Kompania graniczna KOP „Kalety”

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Kompania graniczna KOP „Kalety”
Historia
Państwo  II Rzeczpospolita
Rozformowanie 1939
Organizacja
Dyslokacja Kalety[a]
Formacja Korpus Ochrony Pogranicza
Podległość batalion KOP „Sejny”
Świetlica Korpusu Ochrony Pogranicza w Kaletach. Żołnierze i ludność miejscowa; 1934

Kompania graniczna KOP „Kalety”pododdział graniczny Korpusu Ochrony Pogranicza pełniący służbę ochronną na granicy polsko-litewskiej.

Formowanie i zmiany organizacyjne[edytuj | edytuj kod]

Na podstawie rozporządzenie Ministra Spraw Wewnętrznych nr 1099 ze stycznia 1926 roku, w trzecim etapie organizacji Korpusu Ochrony Pogranicza, sformowano 23 batalion graniczny [1], a w jego składzie 3 kompanię graniczną KOP. W listopadzie 1936 roku kompania etatowo liczyła 2 oficerów, 9 podoficerów, 5 nadterminowych i 82 żołnierzy służby zasadniczej[b] W 1939 roku 3 kompania graniczna KOP „Kalety” podlegała dowódcy batalionu KOP „Sejny”[3].

Służba graniczna[edytuj | edytuj kod]

Podstawową jednostką taktyczną Korpusu Ochrony Pogranicza przeznaczoną do pełnienia służby ochronnej był batalion graniczny. Odcinek batalionu dzielił się na pododcinki kompanii, a te z kolei na pododcinki strażnic, które były „zasadniczymi jednostkami pełniącymi służbę ochronną”, w sile półplutonu. Służba ochronna pełniona była systemem zmiennym, polegającym na stałym patrolowaniu strefy nadgranicznej i tyłowej, wystawianiu posterunków alarmowych, obserwacyjnych i kontrolnych stałych, patrolowaniu i organizowaniu zasadzek w miejscach rozpoznanych jako niebezpieczne, kontrolowaniu dokumentów i zatrzymywaniu osób podejrzanych, a także utrzymywaniu ścisłej łączności między oddziałami i władzami administracyjnymi[4]. Miejscowość, w którym stacjonowała kompania graniczna, posiadała status garnizonu Korpusu Ochrony Pogranicza[5].

3 kompania graniczna „Kalety” w 1934 roku ochraniała odcinek granicy państwowej szerokości 45 kilometrów 650 metrów[6].

Sąsiednie kompanie graniczne:

Struktura organizacyjna[edytuj | edytuj kod]

Baon KOP Sejny.png

Strażnice kompanii w 1928[7]

Strażnice kompanii w latach 1932 – 1939[10][11][8][3]

Dowódcy kompanii[edytuj | edytuj kod]

Uwagi[edytuj | edytuj kod]

  1. wieś Kalety, gmina Giby, powiat suwalski, województwo białostockie.
  2. Wykaz stanów etatowych oficerów, podoficerów i żołnierzy KOP przesłanych przez ppłk. dypl. Franciszka Węgrzyna ze sztabu KOP do I oficera do zleceń GISZ płk. dypl. Kazimierza Glabisza[2].
  3. W komunikatach dyslokacyjnych występuje jako Cołta [9].
  4. W komunikatach dyslokacyjnych występuje jako Jelinki[9].
  5. Antoni Kwiatkowski, ur. 1902, kpt. piech., w KOP od 1936 roku. Do mobilizacji dowódca 3 kompanii granicznej „Kalety” baonu KOP „Sejny”. We wrześniu 1939 roku na dotychczas zajmowanym stanowisku. 24 września 1939 wraz z resztkami baonu przeszedł granicę z Litwą. Internowany na Litwie[12].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]