Miedzna

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Ten artykuł dotyczy wsi w województwie mazowieckim. Zobacz też: Miedzna - struga w woj. zachodniopomorskim.
Miedzna
Herb
Herb Miedzny
Kościół parafialny w Miedznie
Kościół parafialny w Miedznie
Państwo  Polska
Województwo mazowieckie
Powiat węgrowski
Gmina Miedzna
Liczba ludności (2011) 1241[1][2]
Strefa numeracyjna 25
Kod pocztowy 07-106
Tablice rejestracyjne WWE
SIMC 0681224
Położenie na mapie gminy Miedzna
Mapa lokalizacyjna gminy Miedzna
Miedzna
Miedzna
Położenie na mapie powiatu węgrowskiego
Mapa lokalizacyjna powiatu węgrowskiego
Miedzna
Miedzna
Położenie na mapie województwa mazowieckiego
Mapa lokalizacyjna województwa mazowieckiego
Miedzna
Miedzna
Położenie na mapie Polski
Mapa lokalizacyjna Polski
Miedzna
Miedzna
Ziemia52°28′05″N 22°05′27″E/52,468056 22,090833

Miedzna – dawne miasto, obecnie wieś w Polsce położona w województwie mazowieckim, w powiecie węgrowskim, w gminie Miedzna, nad rzeką Miedzanką.

Miedzna uzyskał lokację miejską w 1470 roku, zdegradowana po 1500 roku. Miasto prywatne Miedzna vel Międzylesie posiadało prawo magdeburskie w 1531 roku, położone było w ziemi drohickiej województwa podlaskiego[3], zdegradowana w 1869 roku[4]. W latach 1975–1998 miejscowość administracyjnie należała do województwa siedleckiego.

Miejscowość jest siedzibą gminy Miedzna.

Historia[edytuj | edytuj kod]

Metryka tej miejscowości sięga na pewno dalej niż XV w. Kościół pod wezwaniem Zwiastowania NMP istniał tu już w 1470 r. Miasto Miedzna założone zostało w 1531 r. przez Jana Wodyńskiego. Przywilej erekcyjny na prawie magdeburskim miasto otrzymało od Zygmunta I. W roku 1631 Miedzna wyznaczona została na miejsce odbywania sądów ziemskich w Ziemi drohickiej, prawo to potwierdzono w 1673 roku.

Rozpoznawalnym do dziś świadectwem dawnej świetności miasta pozostał czytelny, XVI-wieczny układ urbanistyczny oraz zabytki architektury. Niedostrzegalną gołym okiem kroniką rozwoju urbanistycznego miasta oraz działalności gospodarczej, religijnej i artystycznej jego dawnych mieszkańców są nawarstwienia kulturowe i znajdujące się w nich zabytki.

W miejscowości w 1867 urodził się Jan Szmurło – polski lekarz, profesor otorynolaryngologii i filozof medycyny.

Zabytki[edytuj | edytuj kod]

Kościół parafialny w Miedznie
  • Kościół parafialny w Miedznie pod wezwaniem Najświętszej Maryi Panny wzniesiony w latach 1887-1889 w stylu neogotyckim,
  • zajazd z 2 połowy XVIII wieku, przebudowany w XIX i XX wieku,
  • ruiny dworu obronnego otoczonego fosą z przełomu XVI/XVII wieku, w miejscu starszego grodziska.
  • Kaplica Objawienia w Miedznie - późnobarokowa, zbudowana na początku XIX w. na miejscu lepianki młynarskiej związanej tradycją z początkiem kultu Matki Bożej Miedzeńskiej. Jest to obiekt murowany, otynkowany, na planie sześcioboku, dwukondygnacyjny, malowniczo wkomponowany w grupę starych lip. W górnej kondygnacji znajdują się półkoliście zamknięte wnęki, w których umieszczono barokowe rzeźby Chrystusa Ukrzyżowanego, św. Jana Nepomucena i św. Antoniego Padewskiego. Narożniki kaplicy osłaniają gładkie pilastry, a ściany wieńczy bogato profilowany gzyms. Całość nakryta jest sześciopołaciowym dachem namiotowym zakończonym latarnią (w czasie remontu dachu w 1997 r. zakryta) i baniastym hełmem. Wewnątrz na uwagę zasługują dwa płótna pochodzące z początku XIX w. przedstawiające Matkę Boską z Dzieciątkiem i Chrystusa Błogosławiącego.

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Strona polskawliczbach.pl
  2. GUS: Ludność - struktura według ekonomicznych grup wieku. Stan w dniu 31.03.2011 r.. [dostęp 2017-11-06].
  3. Józef Maroszek, Rzemiosło w miastach podlaskich, w: Studia nad produkcją rzemieślniczą w Polsce (XIV-XVIII w.), Maria Kwapień, Józef Maroszek, Andrzej Wyrobisz, Wrocław 1976, s. 96.
  4. Robert Krzysztofik, Lokacje miejskie na obszarze Polski. Dokumentacja geograficzno-historyczna, Katowice 2007, s. 50-51.

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]