Strażnica KOP „Mieżany”

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Strażnica KOP „Mieżany”
Historia
Państwo  II Rzeczpospolita
Sformowanie 1938
Rozformowanie 1939
Organizacja
Dyslokacja Mieżany[a]
Formacja Korpus Ochrony Pogranicza
Podległość Kompania graniczna KOP „Mieżany”

Strażnica KOP „Mieżany” – zasadnicza jednostka organizacyjna Korpusu Ochrony Pogranicza pełniąca służbę ochronną na granicy polsko-łotewskiej.

Formowanie i zmiany organizacyjne[edytuj | edytuj kod]

W 1926 roku, w składzie Brygady KOP „Wilno”, został sformowany 19 batalion graniczny. W 1928 roku w skład batalionu wchodziło 12 strażnic[1]. W 2 kompanii KOP „Mieżany” funkcjonowała strażnica KOP „Mieżany”. W 1938 i 1939 roku strażnica znajdowała się w strukturze 2 kompanii KOP „Mieżany”[2][3]. Strażnica liczyła około 18 żołnierzy i rozmieszczona była przy linii granicznej z zadaniem bezpośredniej ochrony granicy państwowej[4].

 Osobny artykuł: strażnica KOP.

Służba graniczna[edytuj | edytuj kod]

Podstawową jednostką taktyczną Korpusu Ochrony Pogranicza przeznaczoną do pełnienia służby ochronnej był batalion graniczny. Odcinek batalionu dzielił się na pododcinki kompanii, a te z kolei na pododcinki strażnic, które były „zasadniczymi jednostkami pełniącymi służbę ochronną”, w sile półplutonu. Służba ochronna pełniona była systemem zmiennym, polegającym na stałym patrolowaniu strefy nadgranicznej, wystawianiu posterunków alarmowych, obserwacyjnych i kontrolnych stałych, patrolowaniu i organizowaniu zasadzek w miejscach rozpoznanych jako niebezpieczne, kontrolowaniu dokumentów i zatrzymywaniu osób podejrzanych, a także utrzymywaniu ścisłej łączności między oddziałami i władzami administracyjnymi[5]. Strażnice KOP stanowiły pierwszy rzut ugrupowania kordonowego Korpusu Ochrony Pogranicza[4].

Strażnica KOP „Mieżany” w 1938 roku ochraniała pododcinek granicy państwowej szerokości 9 kilometrów 512 metrów od słupa granicznego nr 86 do 94[2].

Sąsiednie strażnice:

Uwagi[edytuj | edytuj kod]

  1. Wieś Mieżany, gmina Dryświaty, powiat brasławski, województwo wileńskie

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]