3 Pułk Lotniczy
Odznaka 3 pułku lotniczego | |
Historia | |
Państwo | |
---|---|
Sformowanie |
20 lipca 1921 |
Rozformowanie |
1939 |
Tradycje | |
Święto |
29 sierpnia |
Dowódcy | |
Pierwszy | |
Ostatni |
ppłk Tadeusz Jarina |
Organizacja | |
Dyslokacja | |
Rodzaj sił zbrojnych | |
Rodzaj wojsk | |
Podległość |
Departament IV MSWojsk. |
3 Pułk Lotniczy (3 plot) – oddział lotnictwa Wojska Polskiego w II Rzeczypospolitej.
Historia pułku
[edytuj | edytuj kod]- Formowanie pułku
Jesienią 1920 został podpisany rozejm z Rosją bolszewicką. Zakończenie działań wojennych skutkowało przejściem polskiego lotnictwa wojskowego na „stopę pokojową”. Rozkazem z 18 stycznia 1921 Naczelne Dowództwo nakazało zmniejszenie liczby eskadr z 19 do 13. Miejscami formowania nowych dywizjonów i eskadr lotniczych miały stać się pułki lotnicze. Do ich podstawowych zadań należało: utrzymanie i podnoszenie gotowości bojowej pododdziałów, organizowanie, w oparciu o istniejącą bazę materiałowo-techniczną oraz macierzysty personel, jednostek lotniczych, szkolenie rekrutów oraz utrzymanie i systematyczna rozbudowa infrastruktury lotniczej w miejscach stacjonowania jednostek[1]. W połowie 1921 zostały utworzone pułki w Warszawie, Krakowie i Poznaniu.
3 pułk lotniczy został sformowany na podstawie rozkazu Ministra Spraw Wojskowych z 20 lipca 1921 w Poznaniu-Ławicy[2][3]. Ośrodkiem organizacji pułku był, przemianowany ze Stacji Lotniczej w Ławicy[b], dywizjon zapasowy 3 pułku lotniczego[4]. 29 sierpnia 1921 płk pil. Aleksander Serednicki wydał pierwszy rozkaz organizacyjny[5]. Na pamiątkę tego wydarzenia pułk obchodził swoje święto właśnie 29 sierpnia[6][7]. W skład pułku weszły: dowództwo pułku, VII dywizjon wywiadowczy pod dowództwem kpt. pil. Franciszka Wiedena w składzie 1, 5, 10 eskadra, V dywizjon myśliwski pod dowództwem kpt. pil. Władysława Kralewskiego w składzie 13 i 15 eskadra, III lotniczy batalion uzupełnień pod dowództwem ppłk. pil. Jana Kieżuna[1], kwatermistrzostwo pułku, park lotniczy, port lotniczy, eskadra treningowa, pluton radio, pluton foto i Szkoła Obsługi Technicznej. Przy organizacji pułku występowały olbrzymie trudności z wyposażeniem jednostek powracających z frontu. Problemem było zarówno umundurowanie żołnierzy, jak i zaopatrzenie w samoloty. W 1922 dowództwo Lotnictwa zdecydowało, by ujednolicić w pułkach wyposażenie sprzętowe. Zmiany ułatwiały w pewnym stopniu obsługę techniczną samolotów[1]. W tym też roku dowództwo pułku opracowało długofalowy program robót inwestycyjnych i remontowych zabudowy lotniskowej, w tym powiększenie pola wzlotów. Program robót został zaakceptowany, prace ruszyły jednak dopiero w 1924 i to przy wydatnej pomocy społeczeństwa oraz Ligi Obrony Powietrznej i Przeciwgazowej[8].
