Strażnica WOP Medyka

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
(Przekierowano z Strażnica WOP Torki)
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Strażnica WOP/SG Medyka
Historia
Państwo  Polska
Sformowanie 1945
1976
od 1991 strażnica SG
Rozformowanie 2002
Organizacja
Dyslokacja Medyka
Formacja Wojska Ochrony Pogranicza
Straż Graniczna
Podległość 262 batalion WOP
Bieszczadzka Brygada WOP
Bieszczadzki Oddział SG

Strażnica w Medyce:

  1. podstawowy pododdział graniczny Wojsk Ochrony Pogranicza.
  2. graniczna jednostka organizacyjna polskiej straży granicznej realizująca zadania bezpośrednio w ochronie granicy państwowej.

Formowanie i zmiany organizacyjne[edytuj | edytuj kod]

Strażnica została sformowana w 1945 roku w strukturze 35 komendy odcinka jako 159 strażnica WOP (Torki)[1] o stanie 56 żołnierzy. Kierownictwo strażnicy stanowili: komendant strażnicy, zastępca komendanta do spraw polityczno-wychowawczych i zastępca do spraw zwiadu. Strażnica składała się z dwóch drużyn strzeleckich, drużyny fizylierów, drużyny łączności i gospodarczej. Etat przewidywał także instruktora do tresury psów służbowych oraz instruktora sanitarnego[2]. Strażnica ta w związku z przesunięciem granicy w 1948 roku przeszła do Medyki[3]. W 1954 roku nosiła numer 159[3].

W 1964 roku w Medyce stacjonowała placówka WOP nr 4 26 Przemyskiego Oddziału Wojsk Ochrony Pogranicza[4].

W 1976 roku odtwarzano brygady na granicy ze Związkiem Radzieckim. Na bazie 26 Przemyskiego Oddziału WOP sformowano Bieszczadzką Brygadę WOP. W jej strukturach, na bazie placówki WOP Medyka zorganizowano strażnicę WOP Medyka[5].

Po rozwiązaniu w 1991 roku Wojsk Ochrony Pogranicza, strażnica w Medyce weszła w podporządkowanie Bieszczadzkiego Oddziału Straży Granicznej[6].

Z dniem 15 października 2002 roku strażnica SG w Medyce została włączona w strukturę Granicznej Placówki Kontrolnej w Medyce. Od tego dnia GPK w Medyce przejął służbową odpowiedzialność za ochronę odcinka grani- cy państwowej podległy dotychczas rozwiązanej strażnicy[7].

Ochrona granicy[edytuj | edytuj kod]

Z chwilą utworzenia Bieszczadzkiego Oddziału Straży Granicznej w Przemyślu, w maju 1991 roku strażnica Medyka ochraniała odcinek granicy państwowej z Ukrainą od znaku granicznego nr 580 do nr 529[8].

linia rozgraniczenia:
  1. ze strażnicą Hermanowice: wył znak gran. 529, granicą gmin Medyka i Żurawica oraz Przemyśl Wieś, Przemyśl i Krasiczyn[8]

Dowódcy/ komendanci strażnicy[edytuj | edytuj kod]

  • kpt. Wojciech Karwowski (?)[9]
  • kpt. SG Kazimierz Swiątek (1991-?)[10]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]