Strażnica KOP „Okmiana”

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Strażnica KOP „Okmiana”
Strażnica KOP „Poniewieżka”
Historia
Państwo  II Rzeczpospolita
Rozformowanie 1939
Organizacja
Dyslokacja Poniewieżka
Okmiana[a]
Formacja Korpus Ochrony Pogranicza
Podległość Kompania graniczna KOP „Rykonty”
Kompania KOP Rykonty w 1934.png

Strażnica KOP „Okmiana” – zasadnicza jednostka organizacyjna Korpusu Ochrony Pogranicza pełniąca służbę ochronną na granicy polsko-litewskiej.

Formowanie i zmiany organizacyjne[edytuj | edytuj kod]

W 1926 roku, w składzie 6 Brygady Ochrony Pogranicza, został sformowany 22 batalion graniczny. W 1928 roku w skład batalionu wchodziło 10 strażnic[1]. W 2 kompanii KOP „Rykonty” funkcjonowała strażnica KOP „Poniewieżka”. Później przeniesiono strażnicę do Okmiany. W latach 1929 – 1939 strażnica KOP „Okmiana” znajdowała się w strukturze 2 kompanii KOP „Rykonty”[2][3][4][5][6]. Strażnica liczyła około 18 żołnierzy i rozmieszczona była przy linii granicznej z zadaniem bezpośredniej ochrony granicy państwowej[7].

W 1932 roku obsada strażnicy zakwaterowana była w budynku prywatnym[3]. Strażnicę z macierzystą kompanią łączyła droga polna długości 12,5 km[5].

Służba graniczna[edytuj | edytuj kod]

Podstawową jednostką taktyczną Korpusu Ochrony Pogranicza przeznaczoną do pełnienia służby ochronnej był batalion graniczny. Odcinek batalionu dzielił się na pododcinki kompanii, a te z kolei na pododcinki strażnic, które były „zasadniczymi jednostkami pełniącymi służbę ochronną”, w sile półplutonu. Służba ochronna pełniona była systemem zmiennym, polegającym na stałym patrolowaniu strefy nadgranicznej, wystawianiu posterunków alarmowych, obserwacyjnych i kontrolnych stałych, patrolowaniu i organizowaniu zasadzek w miejscach rozpoznanych jako niebezpieczne, kontrolowaniu dokumentów i zatrzymywaniu osób podejrzanych, a także utrzymywaniu ścisłej łączności między oddziałami i władzami administracyjnymi[8]. Strażnice KOP stanowiły pierwszy rzut ugrupowania kordonowego Korpusu Ochrony Pogranicza[7].

Strażnica KOP „Okmiana” w 1932 roku ochraniała pododcinek granicy państwowej szerokości 4 kilometrów 200 metrów[3], a w 1938 roku pododcinek szerokości 6 kilometrów 750 metrów od słupa granicznego nr 571 do 582[5].

Sąsiednie strażnice:

Uwagi[edytuj | edytuj kod]

  1. kolonia Okmiana, gmina Troki, powiat wileńsko–trocki, województwo wileńskie

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]