- Reorganizacja pułku w 1925
W 1925, w ramach reorganizacji lotnictwa, rozformowano VII dywizjon wywiadowczy, a w jego miejsce sformowano dowództwa I i II dywizjonu lotniczego i 34 eskadrę lotniczą. I dywizjon lotniczy występował w składzie: 31 i 32 eskadra lotnicza (dawna 5 i 10 eskadry wywiadowcze). Dowództwo nad nim objął mjr. pil. Bolesław Narkowicz. W skład II dywizjonu lotniczego weszła nowo sformowana 34 eskadra lotnicza i dawna 1 eskadra wywiadowcza przeformowana na 35 eskadrę lotniczą. Dowódcą dywizjonu został mjr. obs. Maksymilian Kowalewski. Przemianowane 13 i 15 eskadry myśliwskie na odpowiednio 111 i 112 eskadrę Myśliwską utworzyły III dywizjon myśliwski. Na dowódcę dywizjonu wyznaczony został mjr. pil. Edward Lewandowski[9]. W składzie pułku znalazły się także: kwatermistrzostwo, park lotniczy, port lotniczy, eskadra treningowa, pluton radio, pluton foto, Szkoła Obsługi Technicznej.
Podstawą planów rozbudowy lotnictwa był docierający z Francji sprzęt lotniczy i personel latający. Jeśli dostawy samolotów realizowane były stosunkowo płynnie, to mało liczny personel latający stanowił jego problem[10]. Z uwagi na małą liczbę pilotów i obserwatorów nie powiodły się też próby sformowania III dywizjonu lotniczego w składzie 33 i 36 eskadry lotniczej i IV dywizjonu myśliwskiego ze 117 i 118 eskadrą myśliwską. Obie te jednostki, nie osiągnąwszy zdolności ćwiczebnej, rozkazem MSWojsk. ŻP L.dz. 500/tjn. Or.-Org. z 26 maja 1926, zostały rozwiązane[11].
W związku z działaniami podejmowanymi przez zwolenników Józefa Piłsudskiego w Warszawie, 14 maja 1926 do Dęblina odleciał 3-samolotowy klucz Potezów dowodzony przez por. pil. Tadeusza Kurdziela z załogami III dywizjonu lotniczego. Po wylądowaniu w Dęblinie nie podjęto żadnych działań. Powrót klucza do Poznania nastąpił następnego dnia[11].
By zaradzić przynajmniej częściowo brakom kadrowym, zorganizowano przy pułku kurs pilotażu. Ukończyło go 30 uczestników[4]. W latach 1928–1930 w strukturach pułku funkcjonował dywizjon szkolny. Jego dowódcą został mjr. pil. Aleksander Łaguna, a po nim mjr. obs. Wiktor Zawadzki[10].
22 maja 1928 samolot Potez 27 podczas lotu do Torunia na wysokości 50 m wpadł w korkociąg i spadł na teren strzelnicy wojskowej przy tamtejszym lotnisku; w wyniku katastrofy śmierć ponieśli lecący maszyną: por. Jan Szulejka i sierż. pil. Zygmunt Kliks[12].
29 lipca 1928 o godzinie 18:32 na polach majątku Zbiersk rozbił się należący do 3 pułku Potez XV (nr boczny 24080), w wyniku czego obaj piloci zginęli. Byli to kapitan Gustaw Smerczak – kawaler Orderu Virtuti Militari za wojnę 1918-1920 (legionista, walczył na froncie czeskim, w wojnie polsko-ukraińskiej, wojnie polsko-bolszewickiej) oraz kapral Władysław Schneider[13].
- Reforma lotnictwa w 1928
Kolejna reorganizacja polskiego lotnictwa wojskowego skutkowała w 3 pułku lotniczym przemianowaniem eskadr „lotniczych” na „liniowe”. Powstały wówczas: I dywizjon liniowy w składzie 31 i 32 eskadra liniowa, II dywizjon liniowy w składzie 34 i 35 eskadra liniowa, III dywizjon myśliwski w składzie 131 i 132 eskadra myśliwska. Dwie ostatnie eskadry powstały na bazie odpowiednio 111 i 112 eskadry myśliwskiej[10]. W tym czasie podniesiono też stan etatowy samolotów z 6 do 10 samolotów. Utworzono też stanowisko komendanta Bazy Lotniczej. Pierwszym komendantem został mjr. obs. Karol Friser[11].
