Strażnica KOP „Sudawskie”

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Strażnica KOP „Sudawskie”
Historia
Państwo  II Rzeczpospolita
Rozformowanie 1939
Organizacja
Dyslokacja Sudawskie[a]
Formacja Korpus Ochrony Pogranicza
Podległość 1 kompania graniczna KOP „Wiżajny”
1 kompania KOP „Rutka”
Baon KOP Sejny.png
rozmieszczenie strażnic kg KOP „Wiżajny”

Strażnica KOP „Sudawskie” – zasadnicza jednostka organizacyjna Korpusu Ochrony Pogranicza pełniąca służbę ochronną na granicy polsko-litewskiej.

Formowanie i zmiany organizacyjne[edytuj | edytuj kod]

W lutym 1926 roku, w składzie 6 Brygady Ochrony Pogranicza, został sformowany 24 batalion graniczny. W 1928 roku w skład batalionu wchodziło 12 strażnic[1]. W latach 1928 – 1939 strażnica znajdowała się w strukturze 1 Kompania graniczna KOP „Wiżajny”, a po przedyslokowaniu dowództwa kompanii, w 1 kompanii KOP „Rutka-Tartak”, [2][3][4][5][6][7]. Strażnica liczyła około 18 żołnierzy i rozmieszczona była przy linii granicznej z zadaniem bezpośredniej ochrony granicy państwowej.

W 1932 roku obsada strażnicy zakwaterowana była w budynku popolicyjnym[4]. Strażnicę z macierzystą kompanią łączył trakt długości 1 km i droga polna długości 8 km[6].

Służba graniczna[edytuj | edytuj kod]

Podstawową jednostką taktyczną Korpusu Ochrony Pogranicza przeznaczoną do pełnienia służby ochronnej był batalion graniczny. Odcinek batalionu dzielił się na pododcinki kompanii, a te z kolei na pododcinki strażnic, które były „zasadniczymi jednostkami pełniącymi służbę ochronną”, w sile półplutonu. Służba ochronna pełniona była systemem zmiennym, polegającym na stałym patrolowaniu strefy nadgranicznej, wystawianiu posterunków alarmowych, obserwacyjnych i kontrolnych stałych, patrolowaniu i organizowaniu zasadzek w miejscach rozpoznanych jako niebezpieczne, kontrolowaniu dokumentów i zatrzymywaniu osób podejrzanych, a także utrzymywaniu ścisłej łączności między oddziałami i władzami administracyjnymi[8]. Strażnice KOP stanowiły pierwszy rzut ugrupowania kordonowego Korpusu Ochrony Pogranicza[9].

Strażnica KOP „Sudawskie” w 1932 roku ochraniała pododcinek granicy państwowej szerokości 9 kilometrów 760 metrów od słupa granicznego nr 23 do 42[4], a w 1938 roku pododcinek szerokości 10 kilometrów 27 metrów od słupa granicznego nr 22 do 41[6].

Sąsiednie strażnice:

Dowódcy strażnicy[edytuj | edytuj kod]

  • st sierż. Paszczyński (był w 1929)

Uwagi[edytuj | edytuj kod]

  1. wieś Sudawskie, gmina Wiżajny, powiat suwalski, województwo białostockie

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]