Strażnica KOP „Gawejki”

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Strażnica KOP „Gawejki”
Historia
Państwo  II Rzeczpospolita
Rozformowanie 1939
Organizacja
Dyslokacja Gawejki[a]
Formacja Korpus Ochrony Pogranicza
Podległość Kompania graniczna KOP „Szrubiszki”

Strażnica KOP „Gawejki” – zasadnicza jednostka organizacyjna Korpusu Ochrony Pogranicza pełniąca służbę ochronną na granicy polsko-litewskiej.

Formowanie i zmiany organizacyjne[edytuj | edytuj kod]

W 1926 roku, w składzie 6 Brygady Ochrony Pogranicza, został sformowany 21 batalion graniczny. W 1928 roku w skład batalionu wchodziło 16 strażnic[1]. Strażnica KOP „Gawejki” w latach 1929 – 1939 znajdowała się w strukturze 3 kompanii KOP „Szrubiszki”[2][3][4][5][6] z pułku KOP „Wilno”[7]. Strażnica liczyła około 18 żołnierzy i rozmieszczona była przy linii granicznej z zadaniem bezpośredniej ochrony granicy państwowej[8].

W 1932 roku obsada strażnicy zakwaterowana była w budynku prywatnym[3]. Strażnicę z macierzystą kompanią łączył trakt długości 18,8 km[5].

Służba graniczna[edytuj | edytuj kod]

Podstawową jednostką taktyczną Korpusu Ochrony Pogranicza przeznaczoną do pełnienia służby ochronnej był batalion graniczny. Odcinek batalionu dzielił się na pododcinki kompanii, a te z kolei na pododcinki strażnic, które były „zasadniczymi jednostkami pełniącymi służbę ochronną”, w sile półplutonu. Służba ochronna pełniona była systemem zmiennym, polegającym na stałym patrolowaniu strefy nadgranicznej, wystawianiu posterunków alarmowych, obserwacyjnych i kontrolnych stałych, patrolowaniu i organizowaniu zasadzek w miejscach rozpoznanych jako niebezpieczne, kontrolowaniu dokumentów i zatrzymywaniu osób podejrzanych, a także utrzymywaniu ścisłej łączności między oddziałami i władzami administracyjnymi[9]. Strażnice KOP stanowiły pierwszy rzut ugrupowania kordonowego Korpusu Ochrony Pogranicza[8].

Strażnica KOP „Gawejki” w 1932 roku ochraniała pododcinek granicy państwowej szerokości 7 kilometrów 880 metrów[3], a w 1938 roku pododcinek szerokości 7 kilometrów 800 metrów od słupa granicznego nr 742 do 755[5].

Wydarzenia:

  • W meldunku sytuacyjnym KOP za okres od 11 do 20 listopada 1928 odnotowano: W rejonie strażnicy Gawejki litewscy dywersanci zburzyli trzy kopce graniczne. Kopce odtworzono[10].

Sąsiednie strażnice:

Uwagi[edytuj | edytuj kod]

  1. Gawejki, gmina Podbrzezie, powiat wileńsko–trocki, województwo wołyńskie → Baza miejscowości kresowych

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]