Wiosną 1929 pułk został włączony w skład 2 Grupy Aeronautycznej, a po jej likwidacji został podporządkowany dowódcy 3 Grupy Aeronautycznej, W składzie 3 Grupy Lotniczej pozostał do 1939 roku.(?)
W listopadzie 1929 roku personel latający pułku toczył między sobą walki powietrzne, które były rejestrowane dla potrzeb filmu „Gwiaździsta eskadra”. 12 listopada, w czasie walki stoczonej na wysokości około 800 metrów nad ziemią, por. pil. Eugeniusz Wyrwicki uderzył podwoziem swojej maszyny Blériot-SPAD S.61C1 o prawe górne skrzydło samolotu Potez XV pilotowanego przez por. pil. Jana Bilskiego. W wyniku kolizji skrzydło oderwało się od kadłuba, a samolot porucznika Bilskiego wpadł w korkociąg i runął na ziemię. Pilot oraz obserwator, ppor. Feliks Szczęsny Lipiński, ponieśli śmierć. Obaj lotnicy nie posiadali spadochronów. Porucznik Wyrwicki lądował przymusowo w Krzyżownikach. W trakcie lądowania Spad został rozbity, a pilot wyszedł z kraksy bez szwanku[14].
Realizując wytyczne Głównego Inspektoratu Sił Zbrojnych, w 1929 przystąpiono do organizacji tzw. „lotnictwa bliskiego wsparcia”, czyli „towarzyszącego”. Od listopada 1934 do października 1937 w 3 pułku powstała 33, 36 i 39 eskadra towarzyszące. Utworzyły one IV dywizjon towarzyszący pod dowództwem mjr. pil. Romana Rudkowskiego. Z uwagi na szczupłość miejsca na Ławicy, organizację dywizjonu realizowano w hali balonowej na poznańskich Winiarach. Również Pułkową Szkołą Pilotażu formowano poza macierzystym lotniskiem. Z braku miejsca uruchomiono ją na polowym lotnisku w Snieciskach[10].
W czerwcu 1930 utworzono stanowisko oficera łącznikowego do spraw szkolenia Przysposobienia Wojskowego Lotniczego[15]. Od 10 maja 1932 dowództwo pułku dysponowało obozem szkoleniowym pilotażu silnikowego w Lublinku, przeznaczonym dla kandydatów Przysposobienia Wojskowego Lotniczego[10]. Komendantem ośrodka był kpt. pil. Adam Kropiński[15].
W okresie od 1 sierpnia 1933 do października 1937 funkcjonowała w pułku 133 eskadra myśliwska. Po rozformowaniu, jej personel stanowił podstawę do formowania 161 eskadry myśliwskiej w 6 pułku lotniczym we Lwowie[10][16]. W tym czasie dobiegała końca zaplanowana rozbudowa i modernizacja lotniska Ławica. Ogółem zniwelowano około 46 ha pola wzlotów, wybudowano bloki koszarowe i mieszkalne, 6 żelbetowych hangarów oraz bloki dla działu technicznego, dywizjonów: szkolnego, liniowych i myśliwskiego, strzelnicę i stadion. Całością robót kierował kpt. obs. Stefan Korcz[15].
W listopadzie 1934 podjęto organizację eskadry towarzyszącej, która organizacyjnie weszła w skład II dywizjonu liniowego, ale taktycznie podlegała dowódcy pułku. Wyposażenie eskadry stanowiły samoloty Lublin R-XIII. Jesienią 1937 zreorganizowano tę eskadrę w taki sposób, że sformowano z jej plutonów trzy nowe eskadry towarzyszące po dwa plutony każda. Weszły one w skład nowo utworzonego IV dywizjonu towarzyszącego dowodzonego przez mjr. pil. Romana Rudkowskiego[15].
Rozkazem dziennym nr 179/38 z 10 sierpnia 1938 powołano Pułkową Szkołę Pilotażu. Z braku miejsca na Ławicy jednostka została zainstalowana na polowym lotnisku w Śnieciskach[17].
