Strażnica KOP „Studzianka”

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Strażnica KOP „Studzianka”
Historia
Państwo  II Rzeczpospolita
Rozformowanie 1939
Organizacja
Dyslokacja Studzianka[a]
Formacja Korpus Ochrony Pogranicza
Podległość Kompania graniczna KOP „Kalety”
Baon KOP Sejny.png

Strażnica KOP „Studzianka” – zasadnicza jednostka organizacyjna Korpusu Ochrony Pogranicza pełniąca służbę ochronną na granicy polsko-litewskiej.

Formowanie i zmiany organizacyjne[edytuj | edytuj kod]

W lutym 1926 roku, w składzie 6 Brygady Ochrony Pogranicza, został sformowany 24 batalion graniczny. W 1928 roku w skład batalionu wchodziło 12 strażnic[1]. Strażnica KOP „Studzianka” w roku 1928[b] i w latach 1932 – 1939 funkcjonowała w strukturze 3 kompanii KOP „Kalety”[2][3][4][5][6]. Strażnica liczyła około 18 żołnierzy i rozmieszczona była przy linii granicznej z zadaniem bezpośredniej ochrony granicy państwowej.

W 1932 roku obsada strażnicy zakwaterowana była w budynku prywatnym[3]. Strażnicę z macierzystą kompanią łączyła droga leśna długości 2,5 km[5].

Służba graniczna[edytuj | edytuj kod]

Podstawową jednostką taktyczną Korpusu Ochrony Pogranicza przeznaczoną do pełnienia służby ochronnej był batalion graniczny. Odcinek batalionu dzielił się na pododcinki kompanii, a te z kolei na pododcinki strażnic, które były „zasadniczymi jednostkami pełniącymi służbę ochronną”, w sile półplutonu. Służba ochronna pełniona była systemem zmiennym, polegającym na stałym patrolowaniu strefy nadgranicznej, wystawianiu posterunków alarmowych, obserwacyjnych i kontrolnych stałych, patrolowaniu i organizowaniu zasadzek w miejscach rozpoznanych jako niebezpieczne, kontrolowaniu dokumentów i zatrzymywaniu osób podejrzanych, a także utrzymywaniu ścisłej łączności między oddziałami i władzami administracyjnymi[7].

Strażnica KOP „Studzianka” w 1932 i 1938 roku ochraniała pododcinek granicy państwowej szerokości 8 kilometrów 500 metrów od słupa granicznego nr 240 do 256[3][5].

Sąsiednie strażnice:

Uwagi[edytuj | edytuj kod]

  1. kolonia Studzianka, gmina Giby, powiat suwalski, województwo białostockie
  2. W komunikacie dyslokacyjnym z 1929 roku strażnica nie występuje → Komunikaty dyslokacyjne KOP ↓, s. 7/1929

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]