Przejdź do zawartości

Strażnica KOP „Szapowały”

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Strażnica KOP „Szapowały”
Historia
Państwo

 Polska

Sformowanie

1925

Rozformowanie

1939

Organizacja
Dyslokacja

Szapowały

Formacja

Korpus Ochrony Pogranicza

Podległość

Kompania graniczna KOP „Dubrowa”

Rozmieszczenie batalionu KOP „Krasne” w 1931

Strażnica KOP „Szapowały” – zasadnicza jednostka organizacyjna Korpusu Ochrony Pogranicza pełniąca służbę ochronną na granicy polsko-sowieckiej.

Formowanie i zmiany organizacyjne[edytuj | edytuj kod]

W 1924, w składzie 3 Brygady Ochrony Pogranicza, został sformowany 10 batalion graniczny. W 1928 w skład batalionu wchodziło 17 strażnic[1]. Strażnica KOP „Szapowały” w latach 1928 – 1939 znajdowała się w strukturze 1 kompanii KOP „Dubrowa”[2][3][4][5][6][7][8] batalionu KOP „Krasne”[9]. Strażnica liczyła około 18 żołnierzy i rozmieszczona była przy linii granicznej z zadaniem bezpośredniej ochrony granicy państwowej[10].

W 1932 obsada strażnicy zakwaterowana była w budynku popolicyjnym[5]. Strażnicę z macierzystą kompanią łączyła droga utrzymana o nawierzchni twardej długości 6 km[7].

Służba graniczna[edytuj | edytuj kod]

Podstawową jednostką taktyczną Korpusu Ochrony Pogranicza przeznaczoną do pełnienia służby ochronnej był batalion graniczny. Odcinek batalionu dzielił się na pododcinki kompanii, a te z kolei na pododcinki strażnic, które były „zasadniczymi jednostkami pełniącymi służbę ochronną”, w sile półplutonu. Służba ochronna pełniona była systemem zmiennym, polegającym na stałym patrolowaniu strefy nadgranicznej, wystawianiu posterunków alarmowych, obserwacyjnych i kontrolnych stałych, patrolowaniu i organizowaniu zasadzek w miejscach rozpoznanych jako niebezpieczne, kontrolowaniu dokumentów i zatrzymywaniu osób podejrzanych, a także utrzymywaniu ścisłej łączności między oddziałami i władzami administracyjnymi[11]. Strażnice KOP stanowiły pierwszy rzut ugrupowania kordonowego Korpusu Ochrony Pogranicza[10].

Strażnica KOP „Szapowały” w 1932 ochraniała pododcinek granicy państwowej szerokości 6 kilometrów 860 metrów od słupa granicznego nr 604 do 619[5], a w 1938 pododcinek szerokości 11 kilometrów 812 metrów od słupa granicznego nr 604 do 628[7].

Sąsiednie strażnice:

Walki o strażnicę w 1939[edytuj | edytuj kod]

17 września 1939 od godziny 4:00 do 6:00 trwała obrona strażnicy „Szapowały”. Dowodzona przez kpr. Niedzielskiego załoga została zaatakowana przez pododdziały 144 pułku kawalerii wspieranego przez baterię artylerii konnej. Po zranieniu dowódcy strażnicy, załoga złożyła broń. Poległo 3 obrońców, ciężko ranny kpr. Niedzielski wkrótce został zamordowany na terenie sowieckiej „zastawy”. Zginęło też kilku czerwonoarmistów[12].

Dowódcy strażnicy[edytuj | edytuj kod]

  • kpr. Niedzielski[13]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]