Strażnica KOP „Dubinowo”

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Strażnica KOP „Dubinowo”
Strażnica KOP „Olszany”
Historia
Państwo  II Rzeczpospolita
Rozformowanie 1939
Organizacja
Dyslokacja Olszany
Dubinowo
Formacja Korpus Ochrony Pogranicza
Podległość Kompania graniczna KOP „Dundery”
Rozmieszczenie batalionu KOP „Słobódka” w 1931
Kompania KOP Dundery w 1934.png

Strażnica KOP „Dubinowo” – zasadnicza jednostka organizacyjna Korpusu Ochrony Pogranicza pełniąca służbę ochronną na granicy polsko-łotewskiej.

Formowanie i zmiany organizacyjne[edytuj | edytuj kod]

W 1926 roku, w składzie Brygady KOP „Wilno”, został sformowany 19 batalion graniczny. W 1928 roku w skład batalionu wchodziło 12 strażnic[1]. W latach 1929 – 1934 w 3 kompanii KOP „Obabie” funkcjonowała strażnica KOP „Olszany”[2][3][4][5]. Po 1934 roku strażnicę przeniesiono do Dubinowa[5]. W latach 1938 – 1939 strażnica KOP „Dubinowo” znajdowała się w strukturze 3 kompanii KOP „Dundery”[6][7] z pułku KOP „Głębokie”[8]. Strażnica liczyła około 18 żołnierzy i rozmieszczona była przy linii granicznej z zadaniem bezpośredniej ochrony granicy państwowej[9].

W 1932 roku obsada strażnicy zakwaterowana była w budynku prywatnym[4]. Strażnicę z macierzystą kompanią łączyła droga polna długości 13 km i trakt długości 8 km[6].

Służba graniczna[edytuj | edytuj kod]

Podstawową jednostką taktyczną Korpusu Ochrony Pogranicza przeznaczoną do pełnienia służby ochronnej był batalion graniczny. Odcinek batalionu dzielił się na pododcinki kompanii, a te z kolei na pododcinki strażnic, które były „zasadniczymi jednostkami pełniącymi służbę ochronną”, w sile półplutonu. Służba ochronna pełniona była systemem zmiennym, polegającym na stałym patrolowaniu strefy nadgranicznej, wystawianiu posterunków alarmowych, obserwacyjnych i kontrolnych stałych, patrolowaniu i organizowaniu zasadzek w miejscach rozpoznanych jako niebezpieczne, kontrolowaniu dokumentów i zatrzymywaniu osób podejrzanych, a także utrzymywaniu ścisłej łączności między oddziałami i władzami administracyjnymi[10]. Strażnice KOP stanowiły pierwszy rzut ugrupowania kordonowego Korpusu Ochrony Pogranicza[9].

Strażnica KOP „Dubinowo” w 1932 roku ochraniała pododcinek granicy państwowej szerokości 8 kilometrów 250 metrów[4], a w 1938 roku pododcinek szerokości 7 kilometrów 487 metrów od słupa granicznego nr 63 do 72[6].

Sąsiednie strażnice:

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]