Linia kolejowa nr 721

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Linia kolejowa nr 721
Gdańsk PołudniowyGdańsk Olszynka R1
Dane podstawowe
Zarządca PKP PLK
Numer linii 721
Długość 2,568[1] km
Rozstaw szyn 1435 mm
Sieć trakcyjna 3000 DC
Prędkość maksymalna 60[1] km/h
Zdjęcie LK721
Portal Portal Transport szynowy

Łącznica kolejowa nr 721łącznica prowadząca ze stacji techniczno-postojowej Gdańsk Południowy do posterunku odgałęźnego Motława Most (obecnie włączony do stacji Gdańsk Olszynka). Biegnie w granicach administracyjnych Gdańska, na osiedlu Orunia.

Szlak jest jednotorowy, zelektryfikowany. Nie odbywa się na nim ruch pasażerski poza objazdami związanymi z remontem linii kolejowej nr 9.[1].

Przebieg[edytuj | edytuj kod]

Szlak rozpoczyna się na linii nr 9 i biegnie przez kilometr wzdłuż niej. Przed przystankiem Gdańsk Orunia tory skręcają na wschód. Następnie długą prostą biegną aż do nieczynnego posterunku odgałęźnego Motława Most, gdzie przed mostem nad Motławą łączą się z linią nr 226. Jednakże z powodu demontażu rozjazdów szlak jest wydłużony do stacji Gdańsk Olszynka.

Wykorzystanie w ruchu pasażerskim[edytuj | edytuj kod]

Linia nie jest wykorzystywana w ruchu pasażerskim poza sytuacjami awaryjnymi. Jednakże studium wykonalności wydłużenia linii SKM Trójmiasto do Tczewa przewiduje wykorzystanie linii na odcinku Gdańsk Południowy - Motława Most wraz z budową łącznicy omijającej podg Motława Most. [2]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]