Linia kolejowa nr 742

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Linia kolejowa nr 742
Dane podstawowe
Zarządca PKP PLK
Numer linii 742
Długość 6,577 km
Rozstaw szyn 1435 mm
Sieć trakcyjna 3kV DC
Prędkość maksymalna 40 km/h
Zdjęcie LK742
Historia
Rok elektryfikacji 1967
Portal Portal Transport szynowy

Linia kolejowa nr 742 – jednotorowa, zelektryfikowana łącznica pomiędzy stacjami Inowrocław i Inowrocław Rąbinek. Sporadycznie jeżdżą nią pociągi towarowe. Linia służy także na wypadek objazdów, zwykle w przypadku rozkładów zamknięciowych na LK 18, kiedy to korzystają z niej pociągi TLK, mające postój handlowy na stacji Inowrocław. Linia kończy się na stacji Inowrocław Towarowy. Znajduje się na całej swej długości w granicach powiatu inowrocławskiego. Obecnie kursują nią dwa pociągi pasażerskie TLK Kutrzeba i Pogoria, ujęte w rozkładzie jazdy 2016/2017[1]. W poprzednim rozkładzie kursował nią pociąg TLK Przybyszewski[2]

Historia[edytuj | edytuj kod]

Linia została zbudowana w tym samym czasie co szlak linii 231, stanowiąc jej naturalne wydłużenie do stacji Inowrocław.

Przebieg[edytuj | edytuj kod]

Linia zaczyna się na stacji Inowrocław Rąbinek, następnie przechodzi przez przystanek służbowy Inowrocław-Rąbinek Zakład Taboru (Inowrocław-Rąbinek-WGW)[3], na którym istnieje przejście rozjazdowe z linii 131, obsługiwane z nastawni Ir1. Linia przechodzi przez okręg In1 stacji Inowrocław Towarowy a kończy się w okręgu INA. Po budowie Magistrali Węglowej stała się łącznicą, ważną z punktu widzenia ruchu pasażerskiego, gdyż to tędy kursowały pociągi pasażerskie zatrzymujące się na stacji Inowrocław. Pociągi towarowe korzystały z macierzystego szlaku Magistrali Węglowej, jadąc w stronę p.odg Mimowola, który kierował je w okręgi stacyjne In1 oraz INA, gdzie znajduje się górka rozrządowa stacji Inowrocław Towarowy. W 1967 roku, podczas elektryfikacji Magistrali Węglowej, linia również została zelektryfikowana.

Przystanek Służbowy Inowrocław Rąbinek Zakład Taboru

Infrastruktura[edytuj | edytuj kod]

Linia 742 na całej swej długości jest wyposażona w dwukierunkową, półsamoczynną blokadę liniową, obsługiwaną przez posterunki blokowe Inowrocław Towarowy INA oraz Inowrocław Rąbinek. W ciągu łącznicy znajdują się dwa przejazdy kolejowe kategorii D, jeden w Batkowie a drugi w Mimowoli.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Nowy rozkład PKP. W Inowrocławiu jest trochę zmian - pomorska.pl, www.pomorska.pl [dostęp 2017-11-15] (pol.).
  2. Twój Plan Podróży - Odjazdy/przyjazdy, old.rozklad-pkp.pl [dostęp 2017-11-15] (pol.).
  3. Tablica przystankowa jest mało czytelna, prześwitują obie nazwy