Linia kolejowa nr 301

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Linia kolejowa nr 301
Opole Główne - Namysłów
Dane podstawowe
Zarządca PKP PLK
Numer linii 301
Tabela SRJP 201
Długość 59,882 km
Rozstaw szyn 1435 mm
Prędkość maksymalna 80 km/h
Portal Portal Transport szynowy

Linia kolejowa nr 301 łączy Opole i Namysłów. W całości znajduje się na terenie województwa opolskiego. Linia jest częściowo nieprzejezdna, a ruch pasażerski prowadzony jest jedynie na części linii między Opolem a Jełową, przez pociągi kursujące w relacjach łączących Opole i Kluczbork. Kursy te są realizowane przez autobusy szynowe.

Linia została oddana do użytku w 1889 roku. W 1992 zawieszono ruch na odcinku Jełowa - Namysłów, a w 2000 roku na całej długości linii. W 2005 roku wznowiono ruch pasażerski na odcinku Opole - Jełowa. Na odcinku Namysłów - Jastrzębie kursują czasem pociągi towarowe. Między Biestrzykowicami, a Jełową linia jest nieprzejezdna.

W 2014 roku rozpoczęła się rozbudowa tartaku w Murowie. Po wykonaniu inwestycji produkcja w zakładzie ma zostać kilkukrotnie zwiększona. Zgodnie z założeniami aby ograniczyć ruch samochodów ciężarowych koleją do tartaku będzie dowożona tarcica, a wywożone przetworzone drewno[1][2].

Budynek stacyjny w Jełowej
Autobus szynowy SA109-008 wjeżdża na most przez Małą Panew podczas przejazdu na linii kolejowej nr 301 z Opola do Kluczborka.
Rozkradzione torowisko na odcinku Jełowa - Mańczok

Przypisy[edytuj | edytuj kod]