Kompania graniczna KOP „Kołosowo”

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Kompania graniczna KOP „Kołosowo”
Historia
Państwo  II Rzeczpospolita
Sformowanie 1924
Rozformowanie 1939
Organizacja
Dyslokacja Kołosowo
Formacja Korpus Ochrony Pogranicza
Podległość batalion KOP „Stołpce”
Żołnierze KOP kompanii „Kołosowo”; 1926 r.
Szkic rozmieszczenia batalionu KOP „Stołpce” w 1931 roku
Kompania KOP Kołosowo w 1934.png

Kompania graniczna KOP „Kołosowo”pododdział graniczny Korpusu Ochrony Pogranicza pełniący służbę ochronną na granicy polsko-radzieckiej.

Formowanie i zmiany organizacyjne[edytuj | edytuj kod]

Na podstawie rozkazu szefa Sztabu Generalnego L. dz. 12044/O.de B./24 z 27 września 1924 roku, w pierwszym etapie organizacji Korpusu Ochrony Pogranicza sformowano 8 batalion graniczny [1][2], a w jego składzie 3 kompanię graniczną KOP. W listopadzie 1936 roku kompania liczyła 2 oficerów, 7 podoficerów, 4 nadterminowych i 82 żołnierzy służby zasadniczej[a]. W 1939 roku 3 kompania graniczna KOP „Kołosowo” podlegała dowódcy batalionu KOP „Stołpce”[3].

Służba graniczna[edytuj | edytuj kod]

Podstawową jednostką taktyczną Korpusu Ochrony Pogranicza przeznaczoną do pełnienia służby ochronnej był batalion graniczny. Odcinek batalionu dzielił się na pododcinki kompanii, a te z kolei na pododcinki strażnic, które były „zasadniczymi jednostkami pełniącymi służbę ochronną”, w sile półplutonu. Służba ochronna pełniona była systemem zmiennym, polegającym na stałym patrolowaniu strefy nadgranicznej i tyłowej, wystawianiu posterunków alarmowych, obserwacyjnych i kontrolnych stałych, patrolowaniu i organizowaniu zasadzek w miejscach rozpoznanych jako niebezpieczne, kontrolowaniu dokumentów i zatrzymywaniu osób podejrzanych, a także utrzymywaniu ścisłej łączności między oddziałami i władzami administracyjnymi[4]. Miejscowość, w którym stacjonowała kompania graniczna, posiadała status garnizonu Korpusu Ochrony Pogranicza[5].

3 kompania graniczna „Kołosowo” w 1934 roku ochraniała odcinek granicy państwowej szerokości 18 kilometrów 780 metrów[6]. Po stronie sowieckiej granicę ochraniały zastawy „Osinówka” z komendantury „Połoniewicze” oraz „Kołosowo” i „Prusinowo” z komendantury „Mohylno”[7].

Kompanie sąsiednie:

Struktura organizacyjna[edytuj | edytuj kod]

Strażnice kompanii w latach 1928 – 1938[13][14][9][7][15][11][12]

Organizacja kompanii 17 września 1939[16]:

Dowódcy kompanii[edytuj | edytuj kod]

  • kpt. Zygmunt Śliwa[f] (- 1939)

Uwagi[edytuj | edytuj kod]

  1. Wykaz stanów etatowych oficerów, podoficerów i żołnierzy KOP przesłanych przez ppłk. dypl. Franciszka Węgrzyna ze sztabu KOP do I oficera do zleceń GISZ płk. dypl. Kazimierza Glabisza. → Jabłonowski i in. 2001 ↓, s. 366
  2. W komunikatach dyslokacyjnych występuje również jako Chutor Samochwały → Komunikaty dyslokacyjne ↓
  3. folwark Kołosowo, gmina Stołpce, powiat stołpecki, województwo nowogródzkie
  4. wieś Swierynowo, gmina Świerżeń Nowy, powiat stołpecki, województwo nowogródzkie
  5. W komunikatach dyslokacyjnych występuje również jako Świerynowo → Komunikaty dyslokacyjne ↓
  6. Zygmunt Otto Śliwa (1901-1940), kpt. piech., w KOP od 1934 roku. Do mobilizacji dowódca 3 kompanii granicznej „Kołosowo”. We wrześniu 1939 roku w składzie 3 pułku strzelców podhalańskich. Więzień obozu w Kozielsku. Zamordowany przez NKWD. → Jabłonowski i in. 2001 ↓, s. 753

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]