Linia kolejowa nr 316

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Linia kolejowa nr 316
ZłotoryjaRokitki
Mapa przebiegu linii kolejowej 316
Dane podstawowe
Zarządca

DSDiK[1]

Numer linii

316

Długość

30,365 km

Rozstaw szyn

1435 mm

Sieć trakcyjna

brak

Historia
Rok otwarcia

1906

Rok zawieszenia ruchu

1991

Rok likwidacji

2012-2014[2]

Portal Transport szynowy

Linia kolejowa nr 316 – jednotorowa, niezelektryfikowana, formalnie zlikwidowana i częściowo rozebrana linia kolejowa, łącząca stacje węzłowe w Złotoryi i Rokitkach, przez stację węzłową w Chojnowie, położoną w ciągu międzynarodowego korytarza transportowego E30. Obecnie linia kolejowa jest poza ewidencją PKP PLK[3].

Przebieg linii[edytuj | edytuj kod]

Linia przebiega w całości przez województwo dolnośląskie, powiaty: złotoryjski oraz legnicki.

Na odcinku Złotoryja – Zagrodno linia przebiega niemal wzdłuż drogi wojewódzkiej nr 363, natomiast na odcinku Brochocin – Chojnów przebieg jest równoległy do biegnącej w odległości nie większej niż 600 m od szosy drogi wojewódzkiej nr 328.

Historia[edytuj | edytuj kod]

Na początku XX wieku sieć kolejowa Dolnego Śląska była już praktycznie ukształtowana. Budowano wówczas jedynie linie lokalne, powstające z inicjatywy władz terenowo-gospodarczych, przeważnie na mocy pruskiej ustawy o kolejkach z 1892 r. Trasy te, o charakterze bocznicowym, były zarządzane przez władze lokalne lub zlecano ich budowę i prowadzenie wyspecjalizowanym firmom zewnętrznym, spośród których liderem było przedsiębiorstwo Lenz & Co[4].

Inną kategorią linii były połączenia uzupełniające dotychczasową sieć, wznoszone przez państwo. Do takich linii zalicza się trasę ze Złotoryi do Zagrodna. Linia została wybudowana w 1906 roku przez pruskie koleje państwowe (KPEV), jako łącznik trzech wybudowanych wcześniej linii:

Odcinek Złotoryja – Chojnów[edytuj | edytuj kod]

Nieistniejący obecnie budynek dworcowy na stacji Budziwojów (ówcześnie Baudmannsdorf). Zdjęcie z początku XX wieku

Odcinek ZłotoryjaChojnów został oddany do użytku 15 września 1906 roku. Linię formalnie zamknięto na tym odcinku, po uprzednim zawieszeniu ruchu pasażerskiego (1991 rok) i towarowego (1996 rok) 1 stycznia 2002 roku[6].

Odcinek stał się nieprzejezdny wiosną 2004 po planowej rozbiórce bądź kradzieży stalowego przęsła wiaduktu nad drogą powiatową w Brochocinie. Nie odbudowano też odcinka torów pod autostradą A4, rozebranego podczas remontu autostrady. W 2008 roku, podczas remontu ulicy Łużyckiej w Chojnowie rozebrano pobliskie torowisko[7]. Cały odcinek Złotoryja – Chojnów, zdekompletowany już licznymi kradzieżami, rozebrano w 2014 r.[8]

Odcinek Chojnów – Rokitki[edytuj | edytuj kod]

Budynek dworca w Chojnowie

Odcinek ChojnówRokitki oddano do użytku 1 grudnia 1906 roku[6].

Przewozy pasażerskie i towarowe na odcinku zawieszono wskutek decyzji z dnia 3 lipca 2002 r. o likwidacji nie tylko nieczynnego od lat odcinka Złotoryja – Chojnów, ale także używanego w ruchu pasażerskim i towarowym odcinka Chojnów – Rokitki, wraz z wejściem w życie rozkładu jazdy 2002/2003 dnia 12 grudnia 2002 r[7].

Przy modernizacji linii nr 282 (korytarz E30) przeprowadzanej w latach 2005-2006 rozebrano wyjazd ze stacji kolejowej Chojnów w kierunku Białej Złotoryjskiej, pozostawiając zakończony kozłem oporowym tor wychodzący w kierunku dawnego wyjazdu z peronu nr 2[9].

Urząd Marszałkowski Województwa Dolnośląskiego w latach 2007-2010 wielokrotnie zwracał się do PKP Polskie Linie Kolejowe i Ministra Infrastruktury z zapytaniem o możliwość wznowienia kursowania pociągów na odcinku Chojnów – Rokitki. W odpowiedzi, PKP i ministerstwo informowało, że linia ta jest zbędna dla potrzeb eksploatacyjnych, a przywrócenie ruchu na tym odcinku wymaga dużych prac inwestycyjnych (między innymi: konieczność przebudowy zwrotnic, bocznic i innych obiektów inżynieryjnych) i nakładów finansowych rzędu 5 milionów zł. Ministerstwo Infrastruktury nie ujęło w swoim planie tej modernizacji a Minister Infrastruktury decyzją z 2005 r. wyraził zgodę na likwidację przedmiotowej linii[10]. 1 stycznia 2006 roku cała linia została usunięta z ewidencji PKP PLK[7].

W 2014 roku zamierzano rozebrać odcinek, podobnie jak zrobiono w latach 2012-2014 z częścią ze Złotoryi do Chojnowa[8], jednak zainteresowanie przejęciem torów wyraził samorząd województwa dolnośląskiego, posiadający własną Dolnośląską Służbę Dróg i Kolei i eksploatujący własnymi siłami np. linię z Wrocławia do Trzebnicy, która podobnie miała zostać zlikwidowana. W 2014 roku władze województwa poinformowały media, że chciałyby przejąć 8-kilometrowy odcinek linii pomiędzy Chojnowem a Rokitkami i wznowić na nim kursowanie pociągów pasażerskich. Pozwoliłoby to na skierowanie tą trasą pociągów łączących Legnicę z Żaganiem i Żarami[11]. Uchwałą Zarządu Województwa Dolnośląskiego z 15 lipca 2014 w sprawie wyrażenia woli przejęcia odcinków linii kolejowych położonych w granicach województwa dolnośląskiego, samorząd wojewódzki zadeklarował wolę przejęcia linii na całej zachowanej długości, od Chojnowa do Rokitek[12].

24 stycznia 2019 Zarząd Województwa Dolnośląskiego podjął uchwałę wyrażającą zgodę na przejęcie od PKP prawa użytkowania wieczystego gruntów oraz prawa własności budynków i urządzeń związanych z linią kolejową 316 między Rokitkami a Chojnowem[13]. 29 kwietnia podpisano protokół przekazania linii[14]. W 2021 r. Dolnośląska Służba Dróg i Kolei ogłosiła przetarg na rewitalizację linii kolejowej nr 316 na odcinku Chojnów – Rokitki[15].

Infrastruktura[edytuj | edytuj kod]

Na trasie linii pierwotnie znajdowały się:

Ruch pociągów[edytuj | edytuj kod]

Ruch pasażerski na odcinku Złotoryja – Chojnów zawieszono 8 lutego 1991 roku[7].

Ruch towarowy na odcinku Budziwojów – Chojnów zawieszono 1 stycznia 1996 roku (transport buraków cukrowych), natomiast zamknięto ostatecznie 1 stycznia 2002 roku[7].

Linię zamknięto dla ruchu pociągów 12 grudnia 2002 r[6].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]