Linia kolejowa Liberec – Zittau

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Linia kolejowa nr 346
Liberec – Zittau
Mapa przebiegu linii kolejowej 346
Dane podstawowe
Zarządca

SŽDC, PKP PLK, DB Netz

Numer linii

346

Długość

26,740 km

Rozstaw szyn

1435 mm

Sieć trakcyjna

brak

Prędkość maksymalna

40 (PLK) km/h

Portal Transport szynowy

Linia kolejowa Liberec – Zittau – linia kolejowa nr 346 łącząca stację Liberec w Czechach ze stacją Zittau w Niemczech. Położona jest u styku granic Niemiec, Polski i Czech, na terytorium Polski przebiega przez województwo dolnośląskie na obszarze PKP PLK Zakład Linii Kolejowych w Wałbrzychu.

Historia[edytuj | edytuj kod]

Pierwsze wzmianki dotyczące połączenia kolejowego z Żytawy do Liberca pojawiły się w początku lat czterdziestych XIX wieku w Cesarstwie Austriackim, jednak propozycje inwestorów saskich były zbyt kosztowne. Międzynarodową umowę dotyczącą budowy toru podpisano dopiero w 1853. Główną przeszkodą w budowie linii była konieczność budowy dużej liczby mostów. Wiadukt kolejowy nad Nysą Łużycką między Żytawą i Porajowem o długości 741 metrów wciąż jest jednym z najdłuższych mostów kolejowych w Saksonii. Uroczyste otwarcie linii kolejowej odbyło się w dniu 1 grudnia 1859.

Opis linii[edytuj | edytuj kod]

Linia ta jest linią jednotorową, niezelektryfikowaną, klasy C3, przeznaczoną dla ruchu pasażerskiego i towarowego. Na przeważającej długości linii prędkość maksymalna wynosi około 100 km/h, jednak na trzykilometrowym odcinku biegnącym przez terytorium Polski zły stan torów ogranicza prędkość do 30 km/h. Ze względu na ciągle pogarszający się stan torowiska na terytorium Polski na początku 2010 pojawiły się pogłoski o możliwości zaprzestania kursowania pociągów na linii[1].

Czas jazdy[edytuj | edytuj kod]

Deklarowany czas przejazdu[2] na tym odcinku o dystansie 27 km przedstawia się następująco (wg rozkładu jazdy 2009/2010):

Pociąg Sp 17244 z Liberca do Żytawy

Stacja Odjazd Czas postoju Czas podróży
Liberec 16:38 0
Chrastava 16:47 1 min 9 min
Chotyně 16:52 0,5 min 14 min
Hrádek nad Nisou 16:59 4 min 21 min
Zittau 17:10 32 min

Połączenia[edytuj | edytuj kod]

Na całej długości linii kursuje czternaście par pociągów relacji Liberec-Zittau i z powrotem. Wśród nich sześć kursów wydłużono do stacji Varnsdorf, a cztery do Seifhennersdorfu. Dodatkowo dwa połączenia rozpoczynają się w czeskim Tanvaldzie. Łącznie całą trasę w obie strony pokonuje dwadzieścia osiem składów.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]