- Działalność pułku w 1939
Wiosną 1939 została rozformowana 35 eskadra liniowa. Jej sprzęt trafił do innych jednostek, a personel zasilił pozostałe eskadry. Rozwiązaniu uległo dowództwo II dywizjonu liniowego, a 34 eskadra liniowa weszła w skład I dywizjonu liniowego. W dniach 24–25 sierpnia nastąpiła mobilizacja eskadr, a 3 pułk lotniczy został rozwiązany. Z dniem 25 sierpnia jego zadania przejęła Baza Lotnicza nr 3 dowodzona przez mjr. pil. Witolda Rutkowskiego[17]. Personel rozformowanej w tym samym czasie 39 eskadry towarzyszącej przesunięty został do innych mobilizowanych eskadr pułku. Eskadry: 31, 32, 34 przemianowano na „rozpoznawcze”, natomiast 33 i 36 na „obserwacyjne”. Nazwy utrzymały 131 i 132 eskadry myśliwskie[18].
Dzień przed wybuchem II wojny światowej samoloty 3 pułku zostały przebazowane na lotnisko Lublinek i inne lotniska polowe. Pozostawiono tylko trzy samoloty myśliwskie typu PZL-11 dla osłony poznańskiego lotniska[19].
Struktura organizacyjna pułku
[edytuj | edytuj kod]Pododdziały pułku[20] | ||||
Lata | Dywizjony | Eskadry | Samoloty | |
---|---|---|---|---|
Typy | Numery | |||
1921[21] | V dywizjon myśliwski | 13 eskadra myśliwska | ||
15 eskadra myśliwska | ||||
VII dywizjon wywiadowczy | 1 eskadra wywiadowcza | |||
5 eskadra wywiadowcza | ||||
10 eskadra wywiadowcza | ||||
III lotniczy batalion uzupełnień | ||||
kwatermistrzostwo | ||||
park lotniczy | ||||
port lotniczy | ||||
eskadra treningowa | ||||
pluton radio | ||||
pluton foto | ||||
Szkoła Obsługi Technicznej | ||||
1925[9] | I dywizjon lotniczy | 31 eskadra lotnicza | ||
32 eskadra lotnicza | ||||
II dywizjon lotniczy | 34 eskadra lotnicza | |||
35 eskadra lotnicza | ||||
III dywizjon myśliwski | 111 eskadra myśliwska | |||
112 eskadra myśliwska | ||||
kwatermistrzostwo | ||||
park lotniczy | ||||
port lotniczy | ||||
eskadra treningowa | ||||
pluton radio | ||||
pluton foto | ||||
Szkoła Obsługi Technicznej | ||||
1930[10] | I dywizjon liniowy | 31 eskadra liniowa | ||
32 eskadra liniowa | ||||
II dywizjon liniowy | 34 eskadra liniowa | |||
35 eskadra liniowa | ||||
III dywizjon myśliwski | 131 eskadra myśliwska | |||
132 eskadra myśliwska | ||||
1936 | I dywizjon liniowy | 31 eskadra liniowa | ||
32 eskadra liniowa | ||||
II dywizjon liniowy | 34 eskadra liniowa | |||
35 eskadra liniowa | ||||
33 eskadra towarzysząca | ||||
III dywizjon myśliwski | 131 eskadra myśliwska | |||
132 eskadra myśliwska | ||||
133 eskadra myśliwska | ||||
1937 | I dywizjon liniowy | 31 eskadra liniowa | ||
32 eskadra liniowa | ||||
II dywizjon liniowy | 34 eskadra liniowa | |||
III dywizjon myśliwski | 132 eskadra myśliwska | |||
133 eskadra myśliwska | ||||
IV dywizjon towarzyszący | 33 eskadra towarzysząca | |||
36 eskadra towarzysząca | ||||
39 eskadra towarzysząca |
Żołnierze pułku
[edytuj | edytuj kod]stopień | imię i nazwisko | okres pełnienia służby | kolejne stanowisko |
---|---|---|---|
płk pil. | Aleksander Serednicki | 20 VII 1921 – 9 III 1922 | Inspektor Lotnictwa |
