Linia kolejowa nr 204

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Linia kolejowa nr 204
Malbork – Braniewo[1]
Mapa przebiegu linii kolejowej 204
Dane podstawowe
Zarządca PKP PLK
Numer linii 204
Długość 90,501[1] km
Rozstaw szyn 1435 mm
Sieć trakcyjna 3000 V DC
Prędkość maksymalna 120[1] km/h
Portal Portal Transport szynowy

Linia kolejowa nr 204 – częściowo zelektryfikowana pierwszorzędna[1] linia kolejowa o znaczeniu państwowym[1] łącząca Malbork ze stacją Braniewo przez Elbląg. Położona w północnej Polsce, w granicach dwóch województw: pomorskiego oraz warmińsko-mazurskiego, na obszarze Oddziałów Regionalnych PKP PLK w Gdyni i w Olsztynie.

Linia ta jest częścią strategicznie ważnej do 1945 roku magistrali kolejowej łączącej Berlin ze stolicą Prus Wschodnich – Królewcem (tzw. Ostbahn).

Opis linii[edytuj]

  • Kategoria linii: pierwszorzędna
  • Klasa linii: C3
  • Liczba torów[1] (odległości podano w kilometrach):
    • dwutorowa na odcinkach:
      • 0,170 – 41,905
    • jednotorowa na odcinkach:
      • 41,905 – 90,671
  • Sposób wykorzystania: czynna
  • Elektryfikacja: do Bogaczewa 41,988 km
  • Szerokość toru: normalnotorowa
  • Przeznaczenie linii: pasażersko-towarowa
Wykaz maksymalnych prędkości[2]
(km/h)
odcinek linii pociągi
pasażerskie
szynobusy pociągi
towarowe
km pocz. km końcowy
-0,190 1,204 100 100 100
1,204 10,430 120 120 100
10,430 15,770 100 100 100
15,770 28,230 120 120 100
28,230 40,985 100 100 100
40,985 83,377 90 90 90
83,377 90,671 80 80 80

Czas jazdy[edytuj]

Deklarowany czas przejazdu na tym odcinku o dystansie 90,671 km przedstawia się następująco (według rozkładu jazdy 2016/2017)[3]:

Pociąg REGIO nr 50614 z Gdyni Głównej do Elblaga (29 km).

Stacja Odjazd Czas postoju Czas podróży
Malbork 17:05 - 0
Stare Pole 17:15 1 min 10 min
Elbląg 17:30 - 25 min


Pociąg przyspieszony REGIO nr 50606 Wiślany z Gdyni Głównej do Elblaga (29 km).

Stacja Odjazd Czas postoju Czas podróży
Malbork 09:47 - 0
Stare Pole 09:54 1 min 7 min
Elbląg 10:07 - 20 min


Pociąg TLK nr 85111 z Gdyni Głównej do Olsztyna (126,5 km).

Stacja Odjazd Czas postoju Czas podróży
Malbork 10:42 - 0
Elbląg 11:00 1 min 18 min

Połączenia[edytuj]

Pociągi osobowe kursują na odcinku od Malborka do Bogaczewa. Od Bogaczewa do Braniewa ruch pociągów pasażerskich jest zawieszony.

Stan techniczny[edytuj]

W latach 2015-2016 wykonano szereg prac utrzymaniowych połączonych z optymalizacją parametrów linii kolejowej na odcinku Fiszewo - Elbląg. W ich wyniku prędkość maksymalna dla pociągów pasażerskich i SZT oraz EZT została podniesiona ze 100 km/h do 120 km/h[4][5]

Zobacz też[edytuj]

Przypisy

Linki zewnętrzne[edytuj]