Linia kolejowa nr 742

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Linia kolejowa nr 742
Dane podstawowe
Zarządca PKP PLK
Numer linii 742
Długość 6,577 km
Rozstaw szyn 1435 mm
Sieć trakcyjna 3kV DC
Prędkość maksymalna 40 km/h
Zdjęcie LK742
Historia
Rok elektryfikacji 1967
Portal Portal Transport szynowy

Linia kolejowa nr 742 – jednotorowa, zelektryfikowana łącznica pomiędzy stacjami Inowrocław i Inowrocław Rąbinek. Sporadycznie jeżdżą nią pociągi towarowe. Linia służy także na wypadek objazdów, zwykle w przypadku rozkładów zamknięciowych na LK 18, kiedy to korzystają z niej pociągi TLK, mające postój handlowy na stacji Inowrocław. Linia kończy się na stacji Inowrocław Towarowy. Znajduje się na całej swej długości w granicach powiatu inowrocławskiego. Obecnie kursują nią dwa pociągi pasażerskie TLK Kutrzeba i Pogoria, ujęte w rozkładzie jazdy 2016/2017[1]. W poprzednim rozkładzie kursował nią pociąg TLK Przybyszewski[2]

Historia[edytuj | edytuj kod]

Linia została zbudowana w tym samym czasie co szlak linii 231, stanowiąc jej naturalne wydłużenie do stacji Inowrocław.

Przebieg[edytuj | edytuj kod]

Linia zaczyna się na stacji Inowrocław Rąbinek, następnie przechodzi przez przystanek służbowy Inowrocław-Rąbinek Zakład Taboru (Inowrocław-Rąbinek-WGW)[3], na którym istnieje przejście rozjazdowe z linii 131, obsługiwane z nastawni Ir1. Linia przechodzi przez okręg In1 stacji Inowrocław Towarowy a kończy się w okręgu INA. Po budowie Magistrali Węglowej stała się łącznicą, ważną z punktu widzenia ruchu pasażerskiego, gdyż to tędy kursowały pociągi pasażerskie zatrzymujące się na stacji Inowrocław. Pociągi towarowe korzystały z macierzystego szlaku Magistrali Węglowej, jadąc w stronę p.odg Mimowola, który kierował je w okręgi stacyjne In1 oraz INA, gdzie znajduje się górka rozrządowa stacji Inowrocław Towarowy. W 1967 roku, podczas elektryfikacji Magistrali Węglowej, linia również została zelektryfikowana.

Przystanek Służbowy Inowrocław Rąbinek Zakład Taboru

Infrastruktura[edytuj | edytuj kod]

Linia 742 na całej swej długości jest wyposażona w dwukierunkową, półsamoczynną blokadę liniową, obsługiwaną przez posterunki blokowe Inowrocław Towarowy INA oraz Inowrocław Rąbinek. W ciągu łącznicy znajdują się dwa przejazdy kolejowe kategorii D, jeden w Batkowie a drugi w Mimowoli.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Nowy rozkład PKP. W Inowrocławiu jest trochę zmian - pomorska.pl, www.pomorska.pl [dostęp 2017-11-15] (pol.).
  2. Twój Plan Podróży - Odjazdy/przyjazdy, old.rozklad-pkp.pl [dostęp 2017-11-15] (pol.).
  3. Tablica przystankowa jest mało czytelna, prześwitują obie nazwy