ppłk pil. | Camillo Perini | 7 IV 1922 – 1 III 1925 | dowódca 6 plot. |
płk SG | Sergiusz Abżółtowski | 1 III 1925[c] – VI 1929 | |
ppłk pil. | Władysław Kalkus | 27 IV 1929 – VIII 1933 | |
płk obs. | Edward Karaś | IX 1933 – X 1937 | |
ppłk pil. obs. | Tadeusz Jarina | XI 1937 – VIII 1939 |
Zastępcy dowódcy pułku | ||
stopień imię i nazwisko | okres pełnienia służby | kolejne stanowisko |
---|---|---|
ppłk Piotr Niżewski | do 1 IV 1925 | zastępca dowódcy 6 plot. |
ppłk pil. Piotr Abakanowicz | 1 IV 1925 – 12 I 1927 | dowódca Oddziału Służby Lotnictwa |
mjr SG Wiktor Willman | 1928 | |
mjr SG Jerzy Rychłowski | † 25 IV 1929[24] | |
ppłk Mateusz Iżycki | 1 I 1938 – VIII 1939 | szef sztabu Lotnictwa i OPL Armii „Łódź” |
Kwatermistrzowie | ||
mjr Maksymilian Kowalewski | 1925 | |
mjr obs. Wiktor Pniewski| | do 26 III 1931 | dowódca dywizjonu |
mjr Julian Stachurski | od 26 III 1931[25] |
Żołnierze pułku – ofiary zbrodni katyńskiej
[edytuj | edytuj kod]Biogramy zamordowanych znajdują się na stronie internetowej Muzeum Katyńskiego[26]
Nazwisko i imię | Stopień | Zawód | Miejsce pracy przed mobilizacją | Zamordowany |
---|---|---|---|---|
Bensch Julian Karol | porucznik rezerwy | nauczyciel | gimnazjum w Poznaniu | Katyń |
Bomski Czesław | podporucznik rezerwy | technik mechanik | Katyń | |
Brojerski Mieczysław | porucznik rezerwy | Katyń | ||
Czamański Adam[27] | podporucznik rezerwy | doktor inżynier | Katyń | |
Dembicki Witold | porucznik rezerwy | technolog mechaniki | Katyń | |
Frąckowiak Kazimierz[28] | podporucznik rezerwy | prawnik | radny miasta Poznania | Katyń |
Gidaszewski Stanisław[29] | podporucznik | żołnierz zawodowy | Katyń | |
Gliszczyński Józef | podporucznik rezerwy | inżynier | Katyń | |
Grudzień Longin | porucznik rezerwy | technik budownictwa lądowego | Magistrat m. Łodzi | Katyń |
Jung Konrad | podporucznik rezerwy | Katyń | ||
Kapuściński Zbigniew | porucznik rezerwy | doktor chemii | Instytut Techniczny Uzbrojenia | Katyń |
Korcz Stefan[30] | kapitan w st. sp. | architekt | Centralny Okręg Przemysłowy | Katyń |
Leitgeber Wacław | porucznik posp. rusz. | inżynier budowlany | Poznańska Spółka Drzewna | Katyń |
Lipiński Jerzy[31] | podporucznik | żołnierz zawodowy | Katyń | |
Moskau Antoni | podporucznik rezerwy | ekonomista, mgr | „Wspólnota Interesów” Katowice | Katyń |
Pilichowski Janusz[32] | podporucznik rezerwy | żołnierz zawodowy | Katyń | |
Spojda Marian | podporucznik rezerwy | trener | Katyń | |
Witkowiak Wojciech[33] | kapitan | żołnierz zawodowy | Katyń | |
Chełchowski Bolesław[34] | porucznik lekarz | żołnierz zawodowy | Charków |
Odznaka pułkowa
[edytuj | edytuj kod]Odznaka zatwierdzona została w Dzienniku Rozkazów MSWojsk. nr 22, poz. 288 z 7 grudnia 1932[35]. Odznakę o wymiarach 50x20 mm stanowią dwa stylizowane skrzydła, a w miejscu ich połączenia złota cyfra 3 w wieńcu laurowym z zielonej emalii. Trzyczęściowa oficerska wykonana jest w srebrze, na rewersie próba srebra, imiennik IK i nazwisko grawera J. KNEDLER. Na podkładce napis METAL[36].
