Strażnica KOP „Prosowce”

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Strażnica KOP „Prosowce”
Historia
Państwo  II Rzeczpospolita
Sformowanie 1925
Rozformowanie ~ 1938
Organizacja
Dyslokacja Prosowce[a]
Formacja Korpus Ochrony Pogranicza
Podległość Kompania graniczna KOP „Toki”
Rozmieszczenie batalionu KOP „Skałat” w 1931
Kompania KOP Toki w 1934.png

Strażnica KOP „Prosowce” – zasadnicza jednostka organizacyjna Korpusu Ochrony Pogranicza pełniąca służbę ochronną na granicy polsko-sowieckiej.

Formowanie i zmiany organizacyjne[edytuj | edytuj kod]

W 1925 roku, w składzie 4 Brygady Ochrony Pogranicza, został sformowany 12 batalion graniczny. W 1928 roku w skład batalionu wchodziło 17 strażnic[1]. W latach 1928 – 1934 w strukturze organizacyjnej 3 kompanii granicznej KOP „Toki” funkcjonowała strażnica KOP „Prosowce”[2][3][4][5][6]. W komunikacie dyslokacyjnym z 1938 roku nie występuje[7]. Strażnica liczyła około 18 żołnierzy i rozmieszczona była przy linii granicznej z zadaniem bezpośredniej ochrony granicy państwowej[8].

W 1932 roku obsada strażnicy zakwaterowana była w budynku popolicyjnym[5].

Służba graniczna[edytuj | edytuj kod]

Podstawową jednostką taktyczną Korpusu Ochrony Pogranicza przeznaczoną do pełnienia służby ochronnej był batalion graniczny. Odcinek batalionu dzielił się na pododcinki kompanii, a te z kolei na pododcinki strażnic, które były „zasadniczymi jednostkami pełniącymi służbę ochronną”, w sile półplutonu. Służba ochronna pełniona była systemem zmiennym, polegającym na stałym patrolowaniu strefy nadgranicznej, wystawianiu posterunków alarmowych, obserwacyjnych i kontrolnych stałych, patrolowaniu i organizowaniu zasadzek w miejscach rozpoznanych jako niebezpieczne, kontrolowaniu dokumentów i zatrzymywaniu osób podejrzanych, a także utrzymywaniu ścisłej łączności między oddziałami i władzami administracyjnymi[9].

Strażnica KOP „Prosowce” w 1932 roku ochraniała pododcinek granicy państwowej szerokości 6 kilometrów 600 metrów od słupa granicznego nr 1886 do 1893[5].

Wydarzenia:

  • W dniach od 27 maja do 19 czerwca 1925 roku dowódca KOP przeprowadził inspekcję pododdziałów granicznych. W swoim rozkazie dziennym napisał między innymi: Strażnica Prosowce. Dziennik wydarzeń dotychczas nie założony. W strażnicach należy prowadzić dzienniki wydarzeń w formie kroniki[10].

Sąsiednie strażnice:

Uwagi[edytuj | edytuj kod]

  1. wieś Prosowce, gmina Skoryki, powiat zbaraski, województwo tarnopolskie

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]