Cegłów (powiat miński)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Cegłów
Herb
Herb Cegłowa
Kościół starokatolicki mariawitów św. Jana Chrzciciela
Kościół starokatolicki mariawitów św. Jana Chrzciciela
Państwo  Polska
Województwo mazowieckie
Powiat miński
Gmina Cegłów
Liczba ludności 2846[potrzebny przypis]
Strefa numeracyjna (+48) 25
Kod pocztowy 05-319
Tablice rejestracyjne WM
SIMC 0668956
Położenie na mapie gminy Cegłów
Mapa lokalizacyjna gminy Cegłów
Cegłów
Cegłów
Położenie na mapie Polski
Mapa lokalizacyjna Polski
Cegłów
Cegłów
Ziemia 52°08′49″N 21°44′20″E/52,146944 21,738889
Strona internetowa miejscowości

Cegłówwieś w Polsce położona w województwie mazowieckim, w aglomeracji warszawskiej, w powiecie mińskim, w gminie Cegłów.

Dane ogólne[edytuj]

Miejscowość jest siedzibą gminy Cegłów. Położona jest około 5 km od drogi krajowej nr 2, będącej częścią drogi międzynarodowej E30 i 55 km od centrum Warszawy. W Cegłowie znajduje się również przystanek kolejowy na linii kolejowej MoskwaBerlin.

Cegłów posiada również szkołę podstawową oraz gimnazjum. W lutym 2009 zostało przeprowadzone referendum mające na celu wybór patrona szkoły. Większością głosów mieszkańcy zadecydowali, że będzie to szkoła im. Bohaterskich Harcerzy Cegłowa.

Lokalną drużyną piłkarską jest Jutrzenka Cegłów.

Historia[edytuj]

Kościół rzymskokatolicki św. Jana i św. Andrzeja.
rzymskokatolicki Kościół św. Jana i św. Andrzeja.
wnętrze kościoła rzymskokatolickiego

Dawne miasto, prawa miejskie w 1621 zostały nadane przez Zygmunta III Wazę. Po upadku powstania styczniowego, w 1869 Cegłów utracił prawa miejskie. Pierwotna nazwa miejscowości brzmiała Cebrowo zaś dzisiejsza nazwa Cegłów wzięła się stąd iż w Cegłowie były wyrabiane cegły , o tym że miasteczko wzbogaciło się na tym świadczy zabytkowy kościół rzymskokatolicki z 1525 roku , czyli prawie pół wieku . Należała ona do dóbr, którymi książęta mazowieccy uposażyli kościół augustianów w Warszawie, później zaś kapitułę kolegiacką św. Jana Chrzciciela w Warszawie.

Na początku XX w. Cegłów stał się drugim po Płocku ośrodkiem ruchu religijnego mariawitów.

W 1993 do Cegłowa przyłączono wieś Cisie.

W latach 1975–1998 miejscowość należała administracyjnie do województwa siedleckiego. W wyniku reformy administracyjnej, od 1999 znajduje się w powiecie mińskim, województwie mazowieckim.

Zabytki[edytuj]

  • tablica upamiętniająca 100 - lecie powstania mariawityzmu
    Kościół rzymskokatolicki św. Jana Chrzciciela i św. Andrzeja Apostoła. Kościół gotycki z 2 ćw. XVI wieku nawiązujący kształtem do późnogotyckich kościołów z charakterystycznymi kolistymi skarpami będącymi rodzimym elementem architektury mazowieckich i kujawskich kościołów wieku XVI. W latach 1603–1629 rozbudowany w stylu późnorenesansowym, co widoczne jest na sklepieniu zakrystii z kominkiem, szczycie wschodnim prezbiterium, portalach. W XVIII wiek zbudowano obok dzwonnicę. W XIX wieku wprowadzono we wnętrzu drewniane podpory. Wewnątrz tryptyk z 1510 z cennymi rzeźbami, które wykonał mistrz Lazarus, w stylu Wita Stwosza – ołtarz ten przeniesiony tu został z kolegiaty (dziś archikatedry) św. Jana w Warszawie. Na wschodniej ścianie prezbiterium tablica epitafijna kanonika warszawskiego Wojciecha Oczko, słynnego lekarza królów Zygmunta Augusta i Stefana Batorego.
XVI - wieczny ołtarz boczny w kościele rzymskokatolickim
  • Kościół mariawicki św. Jana Chrzciciela. Zbudowany w stylu neogotyckim w I dekadzie XX w., jest najwyższą budowlą we wsi i siedzibą miejscowej parafii. W latach 1986–1992 pełnił funkcje katedralne – był główną świątynią diecezji lubelsko-podlaskiej.
Pomnik Niepodległości
  • Pomnik Niepodległości. Znajdujący się w centralnej części rynku pomnik został wzniesiony w celu upamiętnienia odzyskania przez Polskę niepodległości w 1918. Ma kształt trójbocznego obelisku, zwieńczonego kulą, z której wzbija się orzeł w koronie, zwrócony w stronę Warszawy. Uroczyste odsłonięcie pomnika nastąpiło 10 maja 1934. Ciekawostką jest, że orzeł nigdy nie utracił swej korony, także w okresie PRL[1].

Religia[edytuj]

Kościół Rzymskokatolicki[edytuj]

Kościół Starokatolicki Mariawitów[edytuj]

Kościół Katolicki Mariawitów[edytuj]

Prawa miejskie[edytuj]

W latach 1621–1869 Cegłów był miastem. Prawa miejskie otrzymał na mocy przywileju wydanego przez Zygmunta III Wazę, a utracił po powstaniu styczniowym na mocy dekretu cara Aleksandra II. Istnieją jednak dowody na to że Cegłów był miastem jeszcze przed rokiem 1621 , utracił je jednak z niewyjaśnionych przyczyn i ponowne otrzymał w 1621 .

Zobacz też[edytuj]

Przypisy

  1. Gminna Biblioteka Publiczna w Cegłowie]
  2. Kalendarz mariawicki na rok 2015 (Felicjanów)

Bibliografia[edytuj]

  • Gajowniczek Z.T. 1999. Na tropach tajemnic historii Cegłowa i okolic.

Linki zewnętrzne[edytuj]