Dowódca pułku, rozkazem dziennym nr 286/32 z 17 grudnia 1932, ogłosił regulamin odznaki pamiątkowej, który ustalał[37]:
- dla oficerów – odznaka mająca dwa srebrne stylizowane skrzydła, a w miejscu ich połączenia złota cyfra „3” w wieńcu laurowym z zielonej emalii
- dla podoficerów i szeregowych – ten sam kształt odznaki wykonanej z brązu, cyfra „3” posrebrzana
Pamiątkową Odznakę Pułkową nadawano corocznie w dniu święta pułkowego – 29 sierpnia.
- Wersje odznaki[38]
- wykonana w białym metalu. Na rewersie litery BM oraz nazwisko grawera J. KNEDLER
- dwuczęściowa, bez sygnatur na rewersie. Wykonanie: A. Słupczyński z Poznania
- dla podoficerów i szeregowych – tombak srebrzony, bita z kontrą, cyfra 3 posrebrzana. Na podkładce napis METAL
Samoloty pułku
[edytuj | edytuj kod]W okresie formowania pułku jego eskadry uzbrojone były w samoloty obcej produkcji. W 1922 zapoczątkowano w Wojsku Polskim unifikację pułków lotniczych w zakresie ich wyposażenia. W 3 pułku lotniczym w latach 1922–1924 eskadry wywiadowcze uzbrajano w samoloty produkcji angielskiej typu Bristol Fighter F.2B. Były to samoloty bardzo już zużyte, o małej wartości szkoleniowej. W 1925 zastąpiono je samolotami francuskimi typu Potez XV, od 1927 Potez XXVII, od 1930 Potez XXV. W 1937 na wyposażenie jednostek liniowych weszły samoloty rodzimej produkcji PZL P.23A i PZL P.23B „Karaś”[39].
W 1925 eskadry myśliwskie pułku otrzymały samoloty produkcji niemieckiej typu Fokker D VII. Jesienią 1925 niemieckie Fokkery zaczęły być zastępowane przez francuskie Blériot-SPAD S.61. W kolejnych latach do uzbrojenia wchodziły samoloty produkcji krajowej. W pierwszym kwartale 1931 pojawiły się polskie samoloty myśliwskie PWS-10, a następnie kolejne maszyny: PZL P.7a, a pod koniec 1936 PZL P.11a, od 1938 roku PZL P.11c[39].
Eskadry towarzyszące otrzymały polskie samoloty Lublin R-XIIIC, potem wymienione na Lublin R-XIIID, a w czerwcu 1939 na RWD-14 „Czapla”[39].
