Strażnica KOP „Józefowo”

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Strażnica KOP „Józefowo”
Historia
Państwo  II Rzeczpospolita
Rozformowanie 1939
Organizacja
Dyslokacja Józefowo[a]
Formacja Korpus Ochrony Pogranicza
Podległość Kompania graniczna KOP „Rykonty”
Kompania KOP Rykonty w 1934.png

Strażnica KOP „Józefowo” – zasadnicza jednostka organizacyjna Korpusu Ochrony Pogranicza pełniąca służbę ochronną na granicy polsko-litewskiej.

Formowanie i zmiany organizacyjne[edytuj | edytuj kod]

W 1926 roku, w składzie 6 Brygady Ochrony Pogranicza, został sformowany 22 batalion graniczny. W 1928 roku w skład batalionu wchodziło 10 strażnic[1]. Strażnica KOP „Miciuny”, którą później przeniesiono do Józefowa, w latach 1928 – 1939 znajdowała się w strukturze 2 kompanii KOP „Rykonty”[2][3][4][5][6][7] z pułku KOP „Wilno”[8]. Strażnica liczyła około 18 żołnierzy i rozmieszczona była przy linii granicznej z zadaniem bezpośredniej ochrony granicy państwowej[9].

W 1932 roku obsada strażnicy zakwaterowana była w budynku KOP[4]. Strażnicę z macierzystą kompanią łączyła droga polna długości 8 km[6].

Służba graniczna[edytuj | edytuj kod]

Podstawową jednostką taktyczną Korpusu Ochrony Pogranicza przeznaczoną do pełnienia służby ochronnej był batalion graniczny. Odcinek batalionu dzielił się na pododcinki kompanii, a te z kolei na pododcinki strażnic, które były „zasadniczymi jednostkami pełniącymi służbę ochronną”, w sile półplutonu. Służba ochronna pełniona była systemem zmiennym, polegającym na stałym patrolowaniu strefy nadgranicznej, wystawianiu posterunków alarmowych, obserwacyjnych i kontrolnych stałych, patrolowaniu i organizowaniu zasadzek w miejscach rozpoznanych jako niebezpieczne, kontrolowaniu dokumentów i zatrzymywaniu osób podejrzanych, a także utrzymywaniu ścisłej łączności między oddziałami i władzami administracyjnymi[10]. Strażnice KOP stanowiły pierwszy rzut ugrupowania kordonowego Korpusu Ochrony Pogranicza[9].

Strażnica KOP „Józefowo” w 1932 roku ochraniała pododcinek granicy państwowej szerokości 3 kilometrów 600 metrów, a w 1938 roku pododcinek szerokości 4 kilometrów 500 metrów od słupa granicznego nr 583 do ?[b][6].

Sąsiednie strażnice:

Uwagi[edytuj | edytuj kod]

  1. wieś Józefowo, gmina Troki, powiat wileńsko–trocki, województwo wileńskie
  2. Numeracja słupów granicznych wymaga uregulowania

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]