Strażnica KOP „Jowicze”

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Strażnica KOP „Jowicze”
Historia
Państwo  II Rzeczpospolita
Sformowanie 1925
Rozformowanie 1939
Organizacja
Dyslokacja Jowicze[a]
Formacja Korpus Ochrony Pogranicza
Podległość Kompania graniczna KOP „Lenin”
Rozmieszczenie batalionu KOP „Sienkiewicze” w 1931
Kompania KOP Lenin w 1934.png

Strażnica KOP „Jowicze” – zasadnicza jednostka organizacyjna Korpusu Ochrony Pogranicza pełniąca służbę ochronną na granicy polsko-sowieckiej.

Formowanie i zmiany organizacyjne[edytuj | edytuj kod]

W 1925 roku, w składzie 5 Brygady Ochrony Pogranicza, został sformowany 16 batalion graniczny. W 1928 roku w skład batalionu wchodziło 16 strażnic[1]. Strażnica KOP „Jowicze” w latach 1928 – 1939 funkcjonowała w strukturze organizacyjnej 3 kompanii granicznej KOP „Lenin”[2][3][4][5][6][7][8] batalionu KOP „Sienkiewicze”[9]. Strażnica liczyła około 18 żołnierzy i rozmieszczona była przy linii granicznej z zadaniem bezpośredniej ochrony granicy państwowej[10].

W 1932 roku obsada strażnicy zakwaterowana była w budynku popolicyjnym[5]. Strażnicę z macierzystą kompanią łączył trakt długości 7 km[7].

 Osobny artykuł: strażnica KOP.

Służba graniczna[edytuj | edytuj kod]

Podstawową jednostką taktyczną Korpusu Ochrony Pogranicza przeznaczoną do pełnienia służby ochronnej był batalion graniczny. Odcinek batalionu dzielił się na pododcinki kompanii, a te z kolei na pododcinki strażnic, które były „zasadniczymi jednostkami pełniącymi służbę ochronną”, w sile półplutonu. Służba ochronna pełniona była systemem zmiennym, polegającym na stałym patrolowaniu strefy nadgranicznej, wystawianiu posterunków alarmowych, obserwacyjnych i kontrolnych stałych, patrolowaniu i organizowaniu zasadzek w miejscach rozpoznanych jako niebezpieczne, kontrolowaniu dokumentów i zatrzymywaniu osób podejrzanych, a także utrzymywaniu ścisłej łączności między oddziałami i władzami administracyjnymi[11].

Strażnica KOP „Jowicze” w 1932 roku ochraniała pododcinek granicy państwowej szerokości 6 kilometrów 960 metrów od słupa granicznego nr 1079 do 1086[5], a w 1938 roku pododcinek szerokości 9 kilometrów 555 metrów od słupa granicznego nr 1077 do 1088[7].

Sąsiednie strażnice:

Uwagi[edytuj | edytuj kod]

  1. wieś Jowicze, gmina Lenin, powiat łuniniecki, województwo poleskie

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]