Strażnica KOP „Bakszty Małe”

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Strażnica KOP „Bakszty Małe”
Historia
Państwo  II Rzeczpospolita
Rozformowanie 1939
Organizacja
Dyslokacja Bakszty Małe[a]
Formacja Korpus Ochrony Pogranicza
Podległość Kompania graniczna KOP „Bakszty Małe”

Strażnica KOP „Bakszty Małe” – zasadnicza jednostka organizacyjna Korpusu Ochrony Pogranicza pełniąca służbę ochronną na granicy polsko-sowieckiej.

Formowanie i zmiany organizacyjne[edytuj | edytuj kod]

W 1924 roku, w składzie 3 Brygady Ochrony Pogranicza, został sformowany 10 batalion graniczny. W 1928 roku w skład batalionu wchodziło 17 strażnic[1]. W 3 kompanii KOP „Bakszty Małe” funkcjonowała strażnica KOP „Bakszty Małe”[2]. W 1939 roku strażnica znajdowała się w strukturze 3 kompanii KOP „Bakszty Małe”[3] batalionu KOP „Krasne”[4]. Strażnica liczyła około 18 żołnierzy i rozmieszczona była przy linii granicznej z zadaniem bezpośredniej ochrony granicy państwowej[5].

Strażnica znajdowała się w miejscu postoju dowództwa kompanii[6].

Służba graniczna[edytuj | edytuj kod]

Podstawową jednostką taktyczną Korpusu Ochrony Pogranicza przeznaczoną do pełnienia służby ochronnej był batalion graniczny. Odcinek batalionu dzielił się na pododcinki kompanii, a te z kolei na pododcinki strażnic, które były „zasadniczymi jednostkami pełniącymi służbę ochronną”, w sile półplutonu. Służba ochronna pełniona była systemem zmiennym, polegającym na stałym patrolowaniu strefy nadgranicznej, wystawianiu posterunków alarmowych, obserwacyjnych i kontrolnych stałych, patrolowaniu i organizowaniu zasadzek w miejscach rozpoznanych jako niebezpieczne, kontrolowaniu dokumentów i zatrzymywaniu osób podejrzanych, a także utrzymywaniu ścisłej łączności między oddziałami i władzami administracyjnymi[7]. Strażnice KOP stanowiły pierwszy rzut ugrupowania kordonowego Korpusu Ochrony Pogranicza[5].

Strażnica KOP „Bakszty Małe” w 1938 roku ochraniała pododcinek granicy państwowej szerokości 9 kilometrów 186 metrów od słupa granicznego nr 533 do 550[6].

Sąsiednie strażnice:

Walki o strażnicę w 1939[edytuj | edytuj kod]

17 września 1939 o 3:30 została zaatakowana 3 kompania graniczna „Bakszty Małe”. Do godziny 5:35 walczyła załoga strażnicy „Bakszty Małe”. Po stronie polskiej miało zginąć 2 oficerów, zaś pięciu odnieść ciężkie rany. Sowieci wzięli do niewoli 25 żołnierzy. Ich straty wyniosły 2 ciężko i jeden lekko ranny[8].

Uwagi[edytuj | edytuj kod]

  1. folwark Bakszty Małe, gmina Radoszkowice, powiat mołodecki, województwo wileńskie

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]