba graniczna[edytuj | edytuj kod]

Rozmieszczenie batalionu KOP „Borszczów” w 1931

Podstawową jednostką taktyczną Korpusu Ochrony Pogranicza przeznaczoną do pełnienia służby ochronnej był batalion graniczny. Odcinek batalionu dzielił się na pododcinki kompanii, a te z kolei na pododcinki strażnic, które były „zasadniczymi jednostkami pełniącymi służbę ochronną”, w sile półplutonu. Służba ochronna pełniona była systemem zmiennym, polegającym na stałym patrolowaniu strefy nadgranicznej, wystawianiu posterunków alarmowych, obserwacyjnych i kontrolnych stałych, patrolowaniu i organizowaniu zasadzek w miejscach rozpoznanych jako niebezpieczne, kontrolowaniu dokumentów i zatrzymywaniu osób podejrzanych, a także utrzymywaniu ścisłej łączności między oddziałami i władzami administracyjnymi[9].

Strażnica KOP „Wygoda Boryszkowiecka” w 1932 roku ochraniała pododcinek granicy państwowej szerokości 6 kilometrów 500 metrów od słupa granicznego nr 2268 do 2280[5].

Sąsiednie strażnice:

Uwagi[edytuj | edytuj kod]

  1. przysiółek Wygoda Boryszkowiecka, gmina Okopy Św. Trójcy, powiat borszczowski, województwo tarnopolskie
  2. W dokumentach występuje też pod nazwą Wygoda → Komunikaty dyslokacyjne KOP ↓, s. 41/1932 i Komunikaty dyslokacyjne KOP ↓, s. 59/1934

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]