Strażnica KOP „Duszków”

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Strażnica KOP „Duszków”
Historia
Państwo  II Rzeczpospolita
Sformowanie 1925
Rozformowanie ~ 1938
Organizacja
Dyslokacja Duszkowo[a]
Formacja Korpus Ochrony Pogranicza
Podległość Kompania graniczna KOP „Raków”
Rozmieszczenie batalionu KOP „Iwieniec” w 1931
Kompania KOP Raków w 1934.png

Strażnica KOP „Duszków” im. mjr. Stanisława Dąbrowskiego – zasadnicza jednostka organizacyjna Korpusu Ochrony Pogranicza pełniąca służbę ochronną na granicy polsko-sowieckiej.

Formowanie i zmiany organizacyjne[edytuj | edytuj kod]

W 1924 roku, w składzie 3 Brygady Ochrony Pogranicza, został sformowany 6 batalion graniczny. W 1928 roku w skład batalionu wchodziło 12 strażnic[1]. Strażnica KOP „Duszków” w latach 1928 – 1934 znajdowała się w strukturze 2 kompanii KOP „Raków”[2][3][4][5][6]. W komunikacie dyslokacyjnym z 1938 roku nie występuje[7]. Strażnica liczyła około 18 żołnierzy i rozmieszczona była przy linii granicznej z zadaniem bezpośredniej ochrony granicy państwowej[8]. W 1930 strażnicy nadano imię mjr. Stanisława Dąbrowskiego[9].

W 1932 roku obsada strażnicy zakwaterowana była w budynku popolicyjnym[5].

Służba graniczna[edytuj | edytuj kod]

Podstawową jednostką taktyczną Korpusu Ochrony Pogranicza przeznaczoną do pełnienia służby ochronnej był batalion graniczny. Odcinek batalionu dzielił się na pododcinki kompanii, a te z kolei na pododcinki strażnic, które były „zasadniczymi jednostkami pełniącymi służbę ochronną”, w sile półplutonu. Służba ochronna pełniona była systemem zmiennym, polegającym na stałym patrolowaniu strefy nadgranicznej, wystawianiu posterunków alarmowych, obserwacyjnych i kontrolnych stałych, patrolowaniu i organizowaniu zasadzek w miejscach rozpoznanych jako niebezpieczne, kontrolowaniu dokumentów i zatrzymywaniu osób podejrzanych, a także utrzymywaniu ścisłej łączności między oddziałami i władzami administracyjnymi[10]. Strażnice KOP stanowiły pierwszy rzut ugrupowania kordonowego Korpusu Ochrony Pogranicza[8].

Strażnica KOP „Duszków” w 1932 roku ochraniała pododcinek granicy państwowej szerokości 3 kilometrów 600 metrów od słupa granicznego nr 664 do 669[5].

Sąsiednie strażnice:

Dowódcy strażnicy[edytuj | edytuj kod]

  • sierż. tyt. Wawrzyniec Faferek (był 30 VII 1936)[11]

Uwagi[edytuj | edytuj kod]

  1. wieś Duszkowo, gmina Raków, powiat mołodecki, województwo wileńskie

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]