Kompania graniczna KOP „Smolicze”

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Kompania graniczna KOP „Smolicze”
Historia
Państwo  II Rzeczpospolita
Rozformowanie 1939
Organizacja
Dyslokacja Smolicze[a]
Formacja Korpus Ochrony Pogranicza
Podległość batalion KOP „Kleck”

Kompania graniczna KOP „Smolicze”pododdział graniczny Korpusu Ochrony Pogranicza pełniący służbę ochronną na granicy polsko-radzieckiej.

Formowanie i zmiany organizacyjne[edytuj | edytuj kod]

Na podstawie rozkazu szefa Sztabu Generalnego L. dz. 12044/O.de B./24 z 27 września 1924 roku, w pierwszym etapie organizacji Korpusu Ochrony Pogranicza sformowano 9 batalion graniczny [1][2], a w jego składzie 3 kompanię graniczną KOP. W listopadzie 1936 roku kompania liczyła 2 oficerów, 8 podoficerów, 5 nadterminowych i 98 żołnierzy służby zasadniczej[b]. W 1939 roku 3 kompania graniczna KOP „Smolicze” podlegała dowódcy batalionu KOP „Kleck”[3].

Służba graniczna[edytuj | edytuj kod]

Podstawową jednostką taktyczną Korpusu Ochrony Pogranicza przeznaczoną do pełnienia służby ochronnej był batalion graniczny. Odcinek batalionu dzielił się na pododcinki kompanii, a te z kolei na pododcinki strażnic, które były „zasadniczymi jednostkami pełniącymi służbę ochronną”, w sile półplutonu. Służba ochronna pełniona była systemem zmiennym, polegającym na stałym patrolowaniu strefy nadgranicznej i tyłowej, wystawianiu posterunków alarmowych, obserwacyjnych i kontrolnych stałych, patrolowaniu i organizowaniu zasadzek w miejscach rozpoznanych jako niebezpieczne, kontrolowaniu dokumentów i zatrzymywaniu osób podejrzanych, a także utrzymywaniu ścisłej łączności między oddziałami i władzami administracyjnymi[4]. Miejscowość, w którym stacjonowała kompania graniczna, posiadała status garnizonu Korpusu Ochrony Pogranicza[5].

3 kompania graniczna „Smolicze” w 1934 roku ochraniała odcinek granicy państwowej szerokości 17 kilometrów 619 metrów[6]. Po stronie sowieckiej granicę ochraniały zastawy „Zarakowce” i „Puzowo” z komendantury „Filipowicze”[7].

Kompanie sąsiednie:

Struktura organizacyjna[edytuj | edytuj kod]

Rozmieszczenie batalionu KOP „Kleck” w 1931

Strażnice kompanii w latach 1928 – 1934[13][8][9][7][10][11][c]:

Strażnice kompanii w 1938[12]

Organizacja kompanii 17 września 1939[14]:

Dowódcy kompanii[edytuj | edytuj kod]

  • kpt. piech. Adam Fleszar (19 I 1932[15] − )

Uwagi[edytuj | edytuj kod]

  1. wieś Smolicze, gmina Łań, powiat nieświeski, województwo nowogródzkie
  2. Wykaz stanów etatowych oficerów, podoficerów i żołnierzy KOP przesłanych przez ppłk. dypl. Franciszka Węgrzyna ze sztabu KOP do I oficera do zleceń GISZ płk. dypl. Kazimierza Glabisza. → Jabłonowski i in. 2001 ↓, s. 367
  3. W 2000 roku Rajmund Szubański napisał, że sformułowania zawarte w artykule „Bataliony, kompanie, strażnice KOP” z 1993 roku odnoszą się do stanu sprzed 1937 roku → Szubański 2000 ↓, s. 87. Wymienił następujące strażnice: „Marysin”, „Pawłowkowicze”, „Cyckowicze”, „Deciesany” → Szubański 1993 ↓, s. 277
  4. wieś Łozowicze, gmina Łań, powiat nieświeski, województwo nowogródzkie
  5. kolonia Marysin, gmina Łań, powiat nieświeski, województwo nowogródzkie
  6. wieś Małe Paławkowicze, gmina Kleck, powiat nieświeski, województwo nowogródzkie
  7. zaścianek Cyckowicze, gmina Kleck, powiat nieświeski, województwo nowogródzkie
  8. folwark Lecieszyn, gmina Hrycewicze, powiat nieświeski, województwo nowogródzkie

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]