Strażnica KOP „Rybna”

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Strażnica KOP „Rybna”
Strażnica KOP „Morocz”
Historia
Państwo  II Rzeczpospolita
Sformowanie 1925
Rozformowanie 1939
Organizacja
Dyslokacja Morocz[a]
Formacja Korpus Ochrony Pogranicza
Podległość Kompania graniczna KOP „Chominka”
Rozmieszczenie batalionu KOP „Kleck” w 1931
Kompania KOP Chominka w 1934.png

Strażnica KOP „Rybna” – zasadnicza jednostka organizacyjna Korpusu Ochrony Pogranicza pełniąca służbę ochronną na granicy polsko-sowieckiej.

Formowanie i zmiany organizacyjne[edytuj | edytuj kod]

W 1924 roku, w składzie 2 Brygady Ochrony Pogranicza, został sformowany 9 batalion graniczny. W 1928 roku w skład batalionu wchodziło 13 strażnic[1], w tym 135 strażnica KOP „Morocz”[2][3][4][5][6][7]. Z dniem 19 stycznia 1938 roku dowódca KOP zarządzeniem nr L.4840/tj.og.org/37 zmienił nazwę strażnicy KOP „Morocz” na „Rybna”. W 1939 roku strażnica znajdowała się w strukturze 1 kompanii KOP „Chominka”[8][9] batalionu KOP „Ludwikowo”[10]. Strażnica liczyła około 18 żołnierzy i rozmieszczona była przy linii granicznej z zadaniem bezpośredniej ochrony granicy państwowej[11].

W 1932 roku obsada strażnicy zakwaterowana była w budynku KOP[6]. Strażnicę z macierzystą kompanią łączyła droga polna długości 7 km[8].

Służba graniczna[edytuj | edytuj kod]

Podstawową jednostką taktyczną Korpusu Ochrony Pogranicza przeznaczoną do pełnienia służby ochronnej był batalion graniczny. Odcinek batalionu dzielił się na pododcinki kompanii, a te z kolei na pododcinki strażnic, które były „zasadniczymi jednostkami pełniącymi służbę ochronną”, w sile półplutonu. Służba ochronna pełniona była systemem zmiennym, polegającym na stałym patrolowaniu strefy nadgranicznej, wystawianiu posterunków alarmowych, obserwacyjnych i kontrolnych stałych, patrolowaniu i organizowaniu zasadzek w miejscach rozpoznanych jako niebezpieczne, kontrolowaniu dokumentów i zatrzymywaniu osób podejrzanych, a także utrzymywaniu ścisłej łączności między oddziałami i władzami administracyjnymi[12]. Strażnice KOP stanowiły pierwszy rzut ugrupowania kordonowego Korpusu Ochrony Pogranicza[11].

Strażnica KOP „Rybna” w 1932 roku ochraniała pododcinek granicy państwowej szerokości 9 kilometrów 170 metrów od słupa granicznego nr 943 do 954[6], a w 1938 roku pododcinek szerokości 6 kilometrów 905 metrów od słupa granicznego nr 942 do 955[8].

Sąsiednie strażnice:

Uwagi[edytuj | edytuj kod]

  1. wieś Morocz, gmina Zaostrowiecze, powiat nieświeski, województwo nowogródzkieBaza miejscowości kresowych

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]