Strażnica KOP „Burniszki”

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Strażnica KOP „Burniszki”
Strażnica KOP „Grzybina”
Historia
Państwo  II Rzeczpospolita
Rozformowanie 1939
Organizacja
Dyslokacja Grzybina
Burniszki[a]
Formacja Korpus Ochrony Pogranicza
Podległość Kompania graniczna KOP „Rutka-Tartak”
Baon KOP Sejny.png

Strażnica KOP „Burniszki” – zasadnicza jednostka organizacyjna Korpusu Ochrony Pogranicza pełniąca służbę ochronną na granicy polsko-litewskiej.

Formowanie i zmiany organizacyjne[edytuj | edytuj kod]

W 1926 roku, w składzie 6 Brygady Ochrony Pogranicza, został sformowany 24 batalion graniczny. W 1928 roku w skład batalionu wchodziło 12 strażnic[1]. W latach 1928 – 1932 w 1 kompanii KOP „Wiżajny” funkcjonowała strażnica KOP „Grzybina”[2][3]. Później przeniesiono strażnicę do Burniszek[4]. W 1938 i 1939 roku strażnica KOP „Burniszki” była w strukturze kompanii granicznej KOP „Rutka-Tartak”[5][6]. Strażnica liczyła około 18 żołnierzy i rozmieszczona była przy linii granicznej z zadaniem bezpośredniej ochrony granicy państwowej.

W 1932 roku obsada strażnicy zakwaterowana była w budynku prywatnym[7]. Strażnicę z macierzystą kompanią łączył trakt długości 12 km i droga polna długości 1,5 km[5].

Służba graniczna[edytuj | edytuj kod]

rozmieszczenie strażnic kg KOP „Wiżajny”

Podstawową jednostką taktyczną Korpusu Ochrony Pogranicza przeznaczoną do pełnienia służby ochronnej był batalion graniczny. Odcinek batalionu dzielił się na pododcinki kompanii, a te z kolei na pododcinki strażnic, które były „zasadniczymi jednostkami pełniącymi służbę ochronną”, w sile półplutonu. Służba ochronna pełniona była systemem zmiennym, polegającym na stałym patrolowaniu strefy nadgranicznej, wystawianiu posterunków alarmowych, obserwacyjnych i kontrolnych stałych, patrolowaniu i organizowaniu zasadzek w miejscach rozpoznanych jako niebezpieczne, kontrolowaniu dokumentów i zatrzymywaniu osób podejrzanych, a także utrzymywaniu ścisłej łączności między oddziałami i władzami administracyjnymi[8].

Strażnica KOP „Burniszki” w 1932 roku ochraniała pododcinek granicy państwowej szerokości 10 kilometrów 800 metrów od słupa granicznego nr 0 do 22[7], a w 1938 roku pododcinek szerokości 10 kilometrów 868 metrów od słupa granicznego nr 0 do 21[5].

Sąsiednie strażnice:

Uwagi[edytuj | edytuj kod]

  1. wieś Burniszki, gmina Wiżajny, powiat suwalski, województwo białostockie

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]