Strażnica KOP „Pieszczaniki”

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Strażnica KOP „Pieszczaniki”
Historia
Państwo  II Rzeczpospolita
Sformowanie 1925
Rozformowanie 1934
Organizacja
Formacja Korpus Ochrony Pogranicza
Podległość Kompania graniczna KOP „Pieszczaniki”
Rozmieszczenie batalionu KOP „Sienkiewicze” w 1931

Strażnica KOP „Pieszczaniki” – zasadnicza jednostka organizacyjna Korpusu Ochrony Pogranicza pełniąca służbę ochronną na granicy polsko-sowieckiej.

Formowanie i zmiany organizacyjne[edytuj | edytuj kod]

W 1925 roku, w składzie 5 Brygady Ochrony Pogranicza, został sformowany 16 batalion graniczny. W 1928 roku w skład batalionu wchodziło 16 strażnic[1]. Strażnica KOP „Pieszczaniki” w latach 1928 – 1929 i w 1932 roku funkcjonowała w strukturze organizacyjnej 1 kompanii granicznej KOP „Pieszczaniki”[2][3][4]. W komunikacie dyslokacyjnym z 1934 roku nie występuje[5]. Strażnica liczyła około 18 żołnierzy i rozmieszczona była przy linii granicznej z zadaniem bezpośredniej ochrony granicy państwowej[6].

W 1932 roku obsada strażnicy zakwaterowana była w budynku prywatnym[4].

Służba graniczna[edytuj | edytuj kod]

Podstawową jednostką taktyczną Korpusu Ochrony Pogranicza przeznaczoną do pełnienia służby ochronnej był batalion graniczny. Odcinek batalionu dzielił się na pododcinki kompanii, a te z kolei na pododcinki strażnic, które były „zasadniczymi jednostkami pełniącymi służbę ochronną”, w sile półplutonu. Służba ochronna pełniona była systemem zmiennym, polegającym na stałym patrolowaniu strefy nadgranicznej, wystawianiu posterunków alarmowych, obserwacyjnych i kontrolnych stałych, patrolowaniu i organizowaniu zasadzek w miejscach rozpoznanych jako niebezpieczne, kontrolowaniu dokumentów i zatrzymywaniu osób podejrzanych, a także utrzymywaniu ścisłej łączności między oddziałami i władzami administracyjnymi[7].

Sąsiednie strażnice:

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]