Linia kolejowa nr 233

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Linia kolejowa nr 233
Pszczółki – Kościerzyna
Dane podstawowe
Numer linii 233
Tabela SRJP 433
Długość 53,647 km
Rozstaw szyn 1435 mm
Sieć trakcyjna brak
Prędkość maksymalna 0 km/h
Portal Portal Transport szynowy

Linia kolejowa nr 233 – zlikwidowana, rozebrana linia kolejowa łącząca Pszczółki z Kościerzyną przez Skarszewy. Położona w województwie pomorskim.

Historia[edytuj | edytuj kod]

1885-1918[edytuj | edytuj kod]

Linia kolejowa łącząca Pszczółki z Kościerzyną powstała w ramach budowy Królewskiej Kolei Wschodniej. Pierwsza część łącząca Pszczółki z Sobowidzem została otwarta 1 października 1884, 1 sierpnia 1885 – Przedłużono tę linię do Skarszew i otwarto dla rozkładowego ruchu pasażerskiego 1 listopada tego samego roku ukończono całość linii do Kościerzyny. W 1900 roku oddano do użytku linie do Lipusza i Kartuz a w 1901 roku do Bytowa co spowodowało, że linia ta nabrała większego znaczenia. W 1905 roku oddano do użytku linię łączącą Skarszewy ze Starogardem co znacznie skróciło podróż z Kościerzyny, Bytowa, Kartuz do Starogardu i Skórcza.

1918-1945[edytuj | edytuj kod]

1949-1989[edytuj | edytuj kod]

po 1989[edytuj | edytuj kod]

W 1991 roku zamknięto ruch na linii Starogard – Skarszewy przez co zlikwidowano pociągi Kościerzyna-Starogard. 1 stycznia 1994 zawieszono ruch pasażerski i towarowy na odcinku SkarszewyKościerzyna. Nadal kursowały jeszcze pociągi pasażerskie relacji TczewSkarszewy i pociągi towarowe do Skarszew. Pociągi osobowe były obsługiwane przez lokomotywę spalinową i dwa wagony. Pod koniec sierpnia 1999 roku PKP wydało szokujące wszystkich mieszkańców oświadczenie, że pociągi pasażerskie do Skarszew zostaną zawieszone. Mimo protestów mieszkańców i władz lokalnych, PKP twierdziło, że torowisko jest w złym stanie, a linią jeździ mało osób i jest ona nierentowna. 1 kwietnia 2000 roku odbył się ostatni kurs pociągu TczewSkarszewy. Maszynista lokomotywy długo trąbił przed każdym przejazdem i stacją i machał ręką do licznie zgromadzonych ludzi, którzy chcieli zobaczyć ostatni kurs pociągu. Policja na wszelki wypadek zabezpieczyła pociąg, w razie gdyby miejscowa ludność chciała w bardziej dosadny sposób zaprotestować. 1 stycznia 2002 zamknięto ruch towarowy na całej trasie Linii kolejowej nr 233. Jeszcze w 2002 dość intensywnie próbowano odnowić połączenie pasażerskie do Skarszew, ale ostatecznie skończyło się na niczym. Tory z biegiem czasu ulegały korozji i zarastały. Były też rozkradane przez złodziei. Linia kolejowa była na wielu odcinkach nieprzejezdna. Jakiekolwiek szanse na reaktywacje tego pociągu pogrzebała budowa Autostrady A1, bowiem trasa Autostrady krzyżowała się z torami kolejowymi. Nie wybudowano wiaduktu, więc tory musiały być na tym małym odcinku zdemontowane. W 2008 roku PKP przekazało za darmo tereny pod koleją dla gminnych samorządów, a te zdecydowały się na rozbiórkę torów. W 2008 roku rozebrano fragment między Kościerzyną a Skarszewami, natomiast w 2009 zdemontowano tory między Skarszewami i Pszczółkami.

Stan obecny[edytuj | edytuj kod]

Lokalne samorządy planują utworzyć drogę rowerową biegnącą na starotorzu linii nr 233. Ścieżka została już utworzona między drogą krajową nr 91 w Pszczółkach, a Żelisławkami.