Strażnica KOP „Borki”

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Strażnica KOP „Borki”
Historia
Państwo  II Rzeczpospolita
Sformowanie 1925
Rozformowanie 1939
Organizacja
Dyslokacja Borki[a]
Formacja Korpus Ochrony Pogranicza
Podległość Kompania graniczna KOP „Bryckie”
Rozmieszczenie batalionu KOP „Krasne” w 1931
Kompania KOP Bryckie w 1931.png

Strażnica KOP „Borki” – zasadnicza jednostka organizacyjna Korpusu Ochrony Pogranicza pełniąca służbę ochronną na granicy polsko-sowieckiej.

Formowanie i zmiany organizacyjne[edytuj | edytuj kod]

W 1924 roku, w składzie 3 Brygady Ochrony Pogranicza, został sformowany 10 batalion graniczny. W 1928 roku w skład batalionu wchodziło 17 strażnic[1]. Strażnica KOP „Borki” w latach 1931 – 1939 znajdowała się w strukturze 2 kompanii KOP „Bryckie”[2][3][4][5][6] batalionu KOP „Krasne”[7]. Strażnica liczyła około 18 żołnierzy i rozmieszczona była przy linii granicznej z zadaniem bezpośredniej ochrony granicy państwowej[8].

W 1932 roku obsada strażnicy zakwaterowana była w budynku KOP[9]. Strażnicę z macierzystą kompanią łączyła droga polna długości 7 km[5].

Służba graniczna[edytuj | edytuj kod]

Podstawową jednostką taktyczną Korpusu Ochrony Pogranicza przeznaczoną do pełnienia służby ochronnej był batalion graniczny. Odcinek batalionu dzielił się na pododcinki kompanii, a te z kolei na pododcinki strażnic, które były „zasadniczymi jednostkami pełniącymi służbę ochronną”, w sile półplutonu. Służba ochronna pełniona była systemem zmiennym, polegającym na stałym patrolowaniu strefy nadgranicznej, wystawianiu posterunków alarmowych, obserwacyjnych i kontrolnych stałych, patrolowaniu i organizowaniu zasadzek w miejscach rozpoznanych jako niebezpieczne, kontrolowaniu dokumentów i zatrzymywaniu osób podejrzanych, a także utrzymywaniu ścisłej łączności między oddziałami i władzami administracyjnymi[10]. Strażnice KOP stanowiły pierwszy rzut ugrupowania kordonowego Korpusu Ochrony Pogranicza[8].

Strażnica KOP „Borki” w 1932 roku ochraniała pododcinek granicy państwowej szerokości 6 kilometrów 750 metrów od słupa granicznego nr 477 do 483[9], a w 1938 roku pododcinek szerokości 12 kilometrów 270 metrów od słupa granicznego nr 477 do 496[5].

Wydarzenia:

  • W meldunku sytuacyjnym z 29 stycznia 1925 roku napisano: Włościanie, którzy w pasie nadgranicznym między słupami 497 – 498 zbierali siano z łąk po sowieckiej stronie stwierdzili, że bolszewicy we wsiach Posadziec i Krzemieniec prawie co noc przeprowadzają rewizje w domach. Chłopi częste strzelanie tłumaczą chęcią zastraszenia mieszkańców w celu ułatwienia przeszukiwań[11].

Sąsiednie strażnice:

Uwagi[edytuj | edytuj kod]

  1. wieś Borki Lubczyńskie, gmina Chocieńczyce, powiat wilejski, województwo wileńskie

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]