Linia kolejowa nr 341

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Linia kolejowa nr 341
Dzierżoniów Śląski - Bielawa Zachodnia
Dane podstawowe
Numer linii 341
Długość 14.313 km
Rozstaw szyn 1435 mm
Sieć trakcyjna brak
Prędkość maksymalna 0 km/h
Historia
Rok otwarcia 1891
Rok zawieszenia ruchu 1977 (pasażerski)

2001 (towarowy)

Portal Portal Transport szynowy

Linia kolejowa nr 341 - łącząca stację Dzierżoniów Śląski ze stacją Bielawa Zachodnia.

Linia została otwarta w 1891 roku. W 1977 roku zawieszono na niej kursowanie pociągów pasażerskich, a w 2001 towarowych. Do 2018 linia była nieprzejezdna.

14 grudnia 2018, po wykonaniu przez Dolnośląską Służbę Dróg i Kolei we Wrocławiu inwentaryzacji, została podpisana umowa pomiędzy PKP SA i Urzędem Marszałkowskim Województwa Dolnośląskiego, w wyniku czego nastąpiło przekazanie tej linii na własność samorządowi wojewódzkiemu celem przywrócenia przewozów pasażerskich na odcinku Dzierżoniów Śląski - Bielawa Zachodnia.

Zaledwie miesiąc po przejęciu linii od PKP SA, samorząd województwa dolnośląskiego ogłosił przetarg na remont linii nr 341. Inwestycja ma być sfinansowana w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Dolnośląskiego. Przetarg podzielony został na dwie części. Pierwsza dotyczy zaprojektowania i wykonania urządzeń samoczynnej sygnalizacji przejazdowej, druga – projektu i realizacji robót budowlanych, przede wszystkim remontu infrastruktury torowej.

Na całej długości linii kolejowej wymieniona ma zostać nawierzchnia torowa (szyny, podkłady i podsypka), przy czym DSDiK dopuszcza użycie szyn staroużytecznych. Wykonane mają zostać także niezbędne roboty podtorowe i regulacja toru. Infrastruktura ma pozwalać na kursowanie pociągów z prędkością do 80 km/h. Na linii nr 341 funkcjonować ma wyłącznie ruch pasażerski. W ramach inwestycji w okolicach przejazdu kolejowego przy ul. Bohaterów Getta powstanie nowy przystanek Bielawa Centralna (jego ostateczna nazwa zostanie wyłoniona w trakcie konsultacji społecznych), ponadto wyremontowane zostaną także perony na stacjach Bielawa Zachodnia i Bielawa Wschodnia (na każdej z nich znajduje się jeden peron). Każdy peron na linii będzie mieć 100 m długości i wysokość 0,55 m, być dostosowany dla osób niepełnosprawnych i objęty monitoringiem wizyjnym.

Wykonawca będzie musiał przystosować do wznowienia ruchu trzy obiekty inżynieryjne: dwa przepusty rurowe żeliwne i jeden most, znajdujący się na terenie Dzierżoniowa.

Termin wykonania zamówienia upłynąć ma 2 sierpnia 2019[1].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]