Strażnica KOP „Drawcze”

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Strażnica KOP „Drawcze”
Historia
Państwo  II Rzeczpospolita
Rozformowanie 1939
Organizacja
Dyslokacja Drawcze[a]
Formacja Korpus Ochrony Pogranicza
Podległość Kompania graniczna KOP „Mejszagoła”
Kompania KOP Gudulino w 1934.png

Strażnica KOP „Drawcze” – zasadnicza jednostka organizacyjna Korpusu Ochrony Pogranicza pełniąca służbę ochronną na granicy polsko-litewskiej.

Formowanie i zmiany organizacyjne[edytuj | edytuj kod]

W 1926 roku, w składzie 6 Brygady Ochrony Pogranicza, został sformowany 21 batalion graniczny. W 1928 roku w skład batalionu wchodziło 16 strażnic[1]. Strażnica KOP „Drawcze” w latach 1929 – 1939 znajdowała się w strukturze 3 kompanii KOP „Mejszagoła”[2][3][4][5][6] z pułku KOP „Wilno”[7]. Liczyła około 18 żołnierzy i rozmieszczona była bezpośrednio przy linii granicznej z zadaniem ochrony granicy państwowej[8].

W 1932 roku obsada strażnicy zakwaterowana była w budynku prywatnym[3]. Strażnicę z macierzystą kompanią łączyła droga polna długości 9 km[5].

Służba graniczna[edytuj | edytuj kod]

Podstawową jednostką taktyczną Korpusu Ochrony Pogranicza przeznaczoną do pełnienia służby ochronnej był batalion graniczny. Odcinek batalionu dzielił się na pododcinki kompanii, a te z kolei na pododcinki strażnic, które były „zasadniczymi jednostkami pełniącymi służbę ochronną”, w sile półplutonu. Służba ochronna pełniona była systemem zmiennym, polegającym na stałym patrolowaniu strefy nadgranicznej, wystawianiu posterunków alarmowych, obserwacyjnych i kontrolnych stałych, patrolowaniu i organizowaniu zasadzek w miejscach rozpoznanych jako niebezpieczne, kontrolowaniu dokumentów i zatrzymywaniu osób podejrzanych, a także utrzymywaniu ścisłej łączności między oddziałami i władzami administracyjnymi[9]. Strażnice KOP stanowiły pierwszy rzut ugrupowania kordonowego Korpusu Ochrony Pogranicza[8].

Strażnica KOP „Drawcze” w 1932 roku ochraniała pododcinek granicy państwowej szerokości 7 kilometrów 80 metrów[3], a w 1938 roku pododcinek szerokości 7 kilometrów od słupa granicznego nr 649 do 659[5].

Sąsiednie strażnice:

Uwagi[edytuj | edytuj kod]

  1. wieś Drawcza, gmina Mejszagoła, powiat wileńsko–trocki, województwo wileńskie

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]