- Znaki na samolotach pułku w latach 1927–1932;
- Regulaminowe tło pod godło eskadr 3 pułku lotniczego obowiązujące od 1932 i godła „zwierzęce” eskadr[40]
Zawody lotnicze
[edytuj | edytuj kod]Przez cały czas istnienia pułku lotnicy pułku brali w zawodach rangi międzynarodowej, krajowej i międzypułkowej. Odnosili przy tym znaczące sukcesy[10]. W 1923 w zawodach zorganizowanych pod patronatem Związku Lotników Polskich zwycięstwo w konkurencji „lądowanie ze stojącym śmigłem z wysokości 1000 m” odniósł kpt. pil. Mieczysława Szczudłowski. W tym też roku por. pil. Stanisław Pawluć zdobył drugie miejsce w locie okrężnym na trasie Warszawa – Lwów – Kraków – Poznań – Warszawa. W zorganizowanym przez Aeroklub Francuski zlocie gwiaździstym na trasie Warszawa – lotnisko Le Bourget najszybszym spośród polskich pilotów okazał się mjr. pil. Edward Lewandowski[42]. W 1928, w konkursie awionetek w Warszawie, por. pil. Tadeusz Grzmilas zajął drugie miejsce. Drugie miejsce w zawodach „Malej Ententy” zajęła też reprezentacja pułku prowadzona przez kpt. pil. Stefana Pawlikowskiego. W 1931 pierwsze miejsce w zawodach eskadr liniowych 3 Grupy Aeronautycznej zajęła załoga 31 eskadry liniowej w składzie ppor. obs. Mieczysław Jaszewicz i plut. pil. Edward Kuszyński[42]. We wrześniu 1931 dowództwo pułku urządziło zawody międzyeskadrowe dla oceny przygotowania samolotów do startu alarmowego, sprawności obsługi przy wymianie elementów silnika i budowy polowego hangaru. W zaciętej rywalizacji pierwsze miejsce zajęły brygady obsługi 32 eskadry liniowej uzyskując 905 punktów. Drugie miejsce przypadło personelowi 35 eskadry – 842 punkty, a trzecie – 34 eskadrze z 812 punktami[43]. w 1938 zwycięstwo w corocznych mistrzostwach lotnictwa myśliwskiego w Grudziądzu odniósł kpr. pil. Kazimierz Mazur[42].
Zobacz też
[edytuj | edytuj kod]Uwagi
[edytuj | edytuj kod]- ↑ Ustawa z dnia 9 kwietnia 1938 roku o powszechnym obowiązku obrony (Dz.U. z 1938 r. nr 25, poz. 220). W skład Sił Zbrojnych II RP wchodziły wojska lądowe nazywane ówcześnie wojskiem i Marynarka Wojenna. Wojsko składało się z jednostek organizacyjnych wojska stałego i jednostek organizacyjnych Obrony Narodowej, a także jednostek organizacyjnych Korpusu Ochrony Pogranicza.
- ↑ Stacja Lotnicza w Ławicy utworzona została 6 stycznia 1919 w momencie zdobycia lotniska przez oddziały powstańcze. Była podstawą tworzenia lotnictwa wielkopolskiego. Wystawiła i wysłała na front 5 eskadr lotniczych[4].
- ↑ płk szt. gen. Sergiusz Abżółtowski został wyznaczony na stanowisko z dniem 1 marca 1925 roku, a objął dowództwo pułku 16 maja 1925 roku[23].
Przypisy
[edytuj | edytuj kod]- ↑ a b c Hoff 2005 ↓, s. 67.
- ↑ Księga Pamiątkowa 1928 ↓, s. 55.
- ↑ Sławiński 1983 ↓, s. 36.
- ↑ a b c Romeyko (red.) 1933 ↓, s. 250.
- ↑ Pawlak 1998 ↓, s. 196.
- ↑ Romeyko (red.) 1933 ↓, s. 251.
- ↑ Dziennik Rozkazów Ministerstwa Spraw Wojskowych Nr 16 z 19 maja 1927 roku, poz. 174.
- ↑ Pawlak 1998 ↓, s. 197.
- ↑ a b Hoff 2005 ↓, s. 73.
- ↑ a b c d e f g h Hoff 2005 ↓, s. 75.
- ↑ a b c Pawlak 1998 ↓, s. 198.
- ↑ Kronika. Katastrofa Lotnicza. „Gazeta Lwowska”, s. 3, nr 118 z 24 maja 1928.
- ↑ Katastrofa lotnicza w Zbiersku w 1928 roku [online], www.dawnyzbiersk.pl [dostęp 2022-09-14] .
- ↑ Dziennik Poznański Nr 263 z 14 listopada 1929 r. Kurier Poznański Nr 525 z 13 listopada 1929 r. Jerzy Pawlak, Polskie eskadry w latach 1918–1939 s. 238.
- ↑ a b c d Pawlak 1998 ↓, s. 199.
- ↑ Pawlak 1998 ↓, s. 199–200.
- ↑ a b Pawlak 1998 ↓, s. 200.
- ↑ a b Hoff 2005 ↓, s. 80.
