Strażnica KOP „Lidawka”

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Strażnica KOP „Lidawka”
strażnica KOP „Paszuki”
Historia
Państwo  II Rzeczpospolita
Sformowanie 1924
Rozformowanie 1939
Organizacja
Dyslokacja Lidawka[a]
Formacja Korpus Ochrony Pogranicza
Podległość Kompania graniczna KOP „Sapożyn”
Rozmieszczenie baonu KOP „Hoszcza” w 1931
Kompania KOP Sapożyn w 1934.png

Strażnica KOP „Lidawka”[b] – zasadnicza jednostka organizacyjna Korpusu Ochrony Pogranicza pełniąca służbę ochronną na granicy polsko-sowieckiej.

Formowanie i zmiany organizacyjne[edytuj | edytuj kod]

W 1924 roku, w składzie 1 Brygady Ochrony Pogranicza, został sformowany 3 batalion graniczny. W 1928 roku w skład batalionu wchodziło 13 strażnic[1], w tym 104 strażnica KOP „Chutor Paszuki”[2]. Potem przeniesiona do Lidawki. W 1934 roku w strukturze organizacyjnej 3 kompanii granicznej KOP „Sapożyn” funkcjonowała strażnica KOP „Lidawka”[3]. Potem zniesiona. Z dniem 20 maja 1938 dowódca KOP zarządzeniem nr L.1411/tj.og.org/38 reaktywował w 3 kompanii granicznej „Sapożyn” strażnicę KOP „Lidawka”[4][5] w pułku KOP „Zdołbunów”[6]. Strażnica liczyła około 18 żołnierzy i rozmieszczona była przy linii granicznej z zadaniem bezpośredniej ochrony granicy państwowej [7].

W 1932 roku obsada strażnicy zakwaterowana była w budynku prywatnym[8]. Strażnicę z macierzystą kompanią łączyła droga polna długości 7,1 km[4].

Służba graniczna[edytuj | edytuj kod]

Podstawową jednostką taktyczną Korpusu Ochrony Pogranicza przeznaczoną do pełnienia służby ochronnej był batalion graniczny. Odcinek batalionu dzielił się na pododcinki kompanii, a te z kolei na pododcinki strażnic, które były „zasadniczymi jednostkami pełniącymi służbę ochronną”, w sile półplutonu. Służba ochronna pełniona była systemem zmiennym, polegającym na stałym patrolowaniu strefy nadgranicznej, wystawianiu posterunków alarmowych, obserwacyjnych i kontrolnych stałych, patrolowaniu i organizowaniu zasadzek w miejscach rozpoznanych jako niebezpieczne, kontrolowaniu dokumentów i zatrzymywaniu osób podejrzanych, a także utrzymywaniu ścisłej łączności między oddziałami i władzami administracyjnymi[9].

Strażnica KOP „Lidawka” w 1932 roku ochraniała pododcinek granicy państwowej szerokości 7 kilometrów 440 metrów od słupa granicznego nr 1625 do 1633[8], a w 1938 roku pododcinek szerokości 7 kilometrów 388 metrów od słupa granicznego nr 1625 do 1633[4].

Sąsiednie strażnice:

Uwagi[edytuj | edytuj kod]

  1. kolonia Lidawka, gmina Majków, powiat rówieński, województwo wołyńskie
  2. Pierwotnie nosiła numer 104.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]