Strażnica KOP „Kuncowszczyzna”

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Strażnica KOP „Kuncowszczyzna”
Historia
Państwo  II Rzeczpospolita
Sformowanie 1925
Rozformowanie 1939
Organizacja
Dyslokacja Kuncowszczyzna[a]
Formacja Korpus Ochrony Pogranicza
Podległość Kompania graniczna KOP „Chominka”
Kompania KOP Chominka w 1934.png

Strażnica KOP „Kuncowszczyzna” – zasadnicza jednostka organizacyjna Korpusu Ochrony Pogranicza pełniąca służbę ochronną na granicy polsko-sowieckiej.

Formowanie i zmiany organizacyjne[edytuj | edytuj kod]

W 1924 roku, w składzie 2 Brygady Ochrony Pogranicza, został sformowany 9 batalion graniczny. W 1928 roku w skład batalionu wchodziło 13 strażnic[1]. 133 strażnica KOP „Kuncowszczyzna”[2] w latach 1928 – 1939 znajdowała się w strukturze 2 kompanii KOP „Chominka”[3][4][5][6][7][8][9] batalionu KOP „Kleck”[10] z pułku KOP „Snów”[11]. Strażnica liczyła około 18 żołnierzy i rozmieszczona była przy linii granicznej z zadaniem bezpośredniej ochrony granicy państwowej[12].

W 1932 roku obsada strażnicy zakwaterowana była w budynku prywatnym[6]. Strażnicę z macierzystą kompanią łączyła droga polna długości 11 km[8].

Służba graniczna[edytuj | edytuj kod]

Podstawową jednostką taktyczną Korpusu Ochrony Pogranicza przeznaczoną do pełnienia służby ochronnej był batalion graniczny. Odcinek batalionu dzielił się na pododcinki kompanii, a te z kolei na pododcinki strażnic, które były „zasadniczymi jednostkami pełniącymi służbę ochronną”, w sile półplutonu. Służba ochronna pełniona była systemem zmiennym, polegającym na stałym patrolowaniu strefy nadgranicznej, wystawianiu posterunków alarmowych, obserwacyjnych i kontrolnych stałych, patrolowaniu i organizowaniu zasadzek w miejscach rozpoznanych jako niebezpieczne, kontrolowaniu dokumentów i zatrzymywaniu osób podejrzanych, a także utrzymywaniu ścisłej łączności między oddziałami i władzami administracyjnymi[13]. Strażnice KOP stanowiły pierwszy rzut ugrupowania kordonowego Korpusu Ochrony Pogranicza[12].

Strażnica KOP „Kuncowszczyzna” w 1932 roku ochraniała pododcinek granicy państwowej szerokości 6 kilometrów 681 metrów od słupa granicznego nr 927 do 936[6], a w 1938 roku pododcinek szerokości 6 kilometrów 681 metrów od słupa granicznego nr 926 do 936[8].

Sąsiednie strażnice:

Uwagi[edytuj | edytuj kod]

  1. folwark Kuncowszczyzna, gmina Zaostrowiecze, powiat nieświeski, województwo nowogródzkie

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]