Linia kolejowa nr 316

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Linia kolejowa nr 316
ZłotoryjaRokitki
Mapa przebiegu linii kolejowej 316
Dane podstawowe
Zarządca PKP PLK
Numer linii 316
Długość 30,365 km
Rozstaw szyn 1435 mm
Sieć trakcyjna brak
Historia
Rok otwarcia 1906
Rok zawieszenia ruchu 1991
Rok fizycznej likwidacji od 2012
Portal Portal Transport szynowy

Linia kolejowa nr 316 – jednotorowa, niezelektryfikowana, formalnie zlikwidowana i częściowo rozebrana linia kolejowa, łącząca stacje węzłowe w Złotoryi i Rokitkach, przez stację węzłową w Chojnowie, położoną w ciągu międzynarodowego korytarza transportowego E30.

Przebieg linii[edytuj | edytuj kod]

Linia przebiega w całości przez województwo dolnośląskie, powiaty: złotoryjski oraz legnicki.

Na odcinku Złotoryja - Zagrodno linia przebiega niemal wzdłuż drogi wojewódzkiej nr 363, natomiast na odcinku Brochocin - Chojnów przebieg jest równoległy do biegnącej w odległości nie większej niż 600 m od szosy drogi wojewódzkiej nr 328.

Historia[edytuj | edytuj kod]

Na początku XX wieku sieć kolejowa Dolnego Śląska była już praktycznie ukształtowana. Budowano wówczas jedynie linie lokalne, powstające z inicjatywy władz terenowo-gospodarczych, przeważnie na mocy pruskiej ustawy o kolejkach z 1892 r. Trasy te, o charakterze bocznicowym, były zarządzane przez władze lokalne lub zlecano ich budowę i prowadzenie wyspecjalizowanym firmom zewnętrznym, spośród których liderem było przedsiębiorstwo Lenz & Co[1].

Inną kategorią linii były połączenia uzupełniające dotychczasową sieć, wznoszone przez państwo. Do takich linii zalicza się trasę ze Złotoryi do Zagrodna. Linia została wybudowana w 1906 roku przez pruskie koleje państwowe (KPEV), jako łącznik trzech wybudowanych wcześniej linii:

Odcinek Złotoryja - Chojnów[edytuj | edytuj kod]

Odcinek ZłotoryjaChojnów został oddany do użytku 15 września 1906 roku. Linię formalnie zamknięto na tym odcinku, po uprzednim zawieszeniu ruchu pasażerskiego (1991 rok) i towarowego (1996 rok) 1 stycznia 2002 roku[3].

Odcinek stał się nieprzejezdny wiosną 2004 po planowej rozbiórce bądź kradzieży stalowego przęsła wiaduktu nad drogą powiatową w Brochocinie. Nie odbudowano też odcinka torów pod autostradą A4, rozebranego podczas remontu autostrady. W 2008 roku, podczas remontu ulicy Łużyckiej w Chojnowie rozebrano pobliskie torowisko[4]. Cały odcinek Złotoryja - Chojnów, zdekompletowany już licznymi kradzieżami, rozebrano w 2014 r.[5]

Odcinek Chojnów - Rokitki[edytuj | edytuj kod]

Odcinek ChojnówRokitki oddano do użytku 1 grudnia 1906 roku[3].

Przewozy pasażerskie i towarowe na odcinku zawieszono wskutek decyzji z dnia 3 lipca 2002 r. o likwidacji nie tylko nieczynnego od lat odcinka Złotoryja - Chojnów, ale także używanego w ruchu pasażerskim i towarowym odcinka Chojnów - Rokitki, wraz z wejściem w życie rozkładu jazdy 2002/2003 dnia 12 grudnia 2002 r[4].

Przy modernizacji linii nr 282 (korytarz E30) przeprowadzanej w latach 2005-2006 rozebrano wyjazd ze stacji kolejowej Chojnów w kierunku Białej Złotoryjskiej, pozostawiając zakończony kozłem oporowym tor wychodzący w kierunku dawnego wyjazdu z peronu nr 2[6].

Urząd Marszałkowski Województwa Dolnośląskiego w latach 2007-2010 wielokrotnie zwracał się do PKP Polskie Linie Kolejowe i Ministra Infrastruktury z zapytaniem o możliwość wznowienia kursowania pociągów na odcinku Chojnów - Rokitki. W odpowiedzi, PKP i ministerstwo informowało, że linia ta jest zbędna dla potrzeb eksploatacyjnych, a przywrócenie ruchu na tym odcinku wymaga dużych prac inwestycyjnych (między innymi: konieczność przebudowy zwrotnic, bocznic i innych obiektów inżynieryjnych) i nakładów finansowych rzędu 5 milionów zł. Ministerstwo Infrastruktury nie ujęło w swoim planie tej modernizacji a Minister Infrastruktury decyzją z 2005 r. wyraził zgodę na likwidację przedmiotowej linii[7]. 1 stycznia 2006 roku cała linia została usunięta z ewidencji PKP PLK[4].

W 2014 roku zamierzano rozebrać odcinek, podobnie jak zrobiono w latach 2012-2014 z częścią ze Złotoryi do Chojnowa[5] , jednak zainteresowanie przejęciem torów wyraził samorząd województwa dolnośląskiego, posiadający własną Dolnośląską Służbę Dróg i Kolei i eksploatujący własnymi siłami np. linię z Wrocławia do Trzebnicy, która podobnie miała zostać zlikwidowana. W 2014 roku władze województwa poinformowały media, że chciałyby przejąć 8-kilometrowy odcinek linii pomiędzy Chojnowem a Rokitkami i wznowić na nim kursowanie pociągów pasażerskich. Pozwoliłoby to na skierowanie tą trasą pociągów łączących Legnicę z Żaganiem i Żarami[8]. Uchwałą Zarządu Województwa Dolnośląskiego z 15 lipca 2014 w sprawie wyrażenia woli przejęcia odcinków linii kolejowych położonych w granicach województwa dolnośląskiego, samorząd wojewódzki zadeklarował wolę przejęcia linii na całej zachowanej długości, od Chojnowa do Rokitek[9].

24 stycznia 2019 Zarząd Województwa Dolnośląskiego podjął uchwałę wyrażającą zgodę na przejęcie od PKP prawa użytkowania wieczystego gruntów oraz prawa własności budynków i urządzeń związanych z linią kolejową 316 między Rokitkami a Chojnowem[10]. 29 kwietnia podpisano protokół przekazania linii[11].

Infrastruktura[edytuj | edytuj kod]

Na trasie linii pierwotnie znajdowały się:

- Zagrodno,
- Brochocin,
- Budziwojów,

- Nowa Wieś Złotoryjska,
- Biała Złotoryjska,
- Zamienice

  • jedna bocznica (pod Chojnowem do papierni)[3].

Ruch pociągów[edytuj | edytuj kod]

Ruch pasażerski na odcinku Złotoryja – Chojnów zawieszono 8 lutego 1991 roku[4].

Ruch towarowy na odcinku Budziwojów – Chojnów zawieszono 1 stycznia 1996 roku (transport buraków cukrowych), natomiast zamknięto ostatecznie 1 stycznia 2002 roku[4].

Linię zamknięto dla ruchu pociągów 12 grudnia 2002 r[3].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]