Strażnica KOP „Trybuchowce”

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Strażnica KOP „Trybuchowce”
Historia
Państwo  II Rzeczpospolita
Sformowanie 1926
Rozformowanie 1939
Organizacja
Dyslokacja Trybuchowce[a]
Formacja Korpus Ochrony Pogranicza
Podległość Kompania graniczna KOP „Husiatyń”
Kompania graniczna KOP „Postołówka”
Rozmieszczenie batalionu KOP „Kopyczyńce” w 1931
Kompania KOP Husiatyń w 1934.png
Kompania KOP Postołówka w 1939.png

Strażnica KOP „Trybuchowce” – zasadnicza jednostka organizacyjna Korpusu Ochrony Pogranicza pełniąca służbę ochronną na granicy polsko-sowieckiej.

Formowanie i zmiany organizacyjne[edytuj | edytuj kod]

W 1925 roku, w składzie 4 Brygady Ochrony Pogranicza, został sformowany 13 batalion graniczny. W 1928 roku w skład batalionu wchodziło 13 strażnic[1]. W latach 1928 – 1934 strażnica „Trybuchowce” znajdowała się w 3 kompanii granicznej KOP „Husiatyń”[2][3][4][5][6], a w 1938 roku w strukturze organizacyjnej 3 kompanii granicznej KOP „Postołówka”[7][8]. Strażnica liczyła około 18 żołnierzy i rozmieszczona była przy linii granicznej z zadaniem bezpośredniej ochrony granicy państwowej[9].

W 1932 roku obsada strażnicy zakwaterowana była w budynku popolicyjnym[5]. Strażnicę z macierzystą kompanią łączyła szosa długości 2 km i droga polna długości 2,2 km[7].

Służba graniczna[edytuj | edytuj kod]

Podstawową jednostką taktyczną Korpusu Ochrony Pogranicza przeznaczoną do pełnienia służby ochronnej był batalion graniczny. Odcinek batalionu dzielił się na pododcinki kompanii, a te z kolei na pododcinki strażnic, które były „zasadniczymi jednostkami pełniącymi służbę ochronną”, w sile półplutonu. Służba ochronna pełniona była systemem zmiennym, polegającym na stałym patrolowaniu strefy nadgranicznej, wystawianiu posterunków alarmowych, obserwacyjnych i kontrolnych stałych, patrolowaniu i organizowaniu zasadzek w miejscach rozpoznanych jako niebezpieczne, kontrolowaniu dokumentów i zatrzymywaniu osób podejrzanych, a także utrzymywaniu ścisłej łączności między oddziałami i władzami administracyjnymi[10].

Strażnica KOP „Trybuchowce” w 1932 roku ochraniała pododcinek granicy państwowej szerokości 4 kilometrów 900 metrów od słupa granicznego nr 2019 do 2025[5]8 kilometrów 200 metrów od słupa granicznego nr 2009 do 2025[7].

Sąsiednie strażnice:

Działania zbrojne[edytuj | edytuj kod]

17 września 1939 roku strażnice 3 kompanii granicznej „Postołówka” zaatakowane zostały przez spieszone pododdziały 34 Dywizji Kawalerii kombriga Cejtlina. Strażnica „Trybuchowce” stawiła krótkotrwały opór. Po jej opanowaniu napastnicy zamordowali dowódcę i innego podoficera w stopniu kaprala[11].

Dowódcy strażnicy[edytuj | edytuj kod]

  • sierż. Jaraczewski ( – 1939)

Uwagi[edytuj | edytuj kod]

  1. wieś Trybuchowce, gmina Husiatyn, powiat kopyczyniecki, województwo tarnopolskie

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]