Strażnica WOP Złatna

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Strażnica WOP Złatna
Historia
Państwo  Polska
Sformowanie 1945
Rozformowanie po 1956
Tradycje
Rodowód 196 strażnica WOP Złatna
201 strażnica WOP Złatna
15 strażnica WOP Złatna
Kontynuacja Strażnica WOP Korbielów
Strażnica SG w Korbielowie
GPK SG w Korbielowie
Placówka SG w Korbielowie
Placówka SG w Żywcu
Placówka SG w Bielsku-Białej
Organizacja
Dyslokacja 34 -371 Złatna
Formacja Wojska Ochrony Pogranicza
Podległość 43 komenda odcinka
57 batalion OP
34 batalion WOP
Dyslokacje
1945
1946

Strażnica WOP Złatna – nieistniejący obecnie podstawowy pododdział graniczny Wojsk Ochrony Pogranicza pełniący służbę ochronną na granicy polsko-czechosłowackiej.

Formowanie i zmiany organizacyjne[edytuj | edytuj kod]

Strażnica została sformowana w 1945 roku w strukturze 43 komendy odcinka[1] jako 196 strażnica WOP (Złatna)[2] o stanie 56 żołnierzy. Kierownictwo strażnicy stanowili: komendant strażnicy, zastępca komendanta do spraw polityczno-wychowawczych i zastępca do spraw zwiadu. Strażnica składała się z dwóch drużyn strzeleckich, drużyny fizylierów, drużyny łączności i gospodarczej. Etat przewidywał także instruktora do tresury psów służbowych oraz instruktora sanitarnego[3]. W związku z reorganizacją oddziałów WOP w 1948 roku, strażnica podporządkowana została dowódcy 57 batalionu OP[4]. Od 15 marca 1954 roku wprowadzono nową numerację strażnic[a], a strażnica WOP Złatna otrzymała nr 201. W 1956 roku rozpoczęto numerowanie strażnic na poziomie brygady. Strażnica II kategorii Złatna była 15. w 3 Brygadzie Wojsk Ochrony Pogranicza.

Ochrona granicy[edytuj | edytuj kod]

Rozwinięta górska strażnica lądowa WOP Złatna.

Wydarzenia:

  • Koniec czerwca, początek lipca 1956 roku w okresie tzw. „Wypadków poznańskich”, przy linii granicznej i w strefie działania, odnajdywano pakunki zawierające ulotki z tzw. „bibułą”, przytwierdzone do balonów leżących na ziemi[b]. W związku z masowością zjawiska, żołnierze otrzymali zezwolenie na użycie broni, celem zestrzelenia nisko przelatujących balonów (nawet jeśli znajdowały się na terytorium czechosłowackim, ale w zasięgu ognia - to samo czynili pogranicznicy czechosłowaccy)[6].

Strażnice sąsiednie:

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Uwagi[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]