Linia kolejowa nr 629

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Linia nr 629
Kraków Główny – Kraków Bieżanów
Dane podstawowe
Zarządca

PKP PLK

Numer linii

629

Długość

9,905 km

Rozstaw szyn

1435 mm

Sieć trakcyjna

3000 V DC

Prędkość maksymalna

50[1] km/h

Zdjęcie LK629
Miejsce budowy przystanku osobowego Kraków Grzegórzki przy ul. Grzegórzeckiej
Portal Transport szynowy

Linia kolejowa nr 629 – pierwszorzędna, w większości dwutorowa, zelektryfikowana linia kolejowa łącząca stację Kraków Główny ze stacją Kraków Bieżanów[8][9][10].

Linia jest budowana w ramach projektu „Prace na linii kolejowej E30 na odcinku Kraków Główny Towarowy – Rudzice wraz z dobudową torów linii aglomeracyjnej” realizowanego w ramach Instrumentu „Łącząc Europę[11]. Linia będzie wykorzystywana głównie przez pociągi podmiejskie w celu oddzielenia ruchu aglomeracyjnego i dalekobieżnego[6][12].

Przebieg[edytuj | edytuj kod]

Tor nieparzysty linii rozpoczyna swój bieg na rozjeździe nr 331 na stacji Kraków Główny i odchodzi od linii kolejowej Dąbrowa Górnicza Ząbkowice – Kraków Główny. Tor parzysty odgałęzia się natomiast dalej, na rozjeździe nr 341 na tej samej stacji, od linii kolejowej Warszawa Zachodnia – Kraków Główny. Linia biegnie następnie równolegle i w bezpośrednim sąsiedztwie linii kolejowej Kraków Główny – Medyka.

Linia przecina Wisłę i przechodzi przez przystanek osobowy i posterunek odgałęźny Kraków Zabłocie, gdzie odgałęzia się od niej linia kolejowa Kraków Zabłocie – Kraków Bonarka. Po chwili linia przebiega pod wiaduktem linii kolejowej Kraków Prokocim Towarowy PrD – Kraków Bonarka, a następnie na stacji Kraków Płaszów odgałęzia się od niej linia kolejowa Kraków Płaszów – Oświęcim. Dalej linia biegnie pod estakadą tramwajową, a następnie tor parzysty kończy przebieg na rozjeździe nr 83 na tej samej stacji – odtąd linia jest jednotorowa.

Linia przechodzi przez przystanek Kraków Prokocim, a następnie – na stacji Kraków Bieżanów – odchodzi od niej linia kolejowa Kraków Bieżanów – Wieliczka Rynek-Kopalnia. Tor nieparzysty kończy swój bieg na rozjeździe nr 22 na tej stacji.

Linia jest podzielona na 3 odcinki:[8]

  • A: Kraków Główny – Kraków Zabłocie (od -0,742 do 2,163)
  • B: Kraków Zabłocie – Kraków Płaszów (od 2,163 do 4,476)
  • C: Kraków Płaszów – Kraków Bieżanów (od 4,476 do 9,163)

Przypisy[edytuj | edytuj kod]