Strażnica KOP „Riasto”

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Strażnica KOP „Riasto”
Historia
Państwo  II Rzeczpospolita
Sformowanie 1925
Rozformowanie 1939
Organizacja
Dyslokacja Riasto[a]
Formacja Korpus Ochrony Pogranicza
Podległość Kompania graniczna KOP „Lenin”

Strażnica KOP „Riasto” – zasadnicza jednostka organizacyjna Korpusu Ochrony Pogranicza pełniąca służbę ochronną na granicy polsko-sowieckiej.

Formowanie i zmiany organizacyjne[edytuj]

W 1925 roku, w składzie 5 Brygady Ochrony Pogranicza, został sformowany 16 batalion graniczny. W 1928 roku w skład batalionu wchodziło 16 strażnic[1]. Strażnica KOP „Riasto” funkcjonowała w strukturze organizacyjnej 3 kompanii granicznej KOP „Lenin” w latach 1928 – 1929[2][3] i 1938 – 1939[4][5] batalionu KOP „Sienkiewicze”[6]. Strażnica liczyła około 18 żołnierzy i rozmieszczona była przy linii granicznej z zadaniem bezpośredniej ochrony granicy państwowej[7].

Strażnicę z macierzystą kompanią łączył trakt długości 12 km[4].

 Osobny artykuł: strażnica KOP.

Służba graniczna[edytuj]

Podstawową jednostką taktyczną Korpusu Ochrony Pogranicza przeznaczoną do pełnienia służby ochronnej był batalion graniczny. Odcinek batalionu dzielił się na pododcinki kompanii, a te z kolei na pododcinki strażnic, które były „zasadniczymi jednostkami pełniącymi służbę ochronną”, w sile półplutonu. Służba ochronna pełniona była systemem zmiennym, polegającym na stałym patrolowaniu strefy nadgranicznej, wystawianiu posterunków alarmowych, obserwacyjnych i kontrolnych stałych, patrolowaniu i organizowaniu zasadzek w miejscach rozpoznanych jako niebezpieczne, kontrolowaniu dokumentów i zatrzymywaniu osób podejrzanych, a także utrzymywaniu ścisłej łączności między oddziałami i władzami administracyjnymi[8]. Strażnice KOP stanowiły pierwszy rzut ugrupowania kordonowego Korpusu Ochrony Pogranicza[7].

Strażnica KOP „Riasto” w 1938 roku ochraniała pododcinek granicy państwowej szerokości 9 kilometrów 415 metrów od słupa granicznego nr 1069 do 1076[4].

Sąsiednie strażnice:

Uwagi

  1. futor Raśno, gmina Lenin, powiat łuniniecki, województwo poleskie

Przypisy

Bibliografia[edytuj]