Linia kolejowa nr 52

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Linia kolejowa nr 52
Lewki – Białowieża
Mapa przebiegu linii kolejowej 52
Dane podstawowe
Zarządca PKP PLK / Powiat hajnowski
Numer linii 52
Tabela SRJP 543
Długość 48 km
Rozstaw szyn 1435 mm
Sieć trakcyjna brak
Prędkość maksymalna 40[1] km/h
Zdjęcie LK52
łuk między przystankami Czerlonka i Grudki
Portal Portal Transport szynowy

Linia kolejowa nr 52linia kolejowa w województwie podlaskim o długości ok. 48 km, łącząca Lewki koło Bielska Podlaskiego z Hajnówką, i dalej z Białowieżą oddana do użytku w roku 1894 i 1897. Nieczynna na odcinku Nieznany Bór-Białowieża Towarowa.

Historia[edytuj | edytuj kod]

Odcinek Lewki-Hajnówka oddano do użytku w roku 1894, natomiast w roku 1897 odcinek Hajnówka-Białowieża. Ruch pasażerski zawieszony w roku 1994. Aż do roku 2018 ruch towarowy był prowadzony jedynie na odcinku czterech kilometrów: Hajnówka-Nieznany Bór.

Od jesieni 2007 roku na odcinku od Nieznanego Boru do Białowieży (wraz z linią nr 451 Białowieża Towarowa – Białowieża Pałac) jest własnością powiatu hajnowskiego, który planuje reaktywację linii i uruchomienie na niej ruchu pasażerskiego; jednak ma miejsce spór Starostwa Hajnowskiego z gminą Hajnówka i gminą Białowieża w sprawie należnych (zdaniem gmin) podatków gruntowych[2]. Co roku w czerwcu uruchamiany jest szynobus z Białowieży Towarowej do Hajnówki. Obecnie linią na odcinku zarządzanym przez Starostwo opiekuje się firma "Usługi Turystyczno-Kolejowe Marcin Grześ" z Białegostoku, prowadząca na nim Białowieskie Drezyny[3], oraz Puszczańska Kolej Drezynowa[4].

28 sierpnia 2017 PKP Polskie Linie Kolejowe w ramach realizacji Programu Operacyjnego Polska Wschodnia podpisały z Torpolem umowę na remont linii nr 52 na odcinku LewkiHajnówka, w ramach których przewidziano przebudowę przystanków osobowych oraz budowę nowego - Miklasze[5][6] do roku 2019. Pierwsze pociągi towarowe przejechały wyremontowaną linią 15 października 2018 roku.[7]

Rewitalizacja linii kolejowej Hajnówka – Białowieża jest jednym z zadań zawartych w Programie rozwoju Puszczy Białowieskiej, wpisanym do Kontraktu Wojewódzkiego Województwa Podlaskiego. Przygotowany został kosztorys utrzymania, konserwacji, dozorowania i obsługi linii kolejowej przez starostwo oraz niezbędna dokumentacja (studium wykonalności, ocena oddziaływania na środowisko). Przewidywany jest remont infrastruktury kolejowej wraz z obiektami towarzyszącymi: wymiana podkładów kolejowych i szyn, remont m.in. mostów i przepustów, utworzenie nowego przystanku końcowego, a także utwardzenie peronów na pozostałych 4 przystankach. Planowane jest również uruchomienie ścieżki rowerowej wzdłuż torów po jednym z pasów przeciwpożarowych. Po rewitalizacji linię kolejową ma obsługiwać firma wyłoniona w drodze przetargu, która uruchomi połączenie posiadanym przez siebie taborem.

W przyszłości zakłada się uruchamianie połączeń weekendowych z Warszawy i Siedlec oraz z Białegostoku[4].

Charakterystyka techniczna[edytuj | edytuj kod]

Wykaz maksymalnych prędkości[1]
(km/h)
Tor 1
odcinek linii pociągi
pasażerskie
szynobusy pociągi
towarowe
km pocz. km końcowy
–0,151 25,552 0 0 40
25,552 29,374 20

profil linii na odcinku Hajnówka-Białowieża Towarowa

Przypisy[edytuj | edytuj kod]