- ↑ Ludwik Misiek, Lotnicze historie. wyd. „Edica” S.A., Poznań 2005, s. 13.
- ↑ Kowalski 1981 ↓, s. 12.
- ↑ Glass (kons.) 2011 ↓, s. 59.
- ↑ a b Pawlak 1989 ↓, s. 200.
- ↑ Księga Pamiątkowa 1928 ↓, s. 56.
- ↑ Dz. Pers. MSWojsk. ↓, Nr 9 z 27 kwietnia 1929 roku, s. 123.
- ↑ Dz. Pers. MSWojsk. ↓, Nr 3 z 26 marca 1931 roku, s. 94.
- ↑ Księgi Cmentarne – biogramy oficerów.
- ↑ Księgi Cmentarne – wpis 527.
- ↑ Księgi Cmentarne – wpis 841.
- ↑ Księgi Cmentarne – wpis 963.
- ↑ Księgi Cmentarne – wpis 1675.
- ↑ Księgi Cmentarne – wpis 2059.
- ↑ Księgi Cmentarne – wpis 2851.
- ↑ Księgi Cmentarne – wpis 4098.
- ↑ Księgi Cmentarne – wpis 4761.
- ↑ Dziennik Rozkazów Ministerstwa Spraw Wojskowych Nr 22 z 7 grudnia 1932 roku, poz. 288.
- ↑ Sawicki i Wielechowski 2007 ↓, s. 336.
- ↑ Pawlak 1989 ↓, s. 199.
- ↑ Sawicki i Wielechowski 2007 ↓, s. 336–337.
- ↑ a b c Hoff 2005 ↓, s. 78.
- ↑ Kowalski 1981 ↓, s. 121.
- ↑ Kowalski 1981 ↓, s. 93.
- ↑ a b c Hoff 2005 ↓, s. 77.
- ↑ Pawlak 1989 ↓, s. 234.
Bibliografia
[edytuj | edytuj kod]- Dziennik Personalny Ministerstwa Spraw Wojskowych. [dostęp 2016-02-15].
- Księga pamiątkowa 3-go Pułku Lotniczego 1918-1928. Sergiusz Abżółtowski (red.). Poznań: Nakładem 3-go Pułku Lotniczego, 1928.
- Andrzej Glass (kons.): Historia lotnictwa w Polsce. Warszawa: Carta Blanca, 2011. ISBN 978-83-7705-047-7.
- Krzysztof Hoff: Skrzydła Niepodległej. O wielkopolskim lotnictwie w okresie Drugiej Rzeczypospolitej. Poznań: Wielkopolskie Muzeum Walk Niepodległościowych, 2005. ISBN 83-921347-0-2.
- Tomasz Kowalski: Godło i barwa w lotnictwie polskim 1918–1939. Toruń: Wydawnictwa Komunikacji i Łączności, 1981. ISBN 978-83-206-0149-7.
- Jerzy Pawlak: Pamięci lotników polskich 1918–1945. Warszawa: Dom Wydawniczy Bellona, 1998. ISBN 83-11-08786-5.
- Jerzy Pawlak: Polskie eskadry w latach 1918–1939. Warszawa: Wydawnictwa Komunikacji i Łączności, 1989. ISBN 83-206-0760-4.
- Marian Romeyko (red.): Ku czci poległych lotników. Księga pamiątkowa. Warszawa: Wydawnictwo Komitetu Budowy Pomnika ku Czci Poległych Lotników, 1933.
- Zdzisław Sawicki, Adam Wielechowski: Odznaki Wojska Polskiego 1918-1945: Katalog Zbioru Falerystycznego: Wojsko Polskie 1918-1939: Polskie Siły Zbrojne na Zachodzie. Warszawa: Pantera Books, 2007. ISBN 978-83-204-3299-2.
- Kazimierz Sławiński: Lotnisko toruńskie 1920-1945. Warszawa: Wydawnictwa Komunikacji i Łączności, 1983, seria: Biblioteczka Skrzydlatej Polski. ISBN 83-